Grand Prix v Lokti vyhráli Strijbos a Aubin

Kevin Strijbos a překvapivě Nicolas Aubin vyhráli deštivou motokrosovou Grand Prix České republiky v Lokti. Belgičan Strijbos na suzuki v neděli dominoval silnější kategorii MX1, byl nejrychlejší v obou jízdách a zopakoval si celkové prvenství z roku 2005. Ani bod nezískal na západě Čech suverén sezony Joshua Coppins z Nového Zélandu. Francouz Aubin na yamaze ve třídě MX2 porazil díky vítězství v druhém finále Itala Antonia Cairoliho, jasného vládce letošního seriálu, a triumfoval poprvé v kariéře.
Michal Kadleček dojel s hondou v úvodní jízdě "jedniček" dvacátý, v druhé si o jednu pozici ještě polepšil a jako první Čech letos získal celkem tři body do celkové klasifikace. Na Martina Michka body nezbyly, v prvním závodě neodjel na své hondě ani celé kolo, potom obsadil 22. pozici, dalších pět domácích jezdců se do závodů nekvalifikovalo.
První finále silnější třídy přineslo velké drama. Lídr šampionátu Coppins v osmém kole havaroval a propadl se po problémech s motocyklem na chvost startovního pole, z něhož se dostal jen na 22. pozici. Na špici se měnilo pořadí v průběhu jízdy mnohokrát, ale nakonec se radoval Strijbos. Podle představ se nedařilo ani druhému muži pořadí MS Stevu Ramonovi z Belgie, jenž dojel devátý.
Druhý start zvládl nejlépe Američan Mike Brown na hondě, ale po zhruba třetině závodu začal chybovat a předjížděli ho soupeři jeden za druhým. Za Strijbosem, který si připsal druhé vítězství v GP v sezoně, byl nakonec druhý Francouz Sebastien Pourcel a třetí Španěl Jonathan Barragan. Pourcel byl druhý i celkově před Italem Davidem Philippaertsem, který vloni v Lokti vyhrál třídu MX2. Opět vyhořel Coppins, který druhou jízdu po chybě ani nedokončil.
Všichni jezdci dnes upozorňovali na těžké podmínky zejména v druhé jízdě, v níž byla trať po vytrvalém dešti hodně kluzká. "Bylo to náročné. Ale jsem samozřejmě spokojený, dvakrát jsem vyhrál, mám druhé vítězství v sezoně," prohlásil Strijbos a nechal se slyšet, že přesto zřejmě pro příští sezonu změní motocykl. Vítěz předchozí GP Pourcel měl po startu první jízdy kolizi a byl pak rád za šesté místo. "Bylo to přijatelné. V druhé jízdě jel Kevin moc rychle, už jsem neměl šanci ho předjet. Byla to sakra těžká trať," uvedl Francouz.
Třídě MX2 kraloval v první jízdě od startu do cíle podle očekávání Cairoli na yamaze před Aubinem, v druhé se však Italovi nevydařil start a musel stahovat více než sedmisekundové manko na Aubina. Dokázal se na něj nalepit, ale předjet Francouze, který letos v Grand Prix ještě nestál ani na stupních vítězů, se mu v dramatickém závěru těsně nepodařilo. Třetí byl v obou finálových závodech Brit Tommy Searle na KTM.
Aubin připravil Cairoliho o deváté vítězství v GP v sezoně a lídr pořadí podruhé za sebou skončil druhý při stejném bodovém zisku jako vítěz. V minulém závodu ho v doma v Itálii stejným způsobem porazil obhájce titulu Christophe Pourcel z Francie. "Chtěl jsem vyhrát, ale udělal jsem na začátku druhé finálové jízdy chybu. Bylo pak hodně těžké ho dojet, jel výborně," pochválil Cairoli vítězného Aubina. "Na konci jsem měl příležitost, ale už nebylo moc času," dodal.
Pro Aubina to bylo vůbec první vítězství v kariéře. "Důležité vítězství, fantastický pocit," řekl. "V první jízdě jsem věděl, že na Cairoliho mám, když jsem se ho dokázal držet. Tak jsem v druhém finále jel naplno a povedlo se to. Ale měl jsem štěstí," přiznal Aubin s odkazem na Italovu chybu v druhé jízdě. "Když se za mnou objevil, snažil jsem se na to nemyslet, i když jsem trochu strach měl," přiznal s úsměvem.
Výsledky:
MX1:
1. jízda: 1. Strijbos (Belg./Suzuki) 39:56,279, 2. Philippaerts (It./KTM) -2,216, 3. De Dycker (Belg./Honda) -4,589, 4. Bill (Švýc./Honda) -5,780, 5. T. Leok (Est./Kawasaki) -6,730, 6. S. Pourcel (Fr./Kawasaki) -13,226, ...20. Kadleček -1:33,963, Michek (oba ČR/Honda) - nedokončil.
2. jízda: 1. Strijbos 39:09,725, 2. S. Pourcel -19,843, 3. Barragan (Šp./KTM) -26,363, 4. Ramon (Belg./Suzuki) -30,461, 5. T. Leok -32,006, 6. Mackenzie (Brit./Kawasaki) -33,669, ...19. Kadleček -1:58,513, 22. Michek - 1. kolo.
GP celkově: 1. Strijbos 50 bodů, 2. S. Pourcel 37, 3. Philippaerts 34, 4. T. Leok 32, 5. Bill 32, 6. Ramon 30, ...22. Kadleček 3.
Průběžné pořadí (po 11 z 15 závodů): 1. Coppins (N. Zél./Yamaha) 445, 2. Ramon 368, 3. S. Pourcel 322, 4. Philippaerts 312, 5. Strijbos 300, 6. Barragan 292, ...45. Kadleček 3.
MX2:
1. jízda: 1. Cairoli (It./Yamaha) 40:16,160, 2. Aubin (Fr./Yamaha) -3,498, 3. Searle (Brit./KTM) -17,203, 4. Ch. Pourcel (Fr./Kawasaki) -19,076, 5. Leuret (Fr./Honda) -27,740, 6. Swanepoel (JAR/Kawasaki) -29,796.
2. jízda: 1. Aubin 39:51,021, 2. Cairoli -0,408, 3. Searle -54,319, 4. Guarneri (It./Yamaha) -1:00,623, 5. Sword (Brit./Kawasaki) -1:11,715, 6. Seistola (Fin./Honda) 1:13,914.
GP celkově: 1. Aubin 47, 2. Cairoli 47, 3. Searle 40, 4. Sword 27, 5. Pourcel 27, 6. Tarroux (Fr./KTM) 25.
Průběžné pořadí (po 11 z 15 závodů): 1. Cairoli 533, 2. Pourcel 411, 3. Rattray (JAR/KTM) 371, 4. Searle 351, 5. Leuret 320, 6. Swanepoel 265.