Elektrotechnické učiliště táhne

Největší elektrotechnické učiliště v Plzeňském kraji nemá na rozdíl od strojních oborů problémy se zájmem dětí o studium.

Cílená propagace v Plzni

Největší elektrotechnické učiliště v Plzeňském kraji nemá na rozdíl od strojních oborů problémy se zájmem dětí o studium. "Po našich absolventech je trvale obrovská poptávka," řekl Jaroslav Černý, ředitel Středního odborného učiliště elektrotechnického v Plzni (SOUE), které je druhé největší učiliště v kraji.
"Díky pravidelně modernizovaným učebnám podle trendů a masivní propagaci oborů si od roku 1999, kdy je učiliště v této podobě, držíme stejný počet zhruba 1300 studentů, polovinu maturitních," uvedl. Do školy dochází také 250 dospělých lidí na dálkové studium. Dvě třetiny žáků studují slaboproudé obory.
"Naši absolventi se uplatní v každé firmě," řekl Černý. U velkých zahraničních investorů typu výrobce televizorů Panasonic v Plzni působí jako mistři.
Černý se neobává poklesu zájmu o absolventy učiliště. Počet studentů zůstane podle něj dlouhodobě na stejné úrovni. "Elektrikáři v továrnách stárnou a poptávka po nich je kontinuální. Navíc je potřebují všechny nové firmy," dodal. Tyto obory proto podle něj v republice nikdy nezaniknou, na rozdíl od ševců či řezníků.
Podniky už si velmi často berou učně i studenty SOUE na praxi. Učiliště nyní takto spolupracuje se 30 firmami, například s Panasonicem, plzeňskou Škodou Electric, výrobcem trolejbusů, a ČEZ.
Do vybavení učeben dává učiliště miliony korun ročně, zejména z evropských fondů a sponzorských a nadačních darů. SOUE dostalo od EU tři miliony korun na nové Centrum dalšího vzdělávání v elektrotechnice a energetice.
Se Sdružením Západočeských firem nabízí nově v pětitýdenních modulech vzdělávání "šité na míru", od základů elektrotechniky po výpočetní techniku. Podle poptávky hlavně německých podniků školí vyučené lidi, maturanty a inženýry.
Učiliště otevře 18. prosince spolu s ČEZ učebnu Svět fyziky, která bude popularizovat elektrotechniku. Prvním krokem bude živá expozice s modely vodních, tepelných i slunečních elektráren. Studenti získají představu, jak bloky fungují. Velká posluchárna bude pro 80 lidí. V dalších dvou učebnách se budou školáci učit zapojovat elektrické obvody. Náklady dosáhnou jednoho milionu korun. Polovinu dá ČEZ, kterému SOUE každoročně vzdělává 50 lidí. Modely dodá Klub energetiků a depozitář ČEZ, část dodá učiliště ze svých dílen a zbytek koupí.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 26.11.2006 17:42



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka