Domažlická Hodeta zkrachovala

Domažlická Hodeta, výrobce dámských halenek na export, zkrachovala. Poslední větší textilka v Plzeňském kraji ale nadále vyrábí, žádnou z 90 šiček správce nepropustil.

Cílená propagace v Plzni

Domažlická Hodeta, výrobce dámských halenek na export, zkrachovala. Poslední větší textilka v Plzeňském kraji ale nadále vyrábí, žádnou z 90 šiček správce nepropustil. V příštím týdnu chce jednat s monopolním odběratelem halenek, německou firmou, jež přes deset let dává Hodetě za práci ve mzdě stejně peněz, navíc v eurech, jejichž kurz ke koruně klesá. Řekl to konkurzní správce Bedřich Chaloupka, který firmu převzal v úterý. Loni tam působil jako exekuční správce, ale bez pravomocí.
"Dohoda s odběratelem, který kupuje 100 procent výroby podniku, je pro jeho další osud zcela zásadní," dodal. Právě dlouhodobě špatně nastavené cenové vztahy s odběratelem, který vozí do Domažlic svůj materiál i střihy, jsou podle Chaloupky příčinou pádu firmy. Navíc Němci, s nimiž má Hodeta smlouvu do konce letošního roku, platí v eurech a koruna dlouhodobě posiluje.
Chaloupka chce Hodetu v konkurzu prodat v chodu, co nejrychleji a s co nejvyšším počtem lidí i zakázek. Její prodejní cena by pak byla pro věřitele výrazně lepší než u firmy se zastavenou výrobou.
Výroba podle Chaloupky jede, ale pouze za cenu velkých ztrát, které převyšují 600.000 korun měsíčně a více už stlačit nejdou. "Přitom tu scházejí lidi a mohli bychom vyrábět výrazně více," řekl správce. Přijmout další zaměstnance ale nemůže, neboť by tak prohloubil propad podniku.
Dluhy podniku podle odhadu činí zhruba 30 milionů Kč. Správce začíná s inventurou majetku a účetnictví.
Konkurz podal už loni v červnu zahraniční zástavní věřitel, který odkoupil pohledávku za Hodetou. Statutární orgány firmy proti návrhu protestovaly, ale při soudním řízení se nakonec ke konkurzu připojily. Věřitelé mohou podávat k soudu přihlášky svých pohledávek do 23. února.
Hodeta, s.r.o., nyní vyrábí 800 až 850 halenek denně, zhruba 1700 měsíčně. "Je to precizní dílenská ruční práce. Produktivita šiček je velmi vysoká," řekl správce. Firma vyráběla do roku 2005 pánské košile středních a vyšších cenových tříd. Podle informací z prosince 2004 byla největším zahraničním odběratelem německá firma Eterna. Další němečtí a rakouští obchodníci kupovali výrobky nepravidelně. "Pokud je kurz eura 30 korun, žijeme," řekl tehdy ředitel Jiří Tůma. V ČR prodávala košile v ceně od 1000 korun, v Německu za 1500 korun. V té době měl podnik 210 lidí a za rok 2004 vyrobil 400.000 halenek a košil, za něž utržil 50 milionů korun a měl mírný zisk.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 03.02.2007 11:27



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka