Expedice Klatovanů chce prozkoumat Albánii

Prozkoumat albánské hory v oblasti Boge a Theth, pátrat tam po ztracené trojici mladých Čechů, sjet část řeky Valbonës, najít místa, kde údajně za první republiky umrzli čeští legionáři, a podívat se na těžbu albánského asfaltu chce mimo jiné skupina osmi mužů z Klatovska. Expedice s názvem "šangri la", v překladu cosi jako ztracený ráj, vyjíždí 24. srpna.

Jarní servisní akce AUTO CB

Prozkoumat albánské hory v oblasti Boge a Theth, pátrat tam po ztracené trojici mladých Čechů, sjet část řeky Valbonës, najít místa, kde údajně za první republiky umrzli čeští legionáři, a podívat se na těžbu albánského asfaltu chce mimo jiné skupina osmi mužů z Klatovska. Expedice s názvem "šangri la", v překladu cosi jako ztracený ráj, vyjíždí 24. srpna. Řekl to vedoucí výpravy Václav Faust, jenž vloni v Rumunsku objevil utajenou kolonii 24 malomocných a za sebou má i expedice psích spřežení za polární kruh.
Podle Fausta se toho o Albánii příliš neví. Skupina složená z dobrodruhů a závodních řidičů terénních aut chce zemi zmapovat a zajímavosti natočit. Hodlá se podívat do míst, kde se těží albánský asfalt, který byl údajně kdysi nejkvalitnější. "Chceme se i poptat po mladých cestovatelích, jež se tam před několika lety ztratili. Máme jejich fotky, je to náhoda, možná si někdo vzpomene," řekl dobrodruh.
Na programu má skupina mužů i oblast pohoří Thethu, Černohorci nazývanou Prokletí. "Jako malý kluk jsem slyšel vyprávění o skupince českých legionářů, kteří tam za první republiky přecházeli ze Srbska na Korfu. V horách je potkalo špatné počasí, někteří umrzli a jejich spolubojovníci je snědli. Už jsem si našel pár informací, ale chci zjistit, zda to je pravda," vysvětlil Faust.
Do Čech chce přivézt důkazy také o tom, že Albánci dodnes mají zbraně pocházející hlavně z vykradených muničních skladů na začátku 90. let.
Do Albánie skupina odjede ve čtyřech speciálně upravených starších džípech, které si její členové kvůli expedici pořídili. Čtvrt roku je opravovali, vybavili vysílačkami, držáky na rezervy a batohy, navijáky, zvýšili jim podvozky.
Za poslední velký úspěch považuje vedoucí výpravy loňské objevení utajené kolonie malomocných v Rumunsku nesoucí název Tichilesti, právě na okraji delty Dunaje. "Je to poslední vesnice s malomocnými v Evropě. K uspořádání výpravy mě nakopla knížka Viděl jsem peklo maďarského autora, který to tam skutečně popsal jako peklo. Trochu jsme to vyvrátili. Personál na své podmínky dělá skutečně to, co může," dodal Faust. Expedice plánuje návrat na polovinu září.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
10.08.2007 18:21



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka