EU musí podpořit rozvoj zaměstnanosti

EU neplní své lisabonské cíle pro zaměstnanost stanovené pro rok 2010, ale při dalších reformách pracovního trhu by mohla opět dokázat plnit stanovený plán.....

Jarní servisní akce AUTO CB

EU neplní své lisabonské cíle pro zaměstnanost stanovené pro rok 2010, ale při dalších reformách pracovního trhu by mohla opět dokázat plnit stanovený plán, uvádí Evropská komise v dnes vydané Zprávě o zaměstnanosti v Evropě.
Mírné oživení hospodářského růstu v roce 2003 se zatím nepromítlo do většího počtu pracovních příležitostí v EU. Výkony jsou nicméně smíšené a některé členské státy EU předhonily Spojené státy ve vytváření pracovních příležitostí. Rozdíl mezi zaměstnaností v porovnání se Spojenými státy v sektoru služeb se snížil, ale stále vykazuje velký potenciál pro růst pracovních příležitostí. Rozšířená EU se nachází v dobré pozici, v níž může těžit z procesu globalizace, pokud podpoří své snahy v rámci Strategie zaměstnanosti a bude uplatňovat správnou směsici politik.
V roce 2003 míra zaměstnanosti v EU stagnovala kolem 63 %. Průměrný růst zaměstnanosti v roce 2003 představoval pouhá 0,2 % (v porovnání s 0,9 % ve Spojených státech) a byl negativní takřka v polovině členských států. Situace na pracovním trhu pro mladé lidi, dlouhodobě nezaměstnané a pracovníky s nízkou kvalifikací se zhoršila. Přesto skoro všechny členské státy (zejména Španělsko, Irsko, Švédsko a Francie) loni překonaly Spojené státy mírou růstu vytváření pracovních příležitostí, a Evropská unie celkově nabízí pracovníkům s nízkou kvalifikací lepší pracovní uplatnění než Spojené státy.
EU musí zintenzivnit své úsilí na oživení zaměstnanosti v sektoru služeb a zapojit nevyužitý potenciál, zvláště mezi ženami a staršími pracovníky. Je třeba vytvářet více pracovních příležitostí, a to zejména v sektoru vysoce kvalifikovaných a dobře placených sektorech. Rozvoj vnitřního trhu pro služby v EU pro to pomůže vytvořit předpoklady. Je rovněž důležité zachovat silnou průmyslovou základnu, aby bylo možno využít vedlejší účinky poptávky po průmyslových výrobcích pro zaměstnanost ve službách.
Se správnými politikami Evropská unie může a musí předvídat a zvládat změny, které s sebou přináší globalizace a technický pokrok. Musí v dlouhodobé perspektivě vytvářet příležitosti pro zaměstnavatele a pracovníky, zatímco bude současně krátkodobě změkčovat dopad ztráty zaměstnání na pracovníky a snižovat důsledky masového propouštění na místní a regionální úrovni.
Politiky na oživení investic do výzkumu a vývoje a do vzdělání a školení pomáhají tomu, aby kvalifikace pracovníků odpovídala potřebám zaměstnavatelů. Zpráva uvádí, že aktivní politiky na pracovním trhu, včetně účinné podpory veřejných orgánů pro zaměstnanost a neustálé vzdělávání jsou klíčové, protože lidem pomáhají vstoupit na pracovní trh a postupovat dále. Systémy daňového zvýhodnění a aktivní politiky zaměstnanosti musí být přizpůsobeny potřebám nejvíce zranitelných skupin na pracovním trhu. Nezaměstnanost mezi dlouhodobě nezaměstnanými například v roce 2003 stoupla na 4 %.
Aby bylo do roku 2010 dosaženo lisabonských cílů celkové 70-procentní zaměstnanosti, 60 % pro ženy a 50 % pro starší pracovníky, Evropská unie musí zvýšit svou adaptabilitu v rámci své Strategie zaměstnanosti a podporovat větší pružnost a jistotu na pracovním trhu.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 23.09.2004 13:56




0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka