Dragouni se vrací do Dobřan. Už v neděli na Den dětí

První dragouni se v Dobřanech objevili před 220 lety v roce 1794. Tuto tradici, která je neodmyslitelnou součástí zdejší historie, letos připomene několik akcí. První z nich bude v neděli 22. června Den dětí s podtitulem Po stopách dragounů. Vše vyvrcholí na podzim, kdy bude slavnostně obnoven provo...

Cílená propagace v Plzni

První dragouni se v Dobřanech objevili před 220 lety v roce 1794. Tuto tradici, která je neodmyslitelnou součástí zdejší historie, letos připomene několik akcí. První z nich bude v neděli 22. června Den dětí s podtitulem Po stopách dragounů. Vše vyvrcholí na podzim, kdy bude slavnostně obnoven provoz jezdecké haly v Tyršově ulici.
„Tato historicky zajímavá budova začne po několika desetiletích sloužit svému původnímu účelu, protože se sem vrátí jezdci na koních. Jedná se o další počin města Dobřany v rámci dlouhodobé podpory aktivit neziskového sektoru,“ sděluje starosta města Marek Sýkora. Hala byla v posledních letech prázdná, předtím zde fungoval sběrný dvůr.
Objekt z konce 19. století je součástí městské památkové zóny. Jeho nový nájemce Jan Košťál, předseda Jezdecké společnosti Dobřany, hodlá během léta provést nutné úpravy interiéru tak, aby zde bylo možné provádět jezdecký výcvik. Budova by se měla do budoucna stát nejen dějištěm jezdeckých závodů, ale i chovatelských a dalších akcí. „V rámci naší republiky se jedná o unikát. Halu, která byla původně vybudována jako jízdárna a dosud slouží těmto účelům, bychom našli jen v Kladrubech nad Labem,“ sděluje Jan Košťál.

První z nich bude Den dětí Po stopách dragounů pořádaný Rehabilitačním jezdeckým oddílem TJ Slavoj (RJO) spolu s JS Dobřany. Program začne ve 13 hodin v areálu v Luční ulici, kde bude připravena ukázka výcviku nejmenších adeptů jezdeckého umění, prezentace výstroje pro různé jezdecké disciplíny a také soutěže o ceny a stopovačka, při které se účastníci vydají po stopách, které ve městě zanechali dragouni. „Všechny malé a velké zveme od 15 hodin do haly v Tyršově ulici, kde se zájemci naučí kreslit koně pod vedením renomované výtvarnice Dany Raunerové. Chystá se také zábavný program inspirovaný Knížkami o zvířatech, jejichž autorkou je právě Dana Raunerová. Historii dobřanských dragounů připomene výstava, kterou připraví členové Klubu vojenské historie Posádkového velitelství v Dobřanech,“ uvádí předsedkyně RJO Veronika Krátká.

Dragouni byli původně příslušníky jízdní pěchoty. Tato vojenská profese vznikla v 16. století. Název dostala podle zbraně, kterou dragouni nejčastěji používali, krátké muškety zvané drago. Význam pochází z výrazu „plivat oheň“, tedy záblesku ohně a kouře po výstřelu. Ve městě setrvali do roku 1920. V řadách zdejšího 7. dragounského pluku dokonce sloužil pozdější císař a poslední český král Karel I. Rakouský. V letech 1888 – 1890 vybudovalo město Dobřany nová jezdecká kasárna, jejichž součástí byly dvě velmi podobné jízdárny, druhou zničil nálet v roce 1943. Zachovala se pouze její sestra v Tyršově ulici. Jejím původním účelem bylo především pořádání odvodů koní a také reprezentační události. Právě proto byla součástí města a nikoliv rozsáhlého areálu kasáren.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 21.06.2014 14:08



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka