Festival Jeden svět na plzeňském Jižáku promítá úterky

Regionální pobočka společnosti Člověk v tísni připravila ve spolupráci s občanským sdružením Johan cyklus čtyř projekcí snímků festivalu Jeden svět. Projekce se konají pravidelně vždy v úterý od 20.00 hodin na „Jižáku“ (budova nádraží Plzeň – Jižní předměstí, most Ivana M. Jirouse, Plzeň). První se ...

Jarní servisní akce AUTO CB

Regionální pobočka společnosti Člověk v tísni připravila ve spolupráci s občanským sdružením Johan cyklus čtyř projekcí snímků festivalu Jeden svět. Projekce se konají pravidelně vždy v úterý od 20.00 hodin na „Jižáku“ (budova nádraží Plzeň – Jižní předměstí, most Ivana M. Jirouse, Plzeň). První se uskuteční v úterý 8. října, program bude ukončen promítáním 29. října. Všechny projekce jsou zdarma.
Příští úterý se mohou diváci těšit na film Víta Klusáka a studentů FAMU, kteří s kamerou v ruce sledují události spojené s pochodem neonacistů v Brně. „Snímek Film jako Brno zařazujeme i jako reakci na zářijové pochody pravicových radikálů, které se uskutečnily v několika českých městech, mimo jiné v Plzni,“ upřesňuje Aleš Kavalír, ředitel regionální pobočky společnosti Člověk v tísni.

Snahou organizátorů podzimních projekcí je nabídnout různě tematicky zaměřené snímky. Film Ke světlu sleduje odvrácenou stranu ekonomického rozmachu z pohledu čínských horníků, snímek Z popelnice do lednice se zaměřuje na vztah k jídlu a plýtvání potravinami a Běloruský sen přináší pohled na praktiky běloruského státního aparátu. Kromě večerního programu pro veřejnost proběhnou v bývalé nádražní budově i dopolední projekce pro školy. Se studenty i s návštěvníky večerních projekcí budou organizátoři po projekcích o filmech debatovat.

„Říjnové projekce nabízí výběr z divácky nejúspěšnějších filmů festivalu Jeden svět, který bude společnost Člověk v tísni v příštím roce pořádat již pošestnácté “ uzavírá ředitel plzeňské pobočky Aleš Kavalír. Projekce proběhnou díky projektu Promítej i ty!, v rámci kterého je možné si filmy Jednoho světa půjčit zdarma a promítačem se může stát kdokoli. Více o projektu http://www.jedensvet.cz/pit/

Film jako Brno

V. Klusák a studenti FAMU / Česká republika / 2011 / 63 min.

Prvního května 2010 se v Brně konal každoroční pochod neonacistů. Jako reakce na něj vznikla iniciativa BRNO Blokuje, neformální seskupení lidí, které spojil dohromady cíl nenásilně trasu pochodu zablokovat. Dokumentarista Vít Klusák a šest jeho studentů a studentek z pražské FAMU natočili různé aspekty onoho dne. Klusák se zaměřil na televizního reportéra, pro kterého „bez konfliktu není reportáž“. Jan Strejcovský portrétoval neonacisty, zatímco Kristýna Bartošová se zaměřila na blokádníky. V příspěvku Romové nechává Robin Kvapil zaznít anonymní ostře xenofobní dopis adresovaný ředitelce Romského muzea. Lukáš Senft se věnoval policistům, Natálie Císařovská se od pochodu posunula a zachytila prvomájové akce politických stran. Ještě dále se vydal Andran Abramjan, který se k prvomájovým událostem vyjádřil pomocí zvířat v ZOO.


Ke světlu

Yuanchen Liu / Čína, USA / 2011 / 69 min.

Čína patří dlouhodobě mezi největší producenty a zároveň největší spotřebitele uhlí na světě. Sedmdesát procent veškeré její energie pochází z uhelných elektráren. Odvrácenou stranu čínského ekonomického rozmachu nejlépe vystihuje situace v tamních dolech, kde každý rok zahyne při nejrůznějších nehodách asi dvacet tisíc horníků. Režisér Yuanchen Liu nás ve svém působivém snímku zavede do malé vesnice Kan-pa ležící nedaleko dolů Kchu-si. V hloubce 400 metrů pod zemí zde stejně jako jeho otec a dědeček pracuje mladý muž jménem Hui. Dobře ví, o jak nebezpečnou práci jde, a tak když mu přes cestu přeběhne krysa, což je v Číně chápáno jako špatné znamení, nebere to na lehkou váhu a zůstane ten den raději doma. Mohl by totiž dopadnout jako další protagonista filmu, Luo, který kvůli závalu skončil před několika lety na vozíku. Jednotliví horníci nebývale otevřeně popisují riskantní práci v dolech, která je pro ně jedinou možností, jak uživit rodinu.


Z popelnice do lednice

Valentin Thurn / Německo / 2011 / 88 min.

Než se zelenina dostane z pole na váš talíř, nejméně polovina jí skončí na skládce. To znamená každé druhé rajče či hlávkový salát. Zní to neuvěřitelně, ale bohužel je tomu tak. Nemluvě o tom, že zemědělství produkuje třetinu skleníkových plynů. Stačí se podívat do odpadních kontejnerů supermarketů či do nejbližší popelnice, abychom zjistili, v jak obrovské míře plýtváme jídlem. Režisér Valentin Thurn předkládá ve svém snímku znepokojivá a alarmující fakta o našem vztahu k jídlu a zároveň hledá možnosti, jak tuto situaci zlepšit. Na příkladech „odpadkové potápěčky“ zachraňující vyhozené jídlo ze supermaketů, amerického antropologa, který založil komunitu lidí najímajících si konkrétního farmáře k pěstování zeleniny, a řady dalších ukazuje možné cesty, jak plýtvání

potravinami zastavit. Pokud bychom ho omezili o polovinu, mělo by to na produkci skleníkových plynů podobný efekt, jako kdyby ze silnic zmizelo každé čtvrté auto.


Běloruský sen

Ekaterina Kibalchich / Rusko / 2011 / 55 min.

„Nejkrásnějším obdobím v naší zemi v posledních letech byl podzim 2010,“ říká anonymní průvodce filmem a jeho slova ilustrují záběry z volebních setkání nezávislých prezidentských kandidátů. Vypravěč společně s řadou dalších doufá, že první svobodné volby po šestnácti letech ukončí v Bělorusku autoritativní režim Alexandra Lukašenka. Veškeré naděje, posílené předvolebními průzkumy, však ukončí vyhlášení volebních výsledků. Lukašenko získává osmdesát procent hlasů, jeden z opozičních kandidátů je zbit a unesen. Následné protesty proti zmanipulovanému hlasování vyústí v zatýkání opozičních politiků, jejich manželek, kolegů z předvolební kampaně i obyčejných demonstrantů. Film nabízí jedinečný pohled zblízka na totalitní praktiky státního aparátu, který se neštítí mediální propagandy, zneužívání tajné policie, vyhrožování a vykonstruovaných procesů. Snímek je však především poctou všem Bělorusům, pro něž se svoboda stala hodnotou, za kterou se vyplatí bojovat.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 07.10.2013 17:05



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka