FN Plzeň pere prádlo novou technologií, snižuje riziko infekce

FN Plzeň zásadním způsobem posiluje prevenci vzniku nozokomiálním nákaz. Za více než osmnáct milionů korun zde byla modernizována technologie čištění a dezinfekce nemocničního prádla nákupem nové kontinuální prací linky, která výrazným způsobem napomůže snížit riziko vzniku i přenosu nozokomiálních ...

Cílená propagace v Plzni

FN Plzeň zásadním způsobem posiluje prevenci vzniku nozokomiálním nákaz. Za více než osmnáct milionů korun zde byla modernizována technologie čištění a dezinfekce nemocničního prádla nákupem nové kontinuální prací linky, která výrazným způsobem napomůže snížit riziko vzniku i přenosu nozokomiálních nákaz.
V rámci 10. Výzvy Ministerstva zdravotnictví ČR uspěla FN Plzeň se žádostí o finanční podporu projektu „Zvýšení prevence nozokomiálních infekcí modernizací systému čištění a dezinfekce prádla ve FN Plzeň“. Projekt je z 85% spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Integrovaného operačního programu. 15 % hradí nemocnice z vlastních zdrojů. Realizace projektu započala na podzim roku 2012. Je to další z mnoha projektů, které FN Plzeň zrealizovala za podpory Evropské unie.
Projekt zaměřený na zvýšení prevence nozokomiálních nákaz modernizací systému čištění a dezinfekce prádla v prádelně FN Plzeň na Lochotíně bude dalším z opatření FN Plzeň v oblasti prevence nozokomiálních nákaz, které v případě výskytu podstatně zvyšují dobu hospitalizace pacientů a zvyšují tak náklady na léčbu. Prádelna ve FN Plzeň na Lochotíně svojí kapacitou zabezpečuje čištění a dezinfekci prádla pro oba areály nemocnice, jak na Lochotíně, tak na Borech. Celkem prádelna zásobuje prádlem 174 zdravotnických pracovišť a 34 ostatních nezdravotnických technicko-provozních pracovišť.
Cílem projektu bylo zavedení nové technologie čištění a dezinfekce prádla do prádelny FN Plzeň, jež pomůže zkvalitnit péči o textilie i při mnohonásobném praní.
Prvořadým úkolem k nižšímu výskytu nozokomiálních nákaz byla minimalizace textilního otěru, který vzniká na nemocničním ložním, operačním i osobním prádle při jeho používání. Otěr byl během praní v původní kontinuální prací lince přenášen do vodní lázně včetně nečistot rozpuštěných v prací lázni a i vlastním praním pak vznikal další textilní otěr, který nebylo možné za pomoci zastaralých technologií procesu praní prádla odstranit. Následné využití žehlící technologie navíc prachové částice do prádla často zafixovalo, tím otěr zůstával v prádle a později během používání se uvolňoval do vzduchu jako prachové částice s významným rizikem vniknutí těchto kontaminovaných částeček např. do operační rány.
Nově pořízená prádelenská technologie výrazným způsobem pomáhá snižovat textilní otěr a tím i sekundární prašnost prádla v prostředí, minimalizuje se tak následné odlučování tkanin a jiných částeček z vypraného prádla do ovzduší, které jsou rizikovým faktorem v oblasti vzniku nozokomiálních nákaz (tj. nákaz vznikajících v přímé souvislosti s pobytem v nemocničním prostředí).

Modernizací systému čištění a dezinfekce prádla se tak zvyšuje nejen míra bezpečnosti pacientů, ale i personálu nemocnice. Současné náročné vyšetřovací techniky, extrémní nárůst rizikových a polymorbidních pacientů vyžadují bezpečné a hygienicky optimální prostředí pacienta i nemocničního personálu.

Stávající kontinuální (tunelová) prací linka z roku 1993 (v provozu od roku 1994) do současné doby zpracovávala přibližně 6 000 kg prádla v jedné pracovní směně. Kapacita nové prací linky je 1 000 kg suchého prádla/hodinu při předpokládaném chodu linky 7,5 hodiny/směnu. Výbava prací linky má také nezanedbatelný vliv na úspory energie, spotřeba vody oproti původní technologii klesne až na polovinu.

Dodávka technologie včetně její instalace byla realizována společností PRAGOPERUN, spol. s r.o.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 16.10.2014 08:23



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka