Fotbalisté Plzně porazili Boleslav 3:1 a vedou opět o čtyři body

Fotbalisté Plzně v 27. kole první ligy porazili Mladou Boleslav 3:1 a uhájili svůj čtyřbodový náskok v čele tabulky před druhou Spartou. O výhře rozhodli Západočeši již v první půli, kdy se gólově prosadili Kolář a Bakoš, po změně stran zvýšil Rajtoral. Hosté již jen snížili zásluhou Řezníčka. Pro P...

Fotbalisté Plzně v 27. kole první ligy porazili Mladou Boleslav 3:1 a uhájili svůj čtyřbodový náskok v čele tabulky před druhou Spartou. O výhře rozhodli Západočeši již v první půli, kdy se gólově prosadili Kolář a Bakoš, po změně stran zvýšil Rajtoral. Hosté již jen snížili zásluhou Řezníčka. Pro Plzeň to byl již 27. domácí zápas v řadě bez porážky. Mladá Boleslav prohrála počtvrté za sebou.
Plzeň poslední čtyři zápasy s Mladou Boleslaví prohrála, navíc Sparta na ni vytvořila tlak páteční výhrou nad Libercem. Možná i proto začali Viktoriáni nervózně a během první čtvrthodiny viděli z rukou rozhodčího Příhody tři žluté karty.
Přesto Plzeň rychle rozhodla, když jí pomohl především slabý výkon Mladoboleslavských, kteří se momentálně soustředí hlavně na odvetu semifinále Ondrášovka Cupu. Plzeň nasadila uzdraveného kapitána Horvátha, klíčovou postavou prvních minut však byl Jiráček. Levý záložník nejprve připravil tutovku pro Bakoše, to však hosty ještě podržel brankář Miller.
V 16. minutě se však situace opakovala jako přes kopírák a Kolář po další Jiráčkově přihrávce otevřel skóre. Byla to již jeho dvanáctá branka v sezoně, stal se tak nejlepším střelcem Plzně.
Po půlhodině hry poprvé předvedl svou parádu do té doby nenápadně hrající Horváth. Krásnou přihrávkou za obranu uvolnil Bakoše a slovenský útočník zvýšil.
Mladá Boleslav si vytvořila první vážnější šanci až po změně stran, ale Chramosta ani natřikrát neprostřelil brankáře Pavlíka. Plzeň nadále hru ovládala a přidala další gól. Pravý bek Rajtoral zatáhl míč do středu hřiště, poslal do sóla Bakoše, který však ještě vrátil míč Rajtoralovi a ten již doklepl míč do prázdné branky.
Hosté se však přece jen dočkali snížení, když se uvolnil Řezníček a technicky z 22 metrů zamířil přesně k tyči. Vzápětí mohl stejný hráč udělat ze zápasu ještě drama, ale na poslední chvíli byl zblokován.
Plzeň už uhájila vítězství, kterému přihlížel i její bývalý hráč a držitel Zlatého míče Pavel Nedvěd. Domácí ale může mrzet fakt, že kapitán Horváth dostal v závěru druhou žlutou kartu za hraní rukou a byl vyloučen. Bude tak chybět v příštím utkání s Teplicemi stejně jako útočník Bakoš, který má na kontě čtyři žluté karty. Navíc bolestivé zranění v obličeji utrpěl Jiráček.
Za obrovsky důležité označil dnešní vítězství trenér Plzně Pavel Vrba. "Pro nás má tohle vítězství velkou cenu. Už máme jisté druhé místo, a když teď dva zápasy ze tří vyhrajeme, tak jsme mistři," řekl Vrba na pozápasové tiskové konferenci.
Velké výtky však měl ke hře svého týmu ve druhé půli. "Boleslav jsme pustili zbytečně do hry. Naštěstí jsme dali třetí gól. Boleslav mohla ještě snížit a udělat ze zápasu drama," uvedl Vrba, který neví, jak si polevení ve druhé půli vysvětlit. "Všichni nám podsouvají problémy s kondicí. Tak to tak asi bude. Jsme špatně připravení, proto jsme uhráli 63 bodů a jsme první," řekl ironicky.
Mrzela ho také ztráta útočníka Bakoše a kapitána Horvátha pro příští zápas s Teplicemi. "Budou je muset nahradit hráči, kteří dnes nedostali tolik šancí, jako Fillo či Rezek. Vyloučení Pavla bylo smolné. Bohužel ten odražený míč byl takový, jaký byl. Kdyby nebyl Pavel oslněn sluncem, tak by to asi zvládl hlavou, takhle z toho byla plácaná," dodal s tím, že zranění Jiráčka není tak vážné, jak se zdálo. Má jen tržnou ránu v pusu.
Podle trenéra hostí Karla Stannera mohla být Plzeň ráda, že jeho svěřenci nebyli efektivnější v koncovce. "Měli jsme ustrašený začátek. Strašně snadno inkasujeme, naopak těžko góly dáváme. Ve druhé půli jsme se zvedli. Mohli jsme to snížit na 1:2 a 2:3, ale vždy jsme šanci neproměnili," litoval Stanner. "Domácí hráli pod tlakem. Hlídali si výsledek, což se jim nemuselo vyplatit, kdybychom byli efektivnější," dodal kouč, pro kterého to byl dnes jubilejní 50. zápas v první lize.
Čtvrtá ligová porážka v řadě by prý hráče Boleslavi neměla ovlivnit před odvetou semifinále Ondrášovka Cupu s třetiligovou Kroměříží. "Pokud by je to mělo ovlivnit a Kroměříž by neporazili stejně jako doma, tak by se museli zamyslet sami nad sebou. Mužstvo by mělo ukázat více, než momentálně ukazuje," dodal.