dTest: Tuňák v konzervě -- konzervovaná nejistota

Časopis dTest provedl další z testů potravin, tentokrát zaměřený na tuňáky v konzervě. Deklarovaný obsah neodpovídá skutečnosti, atypická chuť, výrazný zápach po rybině, či kovová příchuť -- i taková byla zjištění dTestu. U tří konzerv byl navíc zjištěn zvýšený obsah toxického amoniaku. Testová...

Jarní servisní akce AUTO CB

Časopis dTest provedl další z testů potravin, tentokrát zaměřený na tuňáky v konzervě. Deklarovaný obsah neodpovídá skutečnosti, atypická chuť, výrazný zápach po rybině, či kovová příchuť -- i taková byla zjištění dTestu. U tří konzerv byl navíc zjištěn zvýšený obsah toxického amoniaku.
Testování bylo podrobeno 25 výrobků. Vybrány byly konzervy s označením kousky, filety, steaky i drť. Důležitým zjištěním je, že ne ve všech konzervách naleznete pravého tuňáka, tj pocházejícího z rodu Thunnus. Tuňáci jsou totiž i tzv. nepraví, pocházející z rodů Sarda a Euthynnus, a zdaleka ne všichni výrobci vás s touto skutečností seznámí, zejména pak ti, kteří se pravým tuňákem chlubit nemohou.
Neúplné údaje se týkají i olejů, ve kterých bývají tuňáci naloženi. Výrobci využívají skutečnosti, že jejich povinností není deklarovat konkrétní druh použitého oleje, a často uvádějí pouze údaj "rostlinný olej". Šéfredaktorka časopisu dTest Ida Rozová doporučuje: "Vždy je lepší orientovat se na výrobky, u kterých budete mít od výrobce co nejvíce konkrétních informací." Někdy ale ani množství informací nepostačuje, a to tehdy, když deklarovaný obsah neodpovídá skutečnému. U tuňáka v oleji značky albert Quality a drceného tuňáka Giana byl namísto deklarovaného sójového oleje pou! žit olej jiný. Tyto výrobky se i s ohledem na další pochybení umístily až na samém chvostu žebříčku hodnocení.

U tří výrobků značek Kaiser Franz Josef, Interspar Despar a John West byly naměřeny mírně zvýšené hodnoty amoniaku. Pokud amoniak, česky zvaný čpavek, přesáhne hranici 300 mg/kg, signalizuje nedostatky při výrobě -- od nevhodného zacházení s rybou před zpracováním až po neodpovídající skladování konzerv.

Šéfredaktorka časopisu dTest Ida Rozová k výsledkům dodává: "Dobrou zprávou pro spotřebitele je, že i přes řadu zjištěných nedostatků je na trhu kvalitních tuňáků dostatek. Také mezi drcenými tuňáky lze nalézt dobré výrobky, ačkoliv obecně platí, že se kvalitou pohybují o třídu níž."

Test tuňáků přináší časopis dTest 3/2011, podrobné informace jsou přístupné také na http://www.dtest.cz/testy-vyrobku-206/test-tunaku-v-konzerve

Časopis dTest dále přináší v březnovém vydání test dětských jízdních kol, antivirových programů, letních pneumatik a pojištění ! proti nemoci a úrazu.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 27.03.2011 07:07



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka