Finále má za sebou čtvrtý den

Producentka Karla Stojáková přijela na festival osobně uvést generační milostný příběh o jednom aprílovém žertu, který se ukázal jako osudový.

Jarní servisní akce AUTO CB

Producentka Karla Stojáková přijela na festival osobně uvést generační milostný příběh o jednom aprílovém žertu, který se ukázal jako osudový. Film má název „Restart“ a jeho producentka upozornila, že je to první absolventský film natočený v česko-finské koprodukci.

Teenagerskou komedii „Rafťáci“ představil v Plzni producent a střihač filmu Adam Dvořák a herci Milan Štaindler, Jan Antonín Duchoslav a Matyáš Valenta. Diváci se v ní mohou dozvědět, co všechno se kromě koupání, nudy, peřejí, únavy, lásky, zklamání či opilosti dá zažít na vodě.

Další teenagerskou komedii „Panic je nanic“ o zážitcích tří šestnáctiletých kamarádů z Prahy natočil Ivo Macharáček. Spolu s ním film přijeli do Plzně uvést scénárista Miroslav Buberle, producent Filip Červinka, kameraman Tomáš Kresta a herci Michal Hruška, David Vobořil, Irena Máchová a Kateřina Odarčenková.

Play Macbeth

Návštěvníci plzeňského Minikina mohli vidět barevný film „Play Macbeth“. Osobně ho přijeli uvést režisér Pavel Kohout spolu s kameramanem Stanislavem Milotou. Film je záznamem představení, které se na sklonku roku 1978 odehrálo přímo v bytě Vlasty Chramostové.

Účinkovali v něm Vlasta Chramostová, Pavel Landovský, Tereza Kohoutová, Pavel Kohout a Vlastimil Třešňák, který je zároveň autorem hudby. Byli to lidé, kteří se nesměli za minulého režimu věnovat své práci. Proto se rozhodli, že budou hrát divadlo doma - stejně jako se dřív běžně doma provozovala hudba.

„Chtěli jsme si dokázat, že i náročné divadelní hry se dají provést v domácích podmínkách. To představení jsme hráli u různých lidí celkem šestnáctkrát, z toho čtyřikrát přímo u Vlasty Chramostové. Podle toho, jak byl ten který byt velký, se lišil i počet návštěvníků. Chodilo od 12 do 70 lidí. Často se stávalo, že ještě před představením státní bezpečnost některé návštěvníky zatkla. Proto jsme schválně dopředu uváděli různé adresy, abychom je zmátli,“ zavzpomínal Pavel Kohout.

Delegace tvůrců se také páteční besedy o „Bytovém divadle“, která začne v salonku Měšťanské besedy v 17:00 hodin.

Beseda o Juditě Křížové

V salonku Měšťanské besedy se ve čtvrtek od 17:00 hodin uskutečnila beseda o Juditě Křížové, režisérce, která tragicky zahynula loni v červenci. Letošní Finále jí věnuje jednu ze svých sekcí. Besedy se zúčastnil manžel Judity Křížové režisér Aleksandar Manić, který věnoval svůj film Kniha rekordů Šutky právě Juditě. Do besedy se zapojili kameraman Miro Gábor, tlumočník a spisovatel Martin Vačkář, ředitelka festivalu Tanec Praha a občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová nebo rodiče a obě sestry Judity Křížové. Moderoval ji filmový publicista Jan Foll.

„Za to, že tady můžeme dnes sedět, vzpomínat a meditovat o životě a díle Judity, musíme poděkovat hlavně Sašovi Manićovi. Ten ji velice miloval a uznával jako ženu i jako režisérku. Děkuji samozřejmě i festivalu Finále, organizátorům patří velký dík,“ uvedl tatínek Judity Křížové.

Vzpomínalo se především na Juditiny dokumenty. „Obdivoval jsem ji kvůli její energii, se kterou do svých projektů šla,“ řekl kameraman Miro Gábor, s nímž Křížová spolupracovala. Yvona Kreuzmannová mluvila o svém vztahu k Juditě a o jejích dokumentech Tanec Praha 1999 a Tanec Praha 2002. „Je mi moc líto, že se Judita už nedostala ke třetímu dokumentu o Tanci Praha,“ posteskla si Kreuzmannová.

Rodiče Křížové pak prozradili několik informací z Juditina života. Měla ráda módu a její velkou láskou bylo jezdectví. Nejen o těchto tématech točila dokumenty.

Filmy Judity Křížové se promítají každý den až do pátku vždy od 22:00 hodin v Minikině v Elektře. Ve čtvrtek diváci uvidí dokument „Třikrát žena a pokaždé jinak“. Kvůli velkému zájmu diváků přidali organizátoři ještě jednu projekci tohoto dokumentu, od 23:55 v Minikině.

Talkshow s Evou Holubovou

Herečka Eva Holubová se přijela do Plzně podělit s diváky o své zkušenosti s filmem. V rámci komponovaného pořadu, který jeho moderátor Jan Kastner nazval „Ovoce stromů filmových jíme aneb cesta do hlubin filmařovy duše“, představila ukázky z filmů, které ji ovlivnily.

„Přestože léta dělám vlastně pracovnici v kultuře, k filmům přistupuji jako normální člověk,“ řekla na úvod Eva Holubová. „Navíc v každém období svého života mám ráda jiné filmy, i když k některým se stále vracím, protože mě posilují. K mým miláčkům patří Miloš Forman. Jeho hrdinové sice v závěru často umírají nebo se jim něco přihodí, vždycky mi ale dodají energii. Mám z nich totiž pocit, že to tomu světu tak nějak natřeli,“ svěřila se Holubová.

Do Plzně přivezla Eva Holubová ukázky z filmů Amadeus, Muž na Měsíci, Čaj s Mussolinim, Obchod na korze, Darebáčci, Irská sága nebo Dobrodružství malého indiána.

Morgianu přijela uvést Iva Janžurová

Diváci skvělého filmu režiséra Juraje Herze z roku 1972 „Morgiana“ měli dnes jedinečnou možnost setkat se s představitelkou hlavní dvojrole Ivou Janžurovou. Ta prozradila, že režisér Herz jí původně nabídl, aby si sama vybrala roli jedné ze sester - buď romantickou Kláru nebo zlou Viki. Jenže ještě než se herečka stačila rozhodnout, shodou okolností navštívila kadeřnictví. Chtěla si totiž změnit barvu vlasů z blonďatých na zrzavé. Vinou nešikovných kadeřnic ale odešla s hlavou havraní. „Byla to náhoda a zároveň obrovské štěstí. Když mě viděl Juraj, můj účes ho šokoval natolik, že mi nabídl, abych hrála obě sestry,“ řekla Iva Janžurová.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
07.04.2006 10:02



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka