dTest: Napařovací žehlička, či parní stanice?

Zvažujete koupi nové žehličky a nevíte čím se při výběru řídit? Časopis dTest provedl srovnání dvaceti napařovacích žehliček a parních stanic a konstatuje: "Zapomeňte na reklamy, sliby výrobců o ještě hladší žehlicí desce a zcela inovativním umístění otvorů pro páru. Nic z toho, co výrobci vyná...

Cílená propagace v Plzni

Zvažujete koupi nové žehličky a nevíte čím se při výběru řídit? Časopis dTest provedl srovnání dvaceti napařovacích žehliček a parních stanic a konstatuje: "Zapomeňte na reklamy, sliby výrobců o ještě hladší žehlicí desce a zcela inovativním umístění otvorů pro páru. Nic z toho, co výrobci vynášejí v reklamě do nebe, se neprokázalo jako kvalitativní výhoda."
Důkladným zkouškám bylo tentokrát podrobeno čtrnáct napařovacích žehliček a šest parních stanic, které jsou dostupné na českém i slovenském trhu. Kromě kvality žehlení byla pro závěrečné hodnocení důležitá například odolnost vůči zanesení vodním kamenem i odolnost žehlicí desky. Závěr je zřejmý. Při výběru se nevyplácí orientovat se podle ceny, ba ani nedat na sliby některých výrobců parních stanic, neboť ty nejsou vždy v žehlení úspěšnější než napařovací žehličky.
Nejlepší mezi žehličkami, Braun TexStyle 5-510, jako jediná dosáhla na nejvyšší možné ohodnocení. Poměrem cena versus výkon zaujal Tefal FV3510 Supergliss, který se hravě vyrovnal i dvojnásobně dražším modelům. Mezi parními stanicemi dobře zabodoval výrobek Tefal GV7250 Express Anti-calc.
Podle redaktora časopisu dTest Václava Beneše neznamená parní stanice automaticky vyšší kvalitu: "Parní stanice lze obecně doporučit pro náročnější žehlení velkého množství zejména bavlněného a lněného prádla. Samotn! á technologie ale o výkonu nevypovídá vůbec nic, a řada běžných napařovacích žehliček dosáhla v testu žehlení lepších výkonů než parní stanice."

Jednou z klíčových zkoušek byla odolnost vůči zanesení vodním kamenem, která patří mezi důležité vlastnosti žehliček a parních stanic. A tady se prokázaly dramatické rozdíly mezi jednotlivými modely. Některé přestaly napařovat či dokonce hřát již po šedesáti hodinách provozu, jiné naopak vydržely bez problémů 250 hodin. V této části zkoušky se testovala dlouhodobá výdrž žehliček i účinnost samočisticích systémů.

Pro kvalitu žehlení je dle předpokladů podstatnou částí žehlicí deska. Povrchových materiálů se vyskytuje v zásadě pět druhů -- eloxovaný materiál, smalt, nerezová ocel, broušený hliník a keramika. Václav Beneš má favority hned dva: "Mírně lepších výsledků v testech dosáhl eloxovaný materiál a smalt. Spíš než na povrch ale doporučuji zaměřit se na tvar žehlicí desky. Pro běžné žehlení jsou vhodnější žehličky s nižším! kovovým okrajem a spíše plochou špičkou, které lépe zajedou n! apříklad pod knoflíky. Počet a rozmístění otvorů pro páru se ukazuje pro potřebu kvalitně vyžehleného prádla jako zcela nedůležité prvky."

Test napařovacích žehliček a parních stanic přináší časopis dTest 4/2011 a webové stránky http://www.dtest.cz/testy-vyrobku-213/test-zehlicek.

Časopis dTest dále přináší ve vydání 04/2011 test travních sekaček, kompaktních fotoaparátů, sporttesterů a srovnání cen dodavatelů plynu.



The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 08.05.2011 07:04



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka