Experti diskutovali se starosty o radaru

Chod případné radarové stanice v Brdech neovlivní dálkové ovladače, mobilní telefony, zavírání garážových vrat ani podobné elektronické přístroje, protože ty pracují na nižších kmitočtech. Paprsek vysílaný anténní soustavou navíc nikdy nezamíří směrem k zemi.

Cílená propagace v Plzni

Chod případné radarové stanice v Brdech neovlivní dálkové ovladače, mobilní telefony, zavírání garážových vrat ani podobné elektronické přístroje, protože ty pracují na nižších kmitočtech. Paprsek vysílaný anténní soustavou navíc nikdy nezamíří směrem k zemi, řekl v Rokycanech na setkání se starosty Gerald C.Augeri, zástupce ředitele Sekce vzdušných a raketových obranných technologií Lincolnovy laboratoře na Massachusettském technologickém institutu.
Radar by napájely dvě na sobě nezávislé přípojky z běžné elektrické sítě, v záloze by byl dieselový agregát. Anténní soustava by byla složena z 17.000 modulů, stejně objekt jako na Marshallových ostrovech. Augeri tak uklidnil starostu Trokavce Jana Neorala, který se obával, že anténní soustava radaru bude mít 55.000 modulů.
Radar bude od prvních obydlí vzdálen minimálně čtyři kilometry, slibují Američané. Proti řízeným střelám středního a dlouhého doletu by měly radar chránit americké rakety umístěné v Polsku.
Brdy jsou přírodním rezervoárem vody pro Rokycansko i další oblasti. Jaký bude mít stanice nárok na spotřebu vody, ptal se starosta Mirošova Vlastimil Sýkora. Dozvěděl se, že kromě zabezpečení potřebné hygieny zaměstnanců žádnou. Starostovi Rokycan Janu Balounovi experti odpověděli, že v Brdech neuvažují o umístění dvou radarů, z nichž jeden by kontroloval vzdušný prostor.
Další z odborníků, Mark Jenins, potvrdil, že vážná jednání s českou vládou začala až na konci roku 2006. V období 2004 až 2006 navštěvovaly meziresortní skupiny amerických odborníků různá města Evropy, nejen Prahu a Varšavu. Podle Augeriho zatím není rozhodnuto, zda nechá americká strana zpracovat kompletně novou studii dopadů na zdraví nebo ji jen přepracuje podle toho, jak bude případný radar pro Česko modernizovaný.
Starostové obcí se většinou shodli, že zatím volí vyčkávací taktiku a hlavně prostřednictvím internetu se snaží získat potřebné informace. "U nás byla anketa. Z 350 lidí bylo 78 procent proti radaru. Informací zatím moc nemáme, takže vyčkáváme, co se bude dít," řekl místostarosta Příkosic Miroslav Šefl.
Setkání s odborníky zorganizoval rokycanský starosta Baloun. Za to, že pozval pouze zástupce dotčených obcí, si vysloužil kritiku organizací zabývajících se životním prostředím. "O akci nebyli informováni novináři ani nevládní organizace, které se zabývají problematikou životního prostředí a v lokalitě působí. Přesně takový je duch veškerých jednání, arogantní," řekl Zdeněk Paul ze Strany zelených.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 24.05.2007 11:28



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka