Evropa se vrací u uhelným elektrárnám

Evropa se podle odborníků vrací k uhelným elektrárnám. Nové tepelné elektrárny chce řada vyspělých evropských zemí postavit do roku 2012, kdy končí druhé období Kjótského protokolu, který stanovuje snižování emisí oxidu uhličitého na určené kvóty, a kdy skončí i obchodování s emisemi.

Cílená propagace v Plzni

Evropa se podle odborníků vrací k uhelným elektrárnám. Nové tepelné elektrárny chce řada vyspělých evropských zemí postavit do roku 2012, kdy končí druhé období Kjótského protokolu, který stanovuje snižování emisí oxidu uhličitého na určené kvóty, a kdy skončí i obchodování s emisemi. Zaznělo to na mezinárodní konferenci Elektrárenské bloky a turbíny s nadkritickými parametry, kterou dnes a v pátek pořádá výrobce turbín Škoda Power a Západočeská univerzita.
"Uhlí je stále nejlevnější zdroj pro výrobu elektřiny. Podobně jako pro Němce, kteří také chtějí využít jeho veškeré zásoby," uvedl ředitel rozvoje Škody Praha Otakar Rýdl, který připravoval v ČEZ projekt obnovy energetických zdrojů. Německo plánuje postavit až 9600 MW na černé uhlí a 2800 MW na hnědé. "Do roku 2012 to zřejmě nestihnou," dodal.
ČEZ připravuje stavbu čtyř bloků o výkonu 660 MW, po dvou v Lednicích a v Počeradech. Vycházejí z bloků vyvinutých v Německu. Palivem bude hnědé uhlí, účinnost bloků přesáhne 45 procent. "V Ledvicích už je schválený záměr stavby, s níž začneme v roce 2009," řekl výrobní ředitel ČEZ Jiří Borovec. V případě dvou počeradských bloků nyní ČEZ dokončuje finanční rozvahu.
Účinnost uhelných bloků v ČR je od 33 do 38 procent u modernizovaných elektráren, tzv. retrofitů. "Nově budovaná zařízení dosahují 42 až 43 procent. Snaha je posunout se k 50 procentům," uvedl Rýdl. Výrobci chtějí zvýšit zejména teploty spalování uhlí v kotlích ze současných 600 až na 720 stupňů Celsia, čímž se sníží objemy spalin i množství nevyužitého tepla. K tomu budou využívat slitiny na bázi niklu. První takové bloky začnou vznikat nejdříve za pět let.
"Je to perspektiva pro celou Evropu. Účinnost těchto bloků 51 procent i více by umožnila rychlou návratnost vložených prostředků," řekl generální ředitel Škody Energo Jan Musil. Podle něj se touto cestou vydává západní Evropa, zejména Německo a Dánsko, ale i český ČEZ a dále také Indie a Čína.
Energetické firmy z celé Evropy, například E.ON, EdF, Alstom, Siemens, spojily síly i peníze a připravují projekt Comtes 700 s niklovými materiály v německém Scholvenu, kde se počítá až se 720 stupni Celsia, výkonem 700 MW a účinností přes 50 procent. Jeho realizaci vidí Rýdl v letech 2014 a 2015. Podle Musila už by se mohl pilotní projekt objevit v Evropě už v letech 2010 až 2012. Otázkou je, kde ho bude financovat a bude sdílet rizika.
Elektrárnu podobnou Ledvicím, kterou plánuje ČEZ, připravují Němci v Boxbergu u Cottbusu ve východní části Německa, kde vznikne minimálně jeden blok 670 MW s účinností 44 procent. Projekt už je hotový.
V Neurathu už začaly stavět dva bloky 1050 MW s účinností přes 43 procent. U Kolína má vzniknout až pět tisícovkových bloků. Dále Němci staví elektrárnu v Rostocku a připravují zdroj 2 x 820 MW v Moorburgu s účinností 46 procent. Blok je u moře a může se do něj dovážet uhlí z celého světa.
Škoda Power se bude ucházet o dodávky všech nových elektráren i modernizací současných bloků v ČR. "Do Ledvic i Počerad chceme dodávat strojovny. Výběrových řízení se určitě zúčastníme," uvedl Musil.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 11.06.2006 15:33



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka