Festival uprostřed Evropy

Slavnostními projevy a koncerty britského chlapeckého sboru New College Choir v bavorském Kronachu a Chebu začal v regionu severního Bavorska, východního Saska a Karlovarského kraje dvanáctý ročník Festivalu uprostřed Evropy.

Jarní servisní akce AUTO CB

Slavnostními projevy a koncerty britského chlapeckého sboru New College Choir v bavorském Kronachu a Chebu začal v regionu severního Bavorska, východního Saska a Karlovarského kraje dvanáctý ročník Festivalu uprostřed Evropy.
"Společná kulturní minulost Čechů a Němců, na kterou tento festival navazuje, je skvělou inspirací i pro naši společnou politickou budoucnost v Evropské unii," prohlásil v Kronachu náměstek kralovarského hejtmana Jiří Behenský. "Partnerství je možné pouze tehdy, když pro ně vytvoříme nový společný prostor pro obě strany. A to právě tento festival dělá," řekl tajemník saského ministerstva kultury Günther Portune. Hlavní projev na letošní festivalové téma Dialog kultur měl zpravodaj pro Českou republiku v zahraničním výboru Evropského parlamentu Jürgen Schröder. "Česko je evropskou zemí par excellence a pro Evropskou unii bude velkým obohacením jeho kultura. A právě nezaměnitelným evropským kulturním ovzduším se bude do budoucna Evropská unie vymezovat vůči ostatnímu světu i vůči Spojeným státům," konstatoval Schröder. Evropa má podle něho dnešnímu světu včetně USA svou bolestnou zkušeností připomínat, že "nikoli násilím, ale právě trpělivým dialogem národních kultur lze lidstvo posunout kupředu". Slkavnostní zahájení doprovodil virtuoz na violu da gamba Petr Wagner z Prahy.
Na ulici jsou to normální rošťáci jako jiní kluci školou povinní. Když ale nastoupí v kostele ve svých červených oxfordských kutanách a začnou zpívat, začnete vážně uvažovat o tom, že sem právě z nebe přišli andělé. Třiatřicetičlenný britský chlapecký sbor The Choir of New College z Oxfordu zahájil v neděli v bavorském Kronachu a v pondělí v Chebu XII. Festival uprostřed Evropy skutečně slavnostně. Diváci na obou stranách hranice se zatajeným dechem sledovali, jak kultivovaně výběr oxfordských školáků a studentů zvládá středověké anglické polyfonie Williama Byrda, magické úpravy lidovek z Britských ostrovů i naléhavé moderní sbory Sergeje Rachmaninova nebo Petra Ebena. V Chebu mystickou atmosféru staletí pěstované tradice anglického chrámového zpěvu ještě umocnil jen pro tuto příležitost otevřený zdevastovaný gotický kostel Zvěstování Panny Marie ze 13. století, osvětlený podél stěn svícemi.
Hoši z Oxfordu však nenechali publikum snít o andělích moc dlouho. V druhé půli své typicky anglicky nenucené exhibice náhle starší část sboru, složená ze studentů hudby, historie a teologie na prestižní oxfordské univerzitě, přetvořila vrchní část svých chrámových kutan na lesklé klopy kabaretních sak a spustili s až šokující profesionalitou několik pořádně zamilovaných jazzových šlágrů typu Summertime nebo I´ve got a girl. Překvapení bylo o to větší, že v programu se tato část vytoupení skrývala pod bodem "Úzká harmonie, zpívají Clerks of the Choir". Jak později potvrdil sbormistr Edward Higginbottom, tato část koncertu je zcela podle nápadu, v režii a také v provedení dospívajících studentů ve sboru. Na závěr se ovšem lesklé klopy opět proměnily v cudné kutany a sbor bez mrknutí oka pokračoval až do finále vznosnými zpěvy z anglické tradice. I když tedy rozpustilí studenti prozradili, že andělé ani tentokrát nepřišli, nadšení publika na obou zahajovacích koncertech Festivalu uprostřed Evropy bylo veliké.
Charismatický litevský violoncellista David Geringas, který vystoupí v pátek 25. července v koncertním sále jáchymovského sanatoria Radium Palace, patří k nejvýznamnějším interpretům současnosti. Narodil se v roce 1946 a studoval na Hudební konzervatoři v Moskvě. Již ve čtyřiadvaceti letech získal zlatou medaili v Mezinárodní Čajkovského soutěži. V roce 1975 pak odešel do Německa, kde zahájil svou mezinárodní kariéru. Spolupracoval s takovými dirigentskými osobnostmi, jako jsou Gerd Albrecht, Sir Simon Rattle, Wolfgang Sawallisch, Horst Stein, Charles Dutoit a Myung-Whung Chung.
V současné době působí David Geringas jako profesor na Vysoké hudební škole v Lübecku, kde vede třídu hry na violoncello. Ke koncertu do Jáchymova si přizval své nejnadanější žáky. Někteří z nich budou jistě brzy patřit mezi nové hvězdy evropské hudební scény. Jáchymovský koncert nazval Geringas Inspirace Bachem a představí festivalovým návštěvníkům, jak se během staletí skladatelé a hudebníci inspirovali géniem Johanna Sebastiana Bacha. Kromě Bachovy hudby zazní v nedávno skvostně obnoveném Radium Palace díla Arvo Pärta, Mindaugase Urbaitise, Antonia Vivaldiho, Anatolia Senderovase a Heitora Villa-Lobos.
Vernisáž malíře a českého Němce Josefa Hegenbartha z tragické první poloviny 20. století v chebské Galerii výtvarných umění zahájila 18. července symbolicky 12. ročník bavorsko-česko-saského Festivalu uprostřed Evropy. Slavnostní zahájení za účasti osobností celého přeshraničního regionu se uskutečnilo v neděli 20. července v bavorském Kronachu. Letošním tématem Nová sousedství - dialog kultur chce festival během tří měsíců ve více než padesáti místech na česko-německém trojmezí představit umění a kulturu starých a nových zemí Evropské unie. "Stejné těžiště plánujeme i na příští rok, letošní ročník festivalu věnujeme z přistupujících zemí umělcům z Českém republiky, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Polska a Slovenska," informoval intendant festivalu Thomas Thomaschke.
Přeshraniční a multikulturní přehlídka již tradičně překračuje nejen hranice zemí, ale i uměleckých oborů a stylů. Festivalové publikum v Karlovarském kraji se tak může těšit na přední britský chlapecký sbor New College Choir z Oxfordu, folk-rockovou legendu Čechomor, židovské klecmery ze slovenské Bratislavy, litevského violoncellového virtuosa Davida Geringase, německé "rockové cellisty" Ensemble Schefczyk, maďarské cemalo - kytarové Duo Halász, skupinu špičkového polského klavíristy Waldemara Malického Kwartet prima vista a řadu dalších umělců z Evropy, ale například i z USA nebo Mexika. Na německé straně regionu budou Česko reprezentovat například Virtuosi di Praga, Hot & Sweet Orchestra s Jiřím Suchým, barokní Ensemble Tourbillon, Severočeské divadlo a Komorní filharmonie Pardubice, Honzák Jazz Quintet nebo Čechomor s Lenkou Dusilovou a Kolegiem českých filharmoniků. Nejznámější český román Babička bude na bavorském zámku Röthenbach s hudebním doprovodem číst známá německá politička a umělkyně Antje Vollmerová. Akci v termínu 20. července až 7. září s rozpočtem 25 milionů korun financuje Evropská unie, spolkové i zemská ministerstva kultury v Německu, Karlovarský kraj a zúčastněná města a obce.
Podrobný program festivalu je k dispozici na www.festival-mitte-europa.com a v infocentrech v regionu, vstupenky jsou v obvyklých předprodejích a v české kanceláři festivalu v chebském Špalíčku na telefonu 354436941. Pro české zájemce o koncerty v Německu je k dispozici omezený počet cenově zvýhodněných vstupenek.
Festival uprostřed Evropy zve každoročně české návštěvníky také přes hranice do Bavorska a Saska. Řada festivalových míst je v dosahu přeshraničního systému veřejné dopravy EgroNet.
Bavorské klášterní město Waldsassen jen 4 kilometry za hraničním přechodem Svatý Kříž se pyšní jednou z nejvýznamějších památek celého Německa - cisterciáckým klášterem založeným již roku 1133 markrabětem Diepoldem III. Nejcennějšími částmi kláštera jsou obří barokní bazilika s největší kostelní kryptou v Německu a knihovna, kde se v neděli 17. srpna představí zcela mimořádný soubor barokní hudby Ensemble Tourbillon z Prahy se sólistou Petrem Wagnerem, virtuozem na dobovou violu da gamba. Nedaleko kláštera je v bývalé radnici muzeum tohoto kraje zvané Stiftlandmuzeum. Za městem je na vrchu Glasberg poutní kostel zvaný Kappel, unikátní barokní kruhová stavba od architekta Georga Dienzenhofera z roku 1689.
Město Selb, vzdálené 6 kilometrů od Aše, je hlavním střediskem výroby porcelánu v Německu, reprezentované hlavně značkou Rosenthal. Kousek od půvabného historického centra je stálá výstava zdejšího současného porcelánu v moderním divadle Rosenthal-Theater, kde v pátek 8. srpna vystoupí Komorní filharmonie a Severočeské divadlo z Pardubic, partnerského města Selbu, s inscenací Medea Jiřího Antonína Bendy.
Za hraničním přechodem Vojtanov je lázeňské městečko Bad Brambach, ve kterém je od roku 1911 praktikována radonová léčba kloubů, krevního oběhu a revmatismu. Zdejší minerálka Brambacher Sprudel se stáčí a rozváží do šorokého okolí. Ve zdejším kostele Michaeliskirche vystoupí v úterý 5. srpna soubor tradiční židovské hudby David Orlowsky´s Klezmorim hrající na klarinet, kytaru a kontrabas strhující hudbu klezmer.
Jen pár kilometrů za lázněmi Bad Brambach je městečko Adorf, známé tradičním fojtským hudebním nástrojářstvím a s ním spojenou velkou náklonností k hudbě. S Festivalem uprostřed Evropy sem přichází inspirace ze sousedních Čech se skupinou Čechomor, Lenkou Dusilovou a Collegiem Českých filharmoniků. Zahrají tu 10. srpna ve zdejším nově opraveném secesním chrámu svatého Michaela. Městečko nabízí návštěvníkům různé turistické atrakce, například Klein Vogtland – Malé Fojtsko, sbírku miniatur stavebních a přírodních pamětihodností celého fojtského regionu.
Na akce v Německu je pro české zájemce v chebské kanceláři festivalu ve Špalíčku k dispozici omezený počet cenově zvýhodněných vstupenek, například vstupenka na koncert Čechomoru s Lenkou Dusilovou a Collegiem Českých filharmoniků v Adorfu, v Německu za 14 euro, zde stojí pouhých 200 korun.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 24.07.2003 08:37




0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka