Evropský program rozdal 250 milionů

Evropský program přeshraniční spolupráce z Iniciativy Společenství Interreg IIIA rozdal českým příjemcům na česko-bavorské hranici od vstupu Česka do Evropské unie kolem 250 milionů korun.

Jarní servisní akce AUTO CB

Evropský program přeshraniční spolupráce z Iniciativy Společenství Interreg IIIA rozdal českým příjemcům na česko-bavorské hranici od vstupu Česka do Evropské unie kolem 250 milionů korun. Příjemci byly mikroregiony, obce, školy, města a instituce v Plzeňském, Karlovarském a Jihočeském kraji, které vytvořily společné projekty se subjekty z prvních dvou řad bavorských příhraničních okresů. Peníze, které byly pro česko-bavorskou spolupráci vyčleněny, čeští žadatelé vyčerpali ze 100 procent, řekl radní Jiří Kalista z plzeňského krajského úřadu.
Program Interreg IIIA letos končí, v Plzni se dnes konalo poslední setkání řídícího výboru skupiny pro česko-bavorskou spolupráci. Peníze z programu tam směřovaly zhruba na sto projektů, například na rozvoj infrastruktury, 0 ochranu životního prostředí, podporu podnikání a rozvoj cestovního ruchu, vzdělávání, kulturu, zdraví, trh práce a do dvou euroregionů. Nejvíce projektů přicházelo z Plzeňského kraje, řekl Tomáš Fiala z ministerstva pro místní rozvoj.
Zatímco na české straně se do projektu zapojili žadatelé až po vstupu země do EU v květnu 2004, v Bavorsku mohli čerpat peníze na společné projekty od roku 2000. Měli proto také více prostředků. Čeští žadatelé měli nárok na dotaci 75 procent nákladů, bavorští na 50, respektive 20 procent nákladů.
Mezi projekty, které získaly největší dotaci, patří například uspořádání krajinné výstavy v Chebu a německém Marktredwitz, modernizace letiště v Karlových Varech nebo silnice z Borových Lad do Horní Vltavice. "Jednoznačným pozitivem programu je, že se podařilo skloubit zájmy ministerstev, regionů, euroregionů a obcí," poznamenal předseda české části programu Jiří Horáček z ministerstva pro místní rozvoj. Také podle předsedy bavorské části Wernera Ehelechnera je hlavní přínos v tom, že se obě země sbližovaly na různých úrovních od center až po úroveň obcí či jednotlivých starostů.
"Co může být lepšího než příklad spolupráce jedné školky, která působí střídavě na českém a bavorském území a kromě jazyka učí děti bourat bariéry mezi zeměmi a budovat vzájemné pochopení," uvedl jeden z příkladů spolupráce Kalista. Díky podpoře programu se například konalo velké mezinárodní setkání skautů, stavěly se cyklostezky, pořizovala zařízení na úpravu běžeckých stop, vznikaly mapy či přeshraniční internetové portály.
V Česku měla Iniciativa Společenství Interreg IIIA pět programů podle sousedních zemí. Kromě Bavorska, byl také projekt pro Sasko, Polsko, Rakousko a Slovensko. Na tyto programy vyčerpaly stovky projektů v příhraničí celou vyčleněnou částku 55 milionů eur (podle současného kurzu více než 1,5 miliardy korun). Největší část peněz byla vyčleněna na česko-polské pohraničí, nejmenší na česko-bavorské.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 14.12.2006 15:30



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka