Haas Fertigbau přijme nové zaměstnance

Více než 200 dělníků do dřevovýroby přijme do roka Haas Fertigbau Chanovice, největší zaměstnavatel na Klatovsku, kde nyní pracuje 560 lidí. Výrobce dřevostaveb a dřevěných prvků otevřel dvě nové haly. Během 11 let investoval 1,6 miliardy korun.

Cílená propagace v Plzni

Více než 200 dělníků do dřevovýroby přijme do roka Haas Fertigbau Chanovice, největší zaměstnavatel na Klatovsku, kde nyní pracuje 560 lidí. Výrobce dřevostaveb a dřevěných prvků otevřel dvě nové haly. Během 11 let investoval 1,6 miliardy korun. Chanovická továrna je nyní největší ze všech 30 závodů, které vlastní po Evropě německý Haas GmbH & Co. Beteiligungs KG s 3500 lidmi. Řekl to Stanislav Pavlovský, jednatel firmy, zaměřené z 80 procent na export.
"Máme zájem zejména o truhláře, tesaře a lidi na obsluhu zařízení, které zaučíme," uvedl. Firma nyní zaměstnává dělníky z Nepomucka, Plánicka, Blatenska, Strakonicka až po Volyni, z nichž řadu si sama sváží mikrobusy.
Podnik loni utržil 830 milionů korun, o 80 milionů více než v roce 2004. Letos plánuje bezmála 900 milionů Kč. Příští rok, díky rozběhu haly na lepené střešní vazníky a velké pily, téměř miliardu korun. "Lidi nabíráme průběžně, teď potřebujeme 30 truhlářů a tesařů," uvedl Pavlovský. V regionu už cítí nedostatek dělníků, firma má prvních 30 zahraničních pracovníků, které zajišťuje agentura.
Chanovicko chápe továrnu jako zásadní pro rozvoj regionu. "Je na ní nabaleno 1000 lidí v lesích po celé Šumavě, na pilách a ve stavebních firmách," řekl Petr Klásek, starosta Chanovic se 720 obyvateli, z nichž v Haasu pracuje 200. Poté, co před pěti lety vyhořelo šest hal firmy a její německý majitel se rozhodoval, zda má výrobu obnovit, začaly obce intenzivně prosazovat obchvat Chanovic, jehož stavba začne příští rok. Vytěsní 200 vozů se dřevem denně mimo obce. Lidem i podniku už pomohly rekonstruované silnice v pěti vsích, které se otevřely v pondělí.
Firma, která má osm hal na 35 hektarech, už nakoupila dalších 15 hektarů pozemků. Do konce roku začne zpracovávat odpad na peletky na pálení. Podnik má v plánu výrobu stavebních desek z dřevěného odpadu, manipulační linku a velkou ubytovnu. Je připraven pilotní projekt třípodlažního dřevěného domu s osmi byty. Obec věnuje firmě zasíťovaný pozemek, dodal starosta.
"Dvě nové haly stály 300 milionů korun," řekl ekonomický šéf Martin Kvapil. Výrobu vazníků převzal podnik z mateřského závodu v německém Falkenbergu. Rozbíhá také novou pilu, která má šestkrát vyšší kapacitu než staré zařízení, a zajistí růst všech ostatních výrob. Může zpracovat až jeden milion metrů krychlových kulatiny za rok, převážně pro skupinu Haas. Firma zpracovává z 90 procent smrk. Kvůli přetlaku konkurence v regionu má obavy z nedostatku suroviny. "Zatím dříví máme," řekl Pavlovský.
Čtvrtinu tržeb tvoří dřevěné domky. Podnik vyrábí čtyři až pět týdně, přes polovinu vyváží do Německa a Itálie. U nás zájem stagnuje, lidé jim zatím nevěří. Jejich cena je tak o tři procenta nižší než u zděných. Kdyby to bylo třikrát více, bude zájem výrazně vyšší. Tři čtvrtiny produkce tvoří vazníky, krovy, vrstvenné dřevěné desky a tzv. nekonečné spoje, tedy latě.






Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 31.10.2006 17:30



0 +
 
Nový Superb

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka