Františkánský klášter prochází rekonstrukcí

Areál františkánského kláštera v Plzni, možná nejstarší zachovaná stavba ve městě, prochází nyní další částí postupné rekonstrukce, která trvá už přes deset let. Nyní se opravuje věž kostela Nanebevzetí Panny Marie v areálu kláštera.

Cílená propagace v Plzni

Areál františkánského kláštera v Plzni, možná nejstarší zachovaná stavba ve městě, prochází nyní další částí postupné rekonstrukce, která trvá už přes deset let. Nyní se opravuje věž kostela Nanebevzetí Panny Marie v areálu kláštera. Věž sice není tak stará jako samotný klášter, byla však ve velmi špatném stavu. Rekonstrukce střešní krytiny, krovů a pláště věže přijde na pět milionů korun. Dnes představitelé církve a památkáři vyzvedli z kopule věže dokumenty z 50. let minulého století. Pocházejí z předchozí rekonstrukce, řekl arciděkan Emil Soukup.
Františkánský klášter z 13. století byl podle odborníků postaven možná ještě před vznikem samotné Plzně.
"Kromě těch novějších materiálů byla v kopuli ještě ampule se staršími dokumenty, ale ty musí otevřít zkušení odborníci, aby se nepoškodily," poznamenal Soukup. Dokumenty z 50. let z předcházející rekonstrukce nejsou přesně datované. Podle některých indicií se Soukup domnívá, že by mohly být z roku 1952.
Jsou na nich například jména řemeslníků, kteří tehdy opravu prováděli, je tu i popis nejdůležitější událostí farnosti. Přestože dokumenty nejsou příliš staré, pro farnost mají cenu - v té době se nevedla farní kronika, takže poskytují autentický záznam některých událostí.
Je zde například zmíněno násilné převezení tří řeholníků do kláštera v Broumově a jmenování nového rektora kostela poté, co byl původní uvězněn. Dokumenty se do věže zase vrátí spolu s listinou s aktuálními údaji. Oprava před zhruba půl stoletím přišla na 600.000 korun. Na opravy dlouhodobě přispívá církev, město Plzeň a ministerstvo kultury. Střecha má být hotová ještě letos, plášť věže do dvou let.
Františkánský klášter je dodnes dochovanou stavbou, jehož existence se spojuje se založením Plzně. Ministerstvo kultury ho zařadilo do programu záchrany architektonického dědictví. Církev i památkáři se snaží hlavně dokončit opravy střech. Tím se památka zakonzervuje a přestane sem zatékat. Celkové náklady se odhadovaly nejméně na 100 milionů korun. Klášter byl v dezolátním stavu, nejdřív se opravilo západní křídlo. Později oprava střechy nad východním křídlem pomohla ochránit architektonicky a památkově nejcennější části kláštera. Hrozilo totiž, že voda zatékající do střechy by mohla ohrozit vzácnou kapli sv. Barbory se vzácnými freskami a barokní knihovnu.







Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 11.10.2006 19:48



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka