Dům historie Přešticka vystavuje 170 panenek

Zhruba 170 panenek, které vytvořila jednašedesátiletá "panenkářka" Anna Šlesingerová vystavuje Dům historie Přešticka. Výrobou panenek z porcelánu, moduritu či papírové hmoty se Češka žijící v Německu začala poprvé zabývat před 19 lety. Kromě reprodukcí starých francouzských či německých panenek nebo historických osobností vytváří také portrétní panenky současných lidí.

Cílená propagace v Plzni

Zhruba 170 panenek, které vytvořila jednašedesátiletá "panenkářka" Anna Šlesingerová vystavuje Dům historie Přešticka. Výrobou panenek z porcelánu, moduritu či papírové hmoty se Češka žijící v Německu začala poprvé zabývat před 19 lety. Kromě reprodukcí starých francouzských či německých panenek nebo historických osobností vytváří také portrétní panenky současných lidí, řekla Šlesingerová. V Česku už panenky vystavovala na víc než 30 místech.
Nejen porcelánové panenky z její tvorby dnes už neslouží jako hračky pro děti, jsou to spíše sběratelské kousky nebo osobní dary. Autorka totiž nezřídka na objednávku vyrábí panenku přesně podle dodané fotografie. Dělala tak děti i dospělé v různých situacích, kostýmech a prostředí. "V Německu je panenkářství poměrně oblíbené, věnuje se mu překvapivě i docela dost mužů," řekla žena, která v sousední zemi vede i kurzy výroby panenek. Vyškolila také kolem 30 lidí z Česka a Slovenska.
Tvorba jedné panenky zabere dva až tři měsíce. Začíná se modelováním hlavy z plastelíny, podle modelu se pak vyrobí sádrová forma, která se vyplňuje porcelánovou směsí. Porcelán se vypaluje v peci při teplotě 1220 stupňů Celsia. Dál se pak hlavičce barví obličej a opakovaně se vypaluje. "Jedna hlavička může jít do pece i sedmkrát, jenom kvůli vypalování barvy," popsala autorka. Když je hotová hlava, musí ještě vyrobit látkové nebo kožené tělo, paruku, nejčastěji z pravých lidských vlasů, a nakonec zbývá ušít šaty a vyrobit doplňky, jako jsou šperky, kloboučky a boty. "Nikdy jsem nepřemýšlela o tom, jestli mě něco z toho baví víc a něco míň, prostě je třeba udělat všechno," shrnula Šlesingerová.
Návštěvníci výstavy mohou obdivovat její panenky od velikosti 4,5 centimetru až po osmdesáticentimetrovou panenku, která znázorňuje rakouskou císařovnu Sisi. V expozici jsou také panenky švadlenky, kuchařky či jazzová kapela. Autorka ztvárnila jak evropské typy lidí, tak i Asiaty a Jihoameričany. Protože výstava potrvá přes Vánoce, je na ní také betlém sestavený z panenek.





The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 04.10.2007 17:50



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka