Dvě firmy z Plzně jsou v žebříčku největších znečišťovatelů

Do žebříčku evropských firem, které podle Evropské agentury pro životní prostředi (EEA) způsobují znečišťováním ovzduší největší škody, se "probojovaly" i dva plzeňské podniky. Centrální zdroj tepla Plzeňské teplarenské se umístil na 20. pričce mezi českými podniky (370. v Evropské unii) a...

Jarní servisní akce AUTO CB

Do žebříčku evropských firem, které podle Evropské agentury pro životní prostředi (EEA) způsobují znečišťováním ovzduší největší škody, se "probojovaly" i dva plzeňské podniky. Centrální zdroj tepla Plzeňské teplarenské se umístil na 20. pričce mezi českými podniky (370. v Evropské unii) a Teplárna ELÚ III firmy Plzeňská energetika a.s. skončila na 21. místě (379. v EU).

Hospodářský výbor poslanecké sněmovny navrhuje v rámci nového zákona o ovzduší zrušení poplatků, které průmyslové podniky platí za vypouštění škodlivin. Česká energetika a průmysl přitom způsobují škody na lidském zdraví a životním prostředí v hodnotě zhruba 87,7 až 148,7 miliard Kč. Ukazuje to zpráva Evropské agentury pro životní prostředí (EEA), která analyzuje finanční náklady za znečišťování ovzduší způsobené nejvýznamnějšími evropskými průmyslov&y acute;mi podniky.

Zpráva obsahuje údaje o 622 podnicích, které nejvíce zamořují evropské ovzduší, mezi nimiž je i 25 českých firem. Mezi stovkou těch největších jich má ČR pět. Absolutně nejhůře byla hodnocena Elektrárna Prunéřov firmy ČEZ, která se v celoevropském měřítku umístila na 17. místě. Další elektrárna ČEZ v Počeradech figuruje na 30. místě, do první stovky se vešel ještě Chemopetrol v Litvínově (63.), ostravský ArcelorMittal (65.) a elektrárna Chodově u Sokolova (98).

Analýza jasně ukazuje, že velcí znečišťovatelé svou činností způsobují škody, jejichž odstranění stojí obrovské finanční prostředky. Podle EEA se náklady na odstranění škod, které průmyslové podniky svými emisemi způsobily v roce 2009, odhadují na nejméně 102–169 miliard euro. (4)

Mechanismus, který má alespoň částečně kompenzovat škody, které průmyslové podniky způsobují, představují poplatky za znečištění. Ty jsou v České republice zcela nedostatečné a pohybují se v řádu promile až jednotek procent ze skutečných nákladů na odstranění škod. I tyto poplatky se však nyní snaží zcela zrušit hospodářský výbor poslanecké sněmovny.

„Evropská agentura pro životní prostředí jasně vyčíslila, že odstranění škod způsobené emisemi z průmyslu stojí obrovské peníze. Znečišťovatelé na poplatcích odvádějí desetiny procent této částky a někteří poslanci se ve sněmovně právě v těchto dnech snaží zrušit i tyto, zcela nedostatečné, poplatky za znečištění,“ říká Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně Greenpeace ČR, a doplňuje: „To je nejen proti principu evropské ekologické politiky „znečišťovatel platí“, ale také proti zdravému rozu mu a dokonce i proti slibům vládních stran o odpovědné politice. Odpuštění poplatků za znečištění by zvýhodnilo nezodpovědné firmy, které nejvíce poškozují naše zdraví a životní prostředí, na úkor slušných a zodpovědných firem.“


„Znečištění ovzduší dnes v Evropě z hlediska životního prostředí představuje největší riziko pro lidské zdraví a tato zpráva ukazuje, že velké průmyslové podniky svou činností podílejí na vzniku značných škod. Tyto tzv. externí náklady však nehradí jejich původci - znečišťující podnik, ale my všichni,“ uvedl MUDr. Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 07.02.2012 12:09



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka