Finále ČP v downhillu na Špičáku přineslo vítězství Vágnerovi a Dušákové

Finále Českého poháru (ČP) v downhillu na šumavském Špičáku dokonale zamíchalo konečným pořadím letošního ročníku. V pořadí čtvrtý a poslední závod tuzemské série rozhodl o tom, že vítězství v elitní kategorii mužů získal Adam Vágner, v ženách pak Šárka Dušáková. Celkem o víkendu oblíbenou trať Stru...

Finále Českého poháru (ČP) v downhillu na šumavském Špičáku dokonale zamíchalo konečným pořadím letošního ročníku. V pořadí čtvrtý a poslední závod tuzemské série rozhodl o tom, že vítězství v elitní kategorii mužů získal Adam Vágner, v ženách pak Šárka Dušáková. Celkem o víkendu oblíbenou trať Struggle sjelo 106 bikerů v sedmi kategoriích.
Vítězem nedělního závodu se v elitní mužské kategorii mezi 24 účastníky stal Jan Čepelák (z týmu Krabcykles Specialized). Tomu se na Špičáku v roce 2013 dařilo – v Evropském poháru na konci června tady dojel jako nejlepší z Čechů na 8. místě a o velmi těsných 12 setin sekundy nyní porazil druhého Adama Vágnera (Rockmachine - Cyklomax – BRS). Třetí Lukáš Šplíchal (Mondraker- 661) zaostal už o necelé dvě vteřiny.

A jak se nedělní výsledky projevily na konečném pořadí Českého poháru ? I když průběžně nejlepšího Matěje Charváta mohla o celkový triumf připravit pouze nehorázná smůla v posledním závodě, stalo se. V jeho případě ale rozhodlo zranění, které utrpěl před týdnem na Slovensku a kvůli němuž ve Ski&Bike Špičák nemohl jet ani jednu jízdu. V součtu bodů se tak před něj dostal jeho reprezentační kolega Adam Vágner, který se ziskem 346 bodů stal celkovým vítězem ČP. Charvát na druhém místě ztratil 23 bodů a celkově třetí Lukáš Šplíchal pak bodů 26. M.Charvát bude jediným zástupcem v elitní kategorii mužů reprezentovat ČR na světovém šampionátu v JAR na přelomu srpna a září.

Nominace české reprezentace na MS v JAR byla pro některé možná překvapivě zveřejněna již v polovině minulého týdne a i to se možná podepsalo na účasti v elitní ženské kategorii. Jasná česká jednička a taktéž účastnice světového šampionátu Jana Bártová na Špičáku nestartovala. Závod absolvovaly tak pouze dvě ženy. Zvítězila Michala Šantavá (No Question Bike Team) před Šárkou Dušákovou (Cyklo Jiřička Č. Budějovice). Dušákové ale druhé místo z tohoto minizávodu stačilo na celkové prvenství v ČP, když získala 252 bodů. Janě Bártové účast v pouhých dvou závodech ze čtyř zajistila celkově druhé místo za 220 bodů. V závěrečném účtování byla třetí Simona Jirková (Giant Cycling Team).

Na MS v jihoafrickém Pietermartzburgu budou v downhillu ČR reprezentovat – Matěj Charvát (Elite muži), Jana Bártová (Elite ženy) a Martin Lebl (junioři). Soutěžní program tady začíná ve středu 27. srpna.

3. Jirková Simona 206 bodů

Vítězové v dalších kategoriích - na Špičáku /celkové pořadí v ČP 2013.

Masters 1 (30 – 39 let ) – Vlastimil Hynčica, zároveň i celkový vítěz ČP (440 bodů)

Masters 2 (nad 40 let) – Jiří Číla, celkový vítěz ČP Michal Červenka (400 bodů)

Expert (muži) – Alexandr Sidor (RB), zároveň i celkový vítěz ČP (401 bodů)

Junioři/kadeti – Martin Lebl, zároveň i celkový vítěz ČP (433 bodů), pojede jako jediný junior závod na MS v JAR

Žáci – Radek Štádler (Bike Racing Sušice), celkový vítěz Radek Folvarčný (399 bodů)