Euroregion Šumava chce spolupracovat přes hranice

Valná hromada Euroregionu Šumava – Jihozápadní Čechy jednala 14.6. 2005 v Sušici. Úkolem této organizace je koordinovat přeshraniční zájmy šumavských obcí s obcemi bavorské a rakouské Šumavy.

Cílená propagace v Plzni

Valná hromada Euroregionu Šumava – Jihozápadní Čechy jednala 14.6. 2005 v Sušici. Úkolem této organizace je koordinovat přeshraniční zájmy šumavských obcí s obcemi bavorské a rakouské Šumavy.
Předseda Euroregionu Šumava – Jihozápadní Čechy František Vlček shrnul dosavadní spolupráci a označil ji jako dobrou. Euroregion Šumava, založený roku 1993 a rozkládající se na českém území čtyř bývalých okresů (Český Krumlov, Prachatice, Klatovy, Domažlice), loni získal loni možnost spravovat tzv. Dispoziční fond Interregu III pro česko-bavorské území s tím, že Regionální rozvojová agentura Šumava se sídlem ve Stachách bude zajišťovat jeho administraci. Dispoziční fond Interreg IIIA pro česko-bavorské příhraničí byl vyhlášen 18.5.2004 a nahradí tak Společný fond malých projektů Phare. Mezi úspěšné projekty Euroregionu Šumava v minulém roce patřil mezinárodní turnaj v sálové kopané, exkurze do Národního parku Šumava či zasazení symbolického stromu spolupráce v Horní Plané.
Euroregion Šumava také podpořil otevření hraničního přechodu Zadní Zvonková-Schöneben na území Národního parku Šumava. Přechod začal fungoval loni v prosinci a zjednodušil cestu českých lyžařů do rakouského lyžařského areálu Hochficht na rakouské straně hory Smrčina. Letos bude těžiště akcí soustředěno kolem 200.výročí narození spisovatele Šumavy Adalberta Stiftera (např. 23.7.2005 vycházka po Stifterově stezce, 9.9.2005 exkurze s názvem Místa na Šumavě spjatá s A. Stifterem, apod.). Připravena je také panoramatická mapa Euroregionu, která vzniká ve spolupráci s Regionální rozvojovou agenturou Šumava a Regionálním sdružením Šumava v reprezentační verzi, ale také jako automapa a nástěnná plastická mapa.
Euroregion Šumava se na své valné hromadě shodl na tom, že je bezpodmínečně nutné přeshraniční aktivity zintenzivnit. Chybí zejména vhodné bilaterální a trilaterální projekty jako jsou například nabídka přeshraničních turistických tras, přeshraniční doprava, projekty v oblasti lidských zdrojů. Rezervy jsou také v dotační politice. „Loni jsme 1,375 mil. Euro určených na dotace obcí Euroregionu Šumava nedočerpali a museli jsme je vrátit zpět do Bruselu, protože žadatelé nebyli schopni předložit své žádosti,“ řekl ředitel Regionální rozvojové agentury Miloš Picek. Do 30.6. 2005 by měly neziskové zájmové organizace, obce, města, školy, spolky, atd. odevzdat žádosti o dotace v Dispozičním fondu Interreg IIIA pro česko-bavorské příhraničí na Regionální rozvojovou agenturu a 31.8. je koncový termín pro žádosti o granty na investiční projekty v oblasti životního prostředí (rekultivace půdy, ekologické vytápění, obnova území, odpadové hospodářství). „Nerad bych se dočkal toho, že peníze z fondů budeme opět vracet zpět do Bruselu,“ řekl Miloš Picek.
V rámci jednání došlo i na širší politická hodnocení situace v regionu. Kasper Sammer z bavorské části Euroregionu Bavorský les-Šumava-Mühlviertel zdůraznil, že odmítnutí Ústavy pro Evropu ve Francii a v Nizozemsku a následná evropská krize by mohly mít vliv na život regionu. „Nálada vůči EU je skeptická a v této chvíli by ani v Německu Evropská ústava patrně neprošla,“ řekl Sammer. „Proto musíme, zvláště v našem příhraničním území, hledat a prohlubovat spolupráci, abychom ukázali, že společnou Evropu potřebujeme a že se může i v této situaci stát skutkem.“ Jeho rakouský kolega Wilhelm Patri tuto myšlenku podpořil: „Musíme se bezpodmínečně soustředit na další rozvoj spolupráce.“


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 15.06.2005 14:44




0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka