Gruzínské víno značky Besini můžete ochutnat v Plzni!

V nově otevřené plzeňské vinárně „Ptačí hnízdo“ v Bendově ulici, máte možnost ochutnat vynikající gruzínská vína. Gruzie a gruzínská vína Oblast jižního Kavkazu, a tedy i hornaté Gruzie, považují vědci za kolébku pěstování vinné révy a výroby vína. Dokazují to četné archeolo...

Jarní servisní akce AUTO CB

V nově otevřené plzeňské vinárně „Ptačí hnízdo“ v Bendově ulici, máte možnost ochutnat vynikající gruzínská vína.

Gruzie a gruzínská vína

Oblast jižního Kavkazu, a tedy i hornaté Gruzie, považují vědci za kolébku pěstování vinné révy a výroby vína. Dokazují to četné archeologické a paleobotanické nálezy, nemluvě o písemných či folklorních zdrojích. Při vykopávkách v oblasti dnešní Gruzie archeologové objevili pecičky kulturní vinné révy pocházející ze 7. tisíciletí před naším letopočtem. O bohaté tradici pěstování a výroby vína svědčí i to, že je provázána s gruzínskou státností, která sahá hluboko do minulosti. Svatá Nina, která podle legendy ve 4. století přinesla do Gruzie křesťanství, měla v ruce kříž z keře révy svázaný svými vlasy. Od té doby se vinná réva stala symbolem nové víry a svým způsobem i Gruzie. Symbolika vinné révy se objevuje ve výzdobě nejstarších gruzínských kostelů, na ikonách, v lidové slovesnosti i v lidových písních. Hodování a pohostinnost patří k pilířům gruzínské kultury a víno v ní hraje ústřední roli. Tradiční gruzínské hostině předsedá takzvaný tamada, který navrhuje přípitky během jídla a stará se o to, aby každý hodovník měl co pít. Bez vína se v Gruzii neobejde žádná oslava, svátek či bohoslužba.

Dokonce i studie evropských vědců dokazují, že kultura vinařství se rozšířila do Evropy z území dnešní Gruzie. Gruzínské slovo gvino je považováno za původce například anglického slova wine, francouzského vini, českého víno.

Na světě je registrováno zhruba 3500 odrůd vinné révy, z nichž se více než 500 pěstuje v gruzínských údolích. Dnes je v Gruzii kolem 70.000 ha vinohradů, z kterých se ročně vyrobí zhruba 1 milion hl vína.

TIP redakce: Přijďte ochutnat gruzínské víno do Ptačího hnízda v Plzni!

Otevřeno je od pondělí do soboty od 11:00 hodin do 23:00 hodin.

KONTAKT:

Bendova 12 (vchod je z ulice Kardinála Berana), Plzeň, 301 00
Telefon: +420 377 227 684
E-mail: market.mo@seznam.cz
Web: www.ptacihnizdo.cz
FACEBOOK: www.facebook.com/ptacihnizdo

Východní Gruzie – Kachetie – je z hlediska klimatických podmínek vůbec nejlepší a také největší vinařskou oblastí v zemi. Gruzie se dělí na pět vinařských regionů, kde rostou většinou endemické odrůdy vinné révy, které se vyznačují poměrně dobrou mrazuvzdorností. Kromě Kachetie, která produkuje 70 procent veškerého gruzínského vína, se jedná ještě o vinařskou oblast Kartli, Rač‘a-Lečchumi, Gurie-Adžarsko-Samegrelo-Abchazko a Imeretie. Vinaři hospodaří v Gruzii na asi 150 tisících hektarech vinohradů, které chrání před studenými severními větry pohoří Kavkaz, jež zároveň tvoří hranici s Ruskou federací. Gruzie vyrobí přibližně 150 milionu litrů vína ročně a je jedinečná především kvůli subtropickému klimatu, dostatku srážek, dlouhému slunečnému létu a mírným zimám.

Různorodé podnebí pěti vinařských regionů ovlivňuje chuť a kvalitu nabízených vín. Největší vliv na tyto aspekty má technologie výroby, přičemž se dá zjednodušeně říci, že v Gruzii existují tři, resp. čtyři způsoby výroby vína.

1) Evropský, též nazývaný Kartli - víno je evropského typu a také je tak i vyráběné, kvasí se pouze mošt.
2) Imeretský – tento typ se produkuje na západě země tak, že se určitou dobu fermentuje rmut (tj. hmota vzniklá mletím hroznů) a po vylisování se mladé víno doléhá.
3) Kachetinský – což je kvašení moštu na rmutu.
4) Kvervi víno - základem této tradiční metody je kvevri, obrovská hliněná nádoba, která má obsah několik tisíc litrů. Největší kvevri byly opravdu monstrózně veliké a vešlo se do nich až dvanáct či dokonce patnáct tisíc litrů. A jak na to? Stačí ručně sbírané hrozny rozšlapat v kádi a pak rmut nalít do kvevri, která je zakopaná v zemi. A za půl roku můžete nalévat. Ale pravé gruzínské víno potřebuje zrát v kvevri ještě o trochu déle, ideálně tři až pět let. Výsledkem je pak unikátní, dokonale přírodní víno s krásnou jemnou ovocnou vůní a plným tělem. Víno se přitom nijak chemicky neošetřuje ani nefiltruje, přesto má jasnou, zlatě zářivou až čajovou barvu.

K typickým domácím odrůdám patří Saperavi, Mudžuretuli, Alexandreuli, Odjaleshi, Rkaciteli, Tsolikauri, Aladasturi nebo Mcvane. Kromě tradičních gruzínských odrůd se v Gruzii pěstují i odrůdy rozšířené po celém světě, jako třeba Chardonnay, Cabernet Sauvignon nebo Pinot Noir.

Gruzínské vinařství chytá druhý dech. Embargo uvalené Ruskem na dovoz gruzínského vína vinařský průmysl v této malé zakavkazské republice nezničilo, naopak ho postavilo na nohy. Skončila tím éra vývozu nekvalitních sladkých vín vyhovujících ruskému vkusu. Stále víc místního vína teď končí v obchodech států Evropské unie, Asie a Severní Ameriky.

Gruzínská vína jsou znalci velmi ceněna především pro originalitu, kvalitu i pro původní odrůdy vinné révy. V minulosti, ale především v poslední době sklízejí vína vyrobená mladými vinařskými firmami na mezinárodních soutěžích jedno ocenění za druhým.

Jedním z takových mladých vinařství je i vinařství Besini.

Besini – ve starověkém gruzínském jazyce znamená „ víno pro obdarování“ . Předkové ho vyráběli jen z vybraných hroznů. S cílem získat takové hrozny, zasadili za účasti slavného francouzského podniku " Viticoles Bourguet " zakladatelé " Besini vinné révy a vypěstovali kvalitní vinice . Harmonická kombinace dávných tradic a moderních technologií umožňuje vinařství" Besini " vyrábět prvotřídní vína pro spotřebitele, kteří umí kvalitní víno skutečně ocenit.

V současné době společnosti patří 200 hektarů vinic, které se nachází v okolí vinařství . Víno se pěstuje podle současných standardů. V roce 2006 byla zahájena stavba Vinařského závodu, které využívá moderní technologie a inovace . Společnost má také na svém území pět budov, které se brzy stanou hotely pro znalce vína.

V nabídce vinárny „Ptačí hnízdo“ najdete:

Tsinandali – bílé, suché víno světle-slámové barvy, s příjemným ovocným aromatem
Alazani Valley bílé – bílé, stolní polosladké víno slámové barvy a svěží vůní
Saperavi – červené, suché víno tmavě-granátové barvy a aromatem višní
Mukuzani – červené, suché víno tmavě-granátové barvy a harmonickou chutí višní
Kindzmarauli – červené, polosladké víno rubínové barvy z výrazným aromatem
Alazani Valley červené – červené, stolní, polosladké víno granátové barvy a vůní višní
Besini - bílé víno, jemné slámové barvy, s charakteristickým jemným ovocným aromatem

Přijďte ochutnat! Otevírací doba Ptačího hnízda:

PONDĚLÍ - SOBOTA
od 11:00 hodin do 23:00 hodin

Bendova 12 (vchod je z ulice Kardinála Berana), Plzeň, 301 00
Telefon: +420 377 227 684
E-mail: market.mo@seznam.cz
Web: www.ptacihnizdo.cz
FACEBOOK: www.facebook.com/ptacihnizdo


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Další články z rubriky

ARCHIV ZPRÁV
po 24.02.2014 09:49




0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka