Gastronomickým hitem Vánoc je medoláda

Gastronomickým hitem letošních Vánoc se stala novinka z Klatovska medoláda, něco mezi marmeládou a medem. Nadšenci z občanského sdružení Vaváky z Těchonic první várku 6200 sklenic za čtyři týdny zcela vyprodali.

Cílená propagace v Plzni

Gastronomickým hitem letošních Vánoc se stala novinka z Klatovska medoláda, něco mezi marmeládou a medem. Nadšenci z občanského sdružení Vaváky z Těchonic první várku 6200 sklenic za čtyři týdny zcela vyprodali. Dobrota, kterou prodávali jen jejich kamarádi na předvánočních trzích, měla obrovský úspěch. "V listopadu jsme si nechali zaregistrovat medoládu jako ochrannou známku včetně receptury jako náš patent," řekl šéf sdružení Jiří Koreš.
Sdružení jí prodalo přes dvě tuny. Z osmi druhů byl největší zájem o švestkovou s vlašskými ořechy a karamelovou s lískovými oříšky. Medoláda je směs prvotřídního českého medu a chuťových přísad. Lidé s ní lepili vánoční cukroví, mlsali ji i jedli na snídani. Dobře se roztírá a nekape.
"Půjčili jsme si přes půl milionu korun na med a přísady. Takový dluh jsme nikdy neměli," řekl Koreš. Všechny peníze se jim ale prodejem vrátily, zaplatili prodejce ve stáncích a 16 "vavákům" ještě něco málo zbylo. Po úspěchu zvažovali zdesetinásobení produkce, pokud by sehnali peníze na suroviny. Koreš ale uznává, že letos měli výhodu Vánoc.
"Byl by hřích nepokračovat. Do poloviny ledna rozhodneme, kolik peněz si půjčíme, kolik a jaké medolády vyrobíme. Už připravujeme nové receptury," vysvětlil. Vaváci chtějí posílit léčivé účinky medu, do něhož dodají nově bylinky, například zázvor. Výroba začne koncem ledna, první jarní várku chtějí mít už na Valentýna (14. února) a hlavně před Velikonocemi.
Sdružení nebude ani příští rok dodávat medoládu do kamenných obchodů, ale pouze na trhy v Praze, Plzni, Táboře, na Křivoklátu, v Lokti a podobně. U stánků chce mazat medoládou palačinky, což by oživilo prodej. Vaváci se chtějí ukázat také na březnovém veletrhu zdravé výživy Biostyl v Praze. Doporučená cena za 310gramovou skleničku, která byla letos 89 korun, nevzroste. Sdružení ji bude obchodníkům prodávat za 60 Kč.
Vaváci oživují venkov a snaží se zachránit takzvaná těchonická draha, což je slovanský název pro obecní pastviny. Právě pohled na jarní květy na drahách je přiměl k včelaření a od září má sdružení 30 včelstev. Všechno se učíme, uvedl Koreš. Na první medoládu ale sdružení nevyužilo svůj med, nakoupilo ho o českých včelařů. Suroviny míchá na zakázku Frutana Blatná.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 01.01.2007 17:54



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka