Fontány nabízejí osvěžení, ke koupání ale určeny nejsou

Osvěžit okolí a nabídnout lidem příjemné místo k odpočinku. To je hlavní úkol fontán, které jsou umístěny ve městech. „Náš obvod jich má ve své správě celkem deset,“ uvádí Jiří Strobach, starosta centrálního plzeňského obvodu. Tři jsou na Americké třídě, dvě na náměstí T. G. Masaryka, další je ...

Jarní servisní akce AUTO CB

Osvěžit okolí a nabídnout lidem příjemné místo k odpočinku. To je hlavní úkol fontán, které jsou umístěny ve městech.
„Náš obvod jich má ve své správě celkem deset,“ uvádí Jiří Strobach, starosta centrálního plzeňského obvodu. Tři jsou na Americké třídě, dvě na náměstí T. G. Masaryka, další je na Chodském náměstí. Vodní prvky jsou také v Šimerově i Macháčkově ulici a dvě malé fontány jsou umístěny na Skvrňanech mezi ulicemi Karla Steinera a Terezie Brzkové. Na Americké třídě jsou také dvě pítka.
„Zkušební provoz fontán bývá zahájen poslední dubnový týden, od května následuje běžný provoz, který končí poslední říjnový den,“ upřesňuje starosta. Provoz fontán a jejich údržba stojí centrální plzeňský obvod ročně okolo tři čtvrtě milionu korun. „Například zhruba na sto tisíc korun přijde spotřeba vody; ta se pohybuje mezi dvěma až třemi tisíci kubíky. Čerpadla fontán jsou na elektrický pohon. Elektrická energie stojí náš obvod ročně okolo čtvrt milionu korun, další výdaje jsou pak určeny na údržbu, opravy či zazimování fontán,“ vyjmenovává Jiří Strobach.
Do fontán je čerpána voda z vodovodního řadu. Voda ve fontánách cirkuluje. Každá z fontán má pod povrchem chodníků či náměstí svou šachtu, v níž jsou umístěny rozvody potrubí, čerpadla i elektrický rozvod a vodoměr na odečet vody. Nejhlubší šachta je u fontán na Masarykově náměstí, má okolo tří metrů. Provoz těchto dvou fontán je také nejdražší. Mají totiž největší spotřebu elektřiny, protože voda je zde poháněna velkými ponornými čerpadly. Největší vodní plocha je v Šimerově ulici na Borech.
A jaké jsou problémy s fontánami? Není nikdy jisté, jaká bude spotřeba vody. Často se stává, že odtok bývá ucpán. Mohou za to lidé, kteří do vody házejí papíry, pet lahve, nedopalky od cigaret a jiný odpad. „Ucpaný odtok zvyšuje spotřebu vody. Ta totiž přestane cirkulovat a fontána je stále napouštěna vodou, která přetéká,“ vysvětluje starosta a ještě připomíná: „Voda ve fontánách je chemicky ošetřena, tím se totiž zabrání růstu organismů. Není proto doporučováno si ve fontánách oplachovat ovoce, mít si ruce nebo se dokonce koupat.“
K napití, omytí rukou či ovoce jsou určena tak zvaná pítka. Po rekonstrukci Americké třídy jsou dvě nová pítka umístěna před budovou s číslem 38. Vodu je možné spustit pomocí stlačného ventilu. Za krátkou dobu provozu pítek se už stalo, že mosazné ventily byly utrženy.
O údržbu fontán a pítek, které má ve správě centrální plzeňský obvod, se stará firma Mundl – Mudlová. Ta zajišťuje jejich každodenní prohlídku, povrchové čištění vody i drobné opravy. Jedenkrát měsíčně jsou fontány vypuštěny a bazény vyčištěny. Pravidelně každý měsíc je také prováděny evidence spotřeby elektřiny a vody.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
17.07.2009 06:07



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka