Finále - Mňága Happy End je Zelenkův nejoblíbenější film

V sekci „Zapadlá arcidíla" uvedlo v úterý Finále kultovní film Petra Zelenky „Mňága - Happy End“. Režisér ho přijel do Plzně osobně uvést spolu s kameramanem Miro Gáborem. Oba se shodli na tom, že tahle groteskní mystifikace patří mezi jejich nejoblíbenější filmy. A to nejen kvůli štábu a herců...

Cílená propagace v Plzni

V sekci „Zapadlá arcidíla" uvedlo v úterý Finále kultovní film Petra Zelenky „Mňága - Happy End“. Režisér ho přijel do Plzně osobně uvést spolu s kameramanem Miro Gáborem. Oba se shodli na tom, že tahle groteskní mystifikace patří mezi jejich nejoblíbenější filmy. A to nejen kvůli štábu a hercům, ale dodnes jde podle režiséra o jedno z jejich společných nejúdernějších dílek. Původně prý byl snímek o mechanismech popularity určený pro televizi, ale jelikož výroba spolkla víc peněz, než se čekalo, tehdejší šéf tvůrčí skupiny Čestmír Kopecký ho uvolnil do distribuce.

Manželka Petra Čepka si přála, ať se divákům líbí Petrolejové lampy

Zavzpomínat na herce Petra Čepka přijely na Finále jeho manželka Ivana a dcera Kristýna. Před diváky filmu „Petrolejové lampy“ režiséra Juraje Herze obě ženy předstoupily společně se scenáristou Václavem Šaškem. Petr Čepek, kterému letos náleží sekce s názvem pocta, v něm ztvárnil jednu ze svých mistrovských rolí. „Přeji sobě i vám, ať se vám film líbí a děkuji, že jste přišli,“ uvedla snímek Ivana Čepková.

Do Plzně přijel heparinový vrah Jánošík

Václav Jiráček. Jméno tohoto herce ještě donedávna nepatřilo k těm příliš frekventovaným. Pak si jej ovšem vybraly režisérky Agnieszka Holland a Kasia Adamik do role filmového Jánošíka a stal se přes noc vycházející hvězdou. Získat tuto roli se mu povedlo prostřednictvím konkurzu, jehož ze zúčastnilo 300 herců z šesti zemí. Jeho účast v první herecké lize stvrzuje fakt, že je jediným protagonistou, který ztvárnil dvě hlavní role v soutěžních filmech. Hraje totiž ještě heparinového vraha ve Svátkově snímku „Hodinu nevíš“.


Jákl s Noidem připravují Kajínka

Film „Kajínek" bude mít premiéru v srpnu tohoto roku. Snímek představili producent a režisér Petr Jákl a Václav ´Noid´ Bárta, který k filmu složil hudbu a také v něm hraje. Novináři měli o tiskovou konferenci s tvůrci velký zájem. Téma je totiž spato s Plzní, a proto se v západočeské metropoli také část filmu natáčela. Jákl o snímku řekl, že po 80 verzích scénáře, vystřídání sedmi scénáristů a čtyř režisérů se nakonec všeho ujal sám a film je tedy jeho viděním příběhu, který sice všichni známe, ale vlastně nikdo neví, kde je pravda. „Točíme kontroverzní téma, takže je jasné, že jsme se setkali s tlaky z různých stran, ale očekáváme, že nejvíce jich přijde těsně před premiérou a po ní,“ odpověděl Petr Jákl na otázku, zda se natáčení snaží někdo ovlivňovat.



Byli jsme to my?



Herečka Táňa Fischerová připomněla festivalovým divákům jedno ze zapomenutých arciděl české kinematografie: film režiséra Antonína Máši „Byli jsme to my“. Snímek v době svého vzniku na přelomu let 1989 a 1990 zapadl, teď ale projevil svou platnost ve výpovědi o lidských charakterech. Diváci po skončení filmu zůstali sedět na svých místech. „Je to silná výpověď, která se musí rozdýchat,“ komentoval situaci filmový publicista Jan Lukeš, který na plzeňském festivalu uvádí některé projekce.



Protektora představila mužská delegace



Poněkud genderově nevyvážená delegace dorazila k filmu Protektor. V šestičlené delegaci nechyběli producenti Jaroslav Kučera, Milan Kuchynka a Pavel Strnad, scenárista Robert Geisler, kameraman Míla Holman, ani režisér Marek Najbrt. Chyběla v ní ale jakákoliv zástupkyně něžného pohlaví. „Jana Plodková jde díky Protektorovi z role do role, takže teď točí každý den,“ omluvil neúčast představitelky jedné z hlavních rolí producent Milan Kuchynka.



Beseda o českém undergroundu



Kapitoly z historie českého undergroundu odkrýval na Finále Josef Rauvolf, spolutvůrce rozsáhlého seriálu Alternativní kultura společně s publicistou Jiřím Peňásem. S diváky diskutovali za osvíceného přispění Františka „Čuňase“ Stárka nad filmovými ukázkami, které se týkaly především několika literárních osobností, jež formovaly české undergroundové hnutí. Mluvilo se o Egonu Bondym, Allenu Ginsbergovi i o básníkovi Milanu Kochovi.



Krvavý románový hrdina Ondřej Pavelka



Ambiciózní projekt scénáristy, kameramana a režiséra Jaroslava Brabce – film „Krvavý román" – uvedl na Finále Ondřej Pavelka, který ve zfilmovaném příběhu Josefa Váchala ztvárnil hlavní roli. Snímek je sledem parodicky stylizovaných obrazů z nejdávnějších dějin kinematografie, získal tři filmové České lvy a Finále ho uvedlo v sekci „Zapadlá arcidíla".



Rekordní delegace k Dvojce



Film Dvojka provází pověst malého, tak trochu zájmem diváku a médií podceněného snímku. Film s malým rozpočtem ovšem okouzlil kritiku a zdárně započíná v Plzni svou festivalovou pouť. To všechno díky tomu, že ředitel české pobočky HBO Ondřej Zach uvěřil partě mladých lidí z FAMU a vsadil prestiž renomované televizní společnosti ve prospěch tohoto projektu. Zacha v Plzni doplnila ještě producentka Lenka Čintalanová, střihač Michal Hýka, kameraman Viktor Smutný, herci David Máj a Jakub Vágner a samozřejmě režisér Jaroslav Fuit.



Soutěž dokumentů



Středeční program představil ve třech blocích celkem 5 soutěžních dokumentů: „Vítejte v KLDR!“ Lindy Jablonské, „Zabíjačka“ Črta Brajnika, „Jak se vaří dějiny“ Petera Kerekeše, „59/184/84“ Lukáše Kokeše a snímek „Včely letěly krásně“ Karla Čtveráčka.



Celé znění článků najdete ve festivalovém deníku 35MM nebo na adrese http://www.filmfestfinale.cz/cz/zpravodaj-35mm/

Koho můžete na Finále potkat

Mezi festivalovými hosty byli režiséři Marek Najbrt, Petr Zelenka, Petr Jákl, Dan Svátek, Jaroslav Fuit, herci Ondřej Pavelka, Václav Jiráček, David Máj, Jakub Vágner, herečky Taťána Fischerová, Vlastina Svátková, scenáristé Václav Šašek, Robert Geisler, publicista Jan Foll, hudebník Václav ‚Noid‘ Bárta, kapela DG 307 a další.

Program na čtvrtek 22. 4.

Plzeň



Měšťanská beseda velký sál

10.00 h – Dvojka, r. J. Fuit

15.00 h – T.M.A., r. J. Herz

17.00 h – Hodinu nevíš, r. D. Svátek

19.45 h – Zoufalci, r. J. Rudolfová

22.00 h – Oko nad Prahou, r. O. Špátová



Měšťanská beseda kinosál

10.30 h – Čarodějův učeň, r. K. Zeman

12.45 h – Jarmareční bouda, r. P. Dražan

17.00 h – Lekce Faust, r.J. Švankmajer

19.00 h – Nový Hyperion aneb Volnost, rovnost, bratrství, r. K. Vachek



Měšťanská beseda malý sál

08.30 h – Večerníček slaví 45 let – 4. pásmo

17.00 h – Největší přání II., r. J. Špáta

19.00 h – Zlatá šedesátá 14/26 – Drahomíra Vihanová + křest knihy, r. D. Vihanová

21.00 h – Svědek umírajícího času, r. M. Luther



Měšťanská beseda Divadélko JoNáš

17.00 h – Soutěž dokumentů – blok 5

F. Kupka, Symfonik barev a malíř kosmu, r. D. Gébová

Krajina osudu, r. P. Kolaja

19.00 h – Soutěž dokumentů – blok 6

Vzpomínka na Snovídky, r. K. Krusová

Pahrbek český, r. L. Králová

21.00 h – Soutěž dokumentů – blok 7

Šitkredit, r. M. Řezníček

Přízrak svobody, r. K. Žalud



II. patro Měšťanské Besedy

19:00 h – Pavel Zajíček: Podobenství



nám. Republiky, open air projekce

21.00 h – Tmavomodrý svět, r. J. Svěrák



Zach´s Pub

20:30 h – James Harries



Praha



Atlas

20.00 h – Můj fotr a jeho nejoblíbenější koncentráky, r. J. Lustig

23. ročník festivalu českých filmů Finále podporuje Plzeň v její kandidatuře na titul Evropské hlavní město kultury 2015.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 22.04.2010 07:11



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka