Gigabit do bytu – to je PilsFree pro 8 000 domácností v Plzni

Spolek PilsFree, který provozuje plzeňskou metropolitní síť, umožňuje od srpna 2014 jako jeden z prvních na světě svým členům připojení rychlostí 1 Gb/s. Z celkového počtu více než 22 000 členů je na novou páteřní optickou síť DWDM o rychlosti 10 Gb/s připojeno na 8 000 domácností. Do kabelových seg...

Jarní servisní akce AUTO CB

Spolek PilsFree, který provozuje plzeňskou metropolitní síť, umožňuje od srpna 2014 jako jeden z prvních na světě svým členům připojení rychlostí 1 Gb/s. Z celkového počtu více než 22 000 členů je na novou páteřní optickou síť DWDM o rychlosti 10 Gb/s připojeno na 8 000 domácností. Do kabelových segmentů sítě investoval PilsFree od roku 2007 přes 111 mil. Kč.

Superrychlý internet o rychlosti 1 Gb/s pro uživatele existuje v řadě projektů – v USA takové sítě buduje a testuje Google, v médiích prošlo několik zpráv i od českých operátorů. PilsFree je ale jedna z prvních sítí na světě, která svým členům skutečně umožňuje takovou rychlost využít. „Rychlost 1 Gb/s umí dnes reálně využít jen několik málo IT nadšenců, jsme rychlejší, než poskytovatelé služeb a obsahu,“ upozorňuje Václav Kuchynka, předseda Rady PilsFree. „Aby bylo možné rychlost využít, je potřeba mít doma i správná zařízení – např. rychlý počítač se SSD, případně rychlý domácí router – prostě taková zařízení, která rychlost 1 Gb/s zvládnou a podporují,“ doplňuje Karel Filip, správní radní PilsFree.

Když v roce 2007 Rada PilsFree (tehdy občanského sdružení, dnes zapsaného spolku) rozhodla, že všichni členové PilsFree mají být připojeni rychlostí 1 Gb/s, málokdo to bral vážně; vždyť obvyklá rychlost připojení v České republice byla 2 Mb/s, členové PilsFree dosahovali v té době průměrně rychlosti 6 Mb/s.

Strategie 1 Gb/s

Rada PilsFree ale strategickými rozhodnutími tento cíl začala naplňovat v několika směrech:

1. Všechny koncové prvky v připojených domech jsou od roku 2007 gigabitové (koncový port pro uživatele sítě je gigabitový)

2. Všechny domy jsou připojovány do hvězdy z centrálních bodů optickým vláknem

3. PilsFree buduje vlastní infrastrukturu v domech, kde o to majitelé stojí

4. Domy připojené dříve bezdrátově se přepojují do větších celků optickým vláknem

Technicky existují dva základní přístupy k výstavbě moderních přístupových sítí – P2P (bod-bod) a PON (pasivní optické) sítě. Oba přístupy mají své výhody a nevýhody. P2P sítě jsou obvykle decentralizované a náročnější na správu, vyžadují v každém rozbočení napájení z elektrické sítě. PON sítě jsou optické sítě, které je možné pasivně rozbočit a napájení tak vyžadují pouze na začátku a konci trasy.

Vzhledem k tomu, že síť PilsFree byla od začátku stavěna jako P2P, technici PilsFree se rozhodli pro modernizaci, která využije obou technických přístupů. Síť je stále P2P, ale trasy jsou optické, začínají v centrálním bodě sítě PilsFree a končí v jednom každém domě, který je připojen. „Náš přístup označujeme ‚FTTv‘ – optické vlákno do vchodu,“ komentuje Jiří Kuthan, technický radní PilsFree, „usnadňuje nám to správu, eliminuje druhotné výpadky a redukuje náklady na případný přechod k PON.“


Upgrade páteřní sítě

Již od roku 2008 byly městské části postupně připojovány do páteřní sítě rychlostí 1 Gb/s. Pro doručení 1 Gb/s členům PilsFree, bylo ale nutné, aby páteřní síť byla rychlejší. V srpnu 2014 skončila jedna ze zásadních investic – zrychlení páteřní sítě do všech městských částí Plzně.

Po nezdařených vyjednáváních s městem Plzeň na vybudování zcela nové optické sítě pro celé město, Rada PilsFree rozhodla o dlouhodobém pronájmu optických tras tak, aby bylo připojeno všech 13 hlavních bodů. „Je škoda, že nevyšel náš návrh na vybudování optické metropolitní sítě pro uživatele PilsFree, ale naši členové o nic nepřijdou – současná varianta je téměř ekvivalentní náhradou,“ vzpomíná Jan Hejtmánek, správní radní PilsFree.

Celková délka nové optické páteřní sítě je 51 km. Nová optická trasa má tvar kruhu a každý bod na této optické trase je připojený čtyřmi vlákny po dvou – vždy z jedné a z druhé strany kruhu. Tyto trasy jsou na sobě nezávislé a je tedy možné používat jedno nebo obě připojení současně. Každý bod je tak připojen rychlostí 2× 10 Gb/s.

„10 Gb/s v současné době stačí,“ usmívá se Luboš Reich, technický radní PilsFree, „samozřejmě monitorujeme využití, a pokud zjistíme, že tato rychlost už nedostačuje, můžeme výměnou 3 prvků sítě okamžitě zrychlit.“

PilsFree, z.s.

Zapsaný spolek PilsFree (dříve občanské sdružení) má počátky v roce 2003, kdy si sedm kamarádů postavilo bezdrátovou síť, aby mohli hrát hry. Do konce roku se k nim přidalo 73 známých a kamarádů a o rok později byla tato síť připojena na internet. Její rozvoj byl hrazen jednotlivými členy. Velká poptávka po kvalitním připojení k internetu způsobila, že se sdružení začalo velmi rychle rozrůstat. V roce 2005 mělo již 1 000 členů a začalo tak investovat finanční prostředky do rozvoje sítě. Zaváděním nejnovějších technologií dosáhlo PilsFree několika NEJ:

V roce 2006 se sdružení podařilo mít nejen nejrychlejší síť v ČR, ale i nejrychlejší přístup k internetu. Za dva roky dokázalo mít největší nasazení laserových spojů v Evropě. A to všechno přesto, že většina lidí pracuje v PilsFree ve svém volném čase. V současné době je s více než 22 000 členy největší komunitní sítí na území ČR.

Spolek PilsFree není založen primárně na zisku, ale rozvoji a sdílení bezdrátového internetu po celé Plzni a jejím okolí. Příspěvek členů je 300 Kč za měsíc a instalace datové sítě je ve většině lokalit, které se dále rozšiřují, zdarma. V současné době nabízí nejen drátové a bezdrátové připojení k síti, ale například i televizi a telefon po síti, servery, kam členové mohou umístit jejich webové stránky, dále serverovny pro umístění serverů a další výhody.

Aktuálně má přes 8 000 domácností v Plzni možnost využít rychlost 1 Gb/s. PilsFree je otevřená síť, zrychlení připojení mohou členové PilsFree kontrolovat v interním Informačním systému, u svého správce, případně dotazem na HelpDesk. Majitelé nemovitostí mohou kontaktovat HelpDesk s žádostí o připojení domu.

Další informace najdete na: www.pilsfree.net


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 25.08.2014 17:04



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka