Hasiči přivezli z olympiády 17 medailí

Své zastoupení na světové hasičské olympiádě v chorvatském Varaždinu ve dnech 17. až 24.7.2005 měla i Česká republiky v podobě 150 členné výpravy.

Své zastoupení na světové hasičské olympiádě v chorvatském Varaždinu ve dnech 17. až 24.7.2005 měla i Česká republiky v podobě 150 členné výpravy. Soutěžilo se v disciplínách požárního sportu družstev mužů a žen v kategorii dobrovolných hasičů a družstev mužů v kategorii profesionálních hasičů., klasických disciplínách CTIF mužů a žen a v klasických disciplínách CTIF družstev mladých hasičů.
V reprezentaci na XIII mezinárodní hasičské soutěži CTIF a XV. mezinárodní soutěži hasičské mládeže nechyběli ani zástupci Plzeňského kraje a ve světové soutěži se neztratili. V reprezentačním družstvu profesionálních hasičů v disciplínách požárního sportu byli z Plzeňského kraje Martin Provazník, Pavel Sloup, Alexandr Matoušek (všichni územní odbor HZS Plzeň), Jaroslav Hrdlička a Roman Snášel (oba územní odbor HZS Domažlice). Vedoucím reprezentačního družstva byl Emil Dopirák z územního odboru HZS Domažlice. Česká reprezentace v konkurenci 12 týmů profesionálních hasičů obsadila páté místo. Pokud jde o jednotlivé disciplíny, bronzovou medaili čeští profesionální hasiči vybojovali ve výstupu do 4. patra cvičné věže. V soutěži 100 metrů překážek obsadili češi páté, ve štafetě na 4 x 100 metrů čtvrté a v požárním útoku až dvanácté místo vinou diskvalifikace. Diskvalifikace v požárním útoku nás možná stála medaili. V soutěži jednotlivců se v nabité konkurenci nikdo neprosadil. Za zmínku stojí překonání českého rekordu Martinem Kulhavým z HZS Liberec časem 16,21 sekundy.
Své zastoupení měl Plzeňský kraj i ve výběru Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska v kategorii požární sport mužů. Ve výběru byli Jan Hůla, který je zároveň i profesionálním hasičem v Plzni, Michal Bečvář, který je zároveň profesionálním hasičem v Domažlicích a Jindřich Harazimovič z SDH Chválenice. Výběru dobrovolných hasičů se dařilo lépe a celkově zvítězili, když obsadili první místo ve výstupu do čtvrtého patra cvičné věže, v běhu na 100 metrů překážek a ve štafetě a v požárním útoku obsadili druhé místo.
Ženy z SDH Chválenice ve složení Monika Řepková, Jana Škálová, Alena Kaslová, Andrea Nolčová, Blanka Králová, Michala Maruniaková, Vlasta Michalovičová, Veronika Dobrovolná, Šárka Kvíderová, Tereza Aiblová a Daniela Hajšmanová skvěle reprezentovali Českou republiku v požárním sportu. Družstvo jehož vedoucím je Karel Nolč a masérem Jan Vůch zvítězilo v disciplíně 100 metrů překážek, štafetě 4 x 100 metrů i v požárním útoku. Dobře si chválenická děvčata vedla i v soutěži jednotlivců, když obsadila od prvního až do šestého místa. Zlato vybojovala Andrea Nolčová, stříbro Blanka Králová a bronz Michala Maruniaková.
Česká výprava ve Varaždinu obsadila celkově první místo, když získala deset zlatých, tři stříbrné a čtyři bronzové medaile. Úspěšnou výpravu přijal včera předseda Senátu Parlamentu ČR Přemysl Sobotka a úspěšní sportovci obdrželi pamětní listy a medaile.