Druhá vlna mláďat v kraji je v plném proudu

Kosové, vrabci, sýkory, jiřičky a leckde i divoké kachny usedli opět na hnízda, krmí či vyvádějí svá mláďata. Některé druhy ptáků totiž hnízdí dvakrát do roka, nebo v případě, že přijdou o první snůšku, tak zasednou znovu. "Druhá vlna hnízdění není zpravidla tak silná jako ta první, ale u...

Jarní servisní akce AUTO CB

Kosové, vrabci, sýkory, jiřičky a leckde i divoké kachny usedli opět na hnízda, krmí či vyvádějí svá mláďata. Některé druhy ptáků totiž hnízdí dvakrát do roka, nebo v případě, že přijdou o první snůšku, tak zasednou znovu.
"Druhá vlna hnízdění není zpravidla tak silná jako ta první, ale u některých druhů řešíme problémy s hnízděním či donesenými mláďaty ještě v srpnu," říká šéf plzeňské záchranné stanice živočichů Karel Makoň. "Zatímco odchovaná mláďata z první vlny v těchto dnech vypouštíme zpět do volné přírody, tak ta z druhé vlny k nám do stanice teprve přicházejí."

Nosí štěstí, ale nikdo je na oknech a fasádě moc nechce.
V hliněném hnízdečku vystlaném peříčky koukají za oknem mláďata …..?
Jiřičky obecné hnízdí vždy vně budovy, na fasádě, pod římsou či v koutě okenního rámu. Uzavřené hnízdo do kterého není vidět, s vletovým otvorem v horní části, si staví z bláta. Jiřičky hnízdí většinou dvakrát do roka a než mláďata opustí hnízdo krmí je oba rodiče několik týdnů venku nachytaným létajícím hmyzem. Jiřičky u nás nezimují a každý podzim koncem měsíce září nebo začátkem října v hejnech odlétají do teplých krajin. Podle pranostiky jsou jiřičky poslem jara, nosí lidem štěstí a každý sedlák, když se mu v dubnu vrátily z Afriky věděl, že ten rok nebude špatný a že je třeba si je na statku hýčkat. Dnes můžeme jiřičky potkat i ve městě a mimo hospodářské budovy či statky. Jejich výskyt je závislý hlavně na hnízdních možnostech a dostatku potravy. Největší kolonie bývají na kravínech, vepřínech či v místech, kde nejsou lidmi pronásledovány a nějaká ta hromádka trusu od mláďat pod hnízdem zas až tak nevadí. V Plzni můžeme historicky kolonii jiřiček najít na budově staré polikliniky na Denisově nábřeží či v areálu FN na Lochotíně. Mimo Plzeň je pak například velice pěkná hnízdní kolonie v podloubí měšťanských domů na náměstí v Telči.
Nově se jiřičky začaly stěhovat i pod betonové silniční mosty a bohužel i na nově opravené a nezabezpečené budovy, přičemž preferují světlé, bílé a žluté barvy omítky. No a právě nové fasády, okenní rámy a nově obsazené budovy jsou často problém, se kterým se na nás majitelé objektů obracejí. Při rekonstrukci nemovitosti se totiž s tímto „problémem“ zpravidla nepočítá a vše se řeší následně a mnohem složitěji. A přitom by kolikrát stačilo jen málo. Pokud by už projektant do projektu zapracoval mechanické zábrany a nebo lapače trusu, které by do budoucna problém řešily. To by se ovšem muselo na věc přijít mnohem dříve, než až když jsou zaneřáděná okna či fasáda od trusu a kuliček hlíny.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 13.08.2012 17:08



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka