Drogově závislí absolvují počítačové kurzy

Všichni klienti, kteří se v terapeutické komunitě Vršíček v Litohlavech na Rokycansku léčí z drogových a jiných závislostí, budou povinně jako součást léčby absolvovat počítačové kurzy. Zvýší si tak kvalifikaci již během terapie, získají časový předstih a budou ve výhodě před ostatními sociálně srovnatelnými osobami na trhu práce.

Cílená propagace v Plzni

Všichni klienti, kteří se v terapeutické komunitě Vršíček v Litohlavech na Rokycansku léčí z drogových a jiných závislostí, budou povinně jako součást léčby absolvovat počítačové kurzy. Zvýší si tak kvalifikaci již během terapie, získají časový předstih a budou ve výhodě před ostatními sociálně srovnatelnými osobami na trhu práce, řekla Ivona Pavelková z plzeňského Střediska křesťanské pomoci, které komunitu provozuje.
Středisko projekt v hodnotě asi 1,28 milionu korun realizuje díky prostředkům z evropského Společného regionálního operačního programu. V komunitě žije maximálně 12 klientů, mužů ve věku od 18 do zhruba 40 let. Každý z nich bude mít v komunitě k dispozici počítač. Lektor je bude učit základní počítačové dovednosti a později i složitější úkony. "Výuka bude mít dvě úrovně, každá trvá asi 13 týdnů," řekla Pavelková. V prvním kurzu se klienti komunity naučí základní práci s počítačem, s textovým a tabulkovým editorem, práci s internetem a elektronickou poštou. V druhém stupni výuky se naučí například sestavit počítačové prezentace nebo vzorce pro tabulkové editory.
Projekt běží od 1. července, nyní se pořizují počítače, klienti by na nich měli pracovat od srpna. Konec projektu je naplánován na 30. dubna 2008, středisko křesťanské pomoci se bude podle Pavelkové snažit o pokračování výuky.
Kromě výuky práce na počítačích klienti komunity absolvují také pracovní terapie, arteterapie, terapeutické skupiny a podobně. "Důležité je, aby byli co nejlépe připraveni na propuštění a přechod do běžného života," upozornila Pavelková.
Středisko křesťanské pomoci spolupracuje s partnerskou organizací Teen Challenge, která mimo jiné provozuje v Plzni kontaktní centrum. Přicházejí tam lidé s problémem závislostí, zájemci o léčbu pak odchází do terapeutické komunity na Rokycansku. "Po úspěšném dokončení celého programu, který trvá asi 12 měsíců, mohou klienti nastoupit k doléčení na pracoviště Teen Challenge Plzeň do střediska následné péče do chráněného bydlení," popsala Pavelková. V chráněném bydlení, které má kapacitu pro sedm klientů, muži zůstávají různě dlouho - většinou půl roku až rok. V jakémsi přechodovém režimu si hledají práci a vlastní ubytování. V centru mají ještě k dispozici i terapeuta, i zde mohou pracovat s počítačem.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 05.07.2007 17:54



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka