Galerie představuje fotografie Himálají

Plzeňská galerie Nad schody vystavuje fotografie Andreje Macenauera a Radka Jaroše z Himálají.

Cílená propagace v Plzni

Plzeňská galerie Nad schody vystavuje do dvacátého října fotografie Andreje Macenauera a Radka Jaroše z Himálají.
Výstava Macenauer, Jaroš: Himálaj 1000 až 8848 m je výstava fotografických tisků fotografa a cestovatele Macenauera a špičkového českého horolezce Jaroše, dobyvatele šesti osmitisícových vrcholů včetně Mount Everestu.
Himálaj je nejenom nejvyšším pohořím světa a cílem nejlepších horolezců, ale i světem jedinečných lidí a náboženských kultur, které jsou součástí tohoto kraje. Cílem putovní výstavy je přiblížit ve fotografiích nádherný svět asijských velehor s lidmi, kteří zde žijí až po ty, kteří stoupají do nejvyšších výšin.
Celý soubor obsahuje 90 velkoformátových fotografických tisků většinou o rozměrech 70 x 50 cm a 5 fotografií o rozměrech 121 x 90 cm, kde základem většiny jsou středoformátové diapozitivy 6 x 4,5 cm. Hlavním sponzorem projektu je společnost Canon. Tisky jsou provedeny novou technologií fotografického pigmentového tisku Canon na tiskárně Canon imagePROGRAF W8400.
Fotografie jsou laminovány, nalepeny na Kappě s černými rámy Nielsen.

Radek Jaroš je špičkovým českým horolezcem pocházejícím z Nového Města na Moravě. Postupně vystupuje na nejvyšší hory světa a to zásadně bez kyslíkových přístrojů a pomoci výškových nosičů. Dobyl Mount Everest, Kangchenjugu, Broad Peak, Sisha Pangmu, Cho Oyu. Loni k nim přibyl Nanga Parbat. Absolvoval tři expedice na legendární K2. Radek fotografuje, filmuje, vydává knihy a kalendáře. Díky schopnostem špičkového horolezce se dostává do míst, kam se dostane jen velmi málo lidí, někdy je doslova prvním člověkem. Andrej Macenauer a Radek Jaroš se náhodně seznámili loni v malé čajovně v nepálském Kathmandu. Radek se vracel z úspěšné expedice na Sisha Pangmu, kde uskutečnil s trojicí spolulezců průstup jižní stěnou alpským stylem , který později Český horolezecký svaz ocenil titulem Výstup roku. Andrej tehdy vyrážel na trek kolem Annapuren. Tady vznikla myšlenka společné fotografické výstavy, která zobrazí svět asijských velehor od výšky 1000 m nad mořem, kde se nachází čajovna v Kathmandu až po nejvyšší vrcholy, kam vystupují nejlepší horolezci.

Andrej Macenauer pochází z umělecké rodiny. Otec Bedřich byl dirigentem plzeňské opery, teta je známá výtvarnice Emma Srncová. Rovněž dědeček Bohuslav Vaníček byl uznávaným malířem.
Andrej a profesorka matematiky a informatiky Helena Macenauerová založili v roce 1999 internetový server FotoAparát.cz jako místo setkávání českých a slovenských fotografů. V průběhu let napsal pro tento dnes největší český internetový portál zaměřený na fotografování desítky odborných článků a cestopisných reportáží.
Andrej Macenauer se zaměřuje na fotografování krajiny. Nejraději však fotografuje hory a lidi v horách. Vedle většiny evropských pohoří fotografoval na Kavkaze, Ťan Shanu a v Himálaji. Jeho soubor fotografií hor získal na přehlídce horské fotografie v Jesenici v roce 2000 první místo. Získat co nejlepší fotografii je pro něj velkou motivací, aby vyšplhal na vrchol či přešel obtížné vysokohorské sedlo s batohem plným fototechniky. Loni v Himálaji nesl čtrnáct kilogramů fototechniky v batohu přes tři sta kilometrů.



Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 04.10.2006 15:23



0 +
 
Nový Superb

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka