Hasiči radí, jak přežít Vánoce bez požáru

Vánoce a Silvestr jsou za dveřmi. A aby byly klidné a bez tragédií je jistě přáním všech. K tomu, aby tomu tak skutečně bylo, hasiči jako dárek posílají několik rad. Výše uvedené období je charakteristické zapalováním svíček na adventních věncích a vánočních svícnech. Pro radost dětí se jist...

Cílená propagace v Plzni

Vánoce a Silvestr jsou za dveřmi. A aby byly klidné a bez tragédií je jistě přáním všech. K tomu, aby tomu tak skutečně bylo, hasiči jako dárek posílají několik rad.
Výše uvedené období je charakteristické zapalováním svíček na adventních věncích a vánočních svícnech. Pro radost dětí se jistě rozzáří prskavky. Málokdo však ví, že plamen svíčky ještě ve vzdálenosti 8 – 10 centimetrů nad ním dosahuje teploty přes 200 stupňů Celsia, což je teplota, která bohatě stačí k zapálení hořlavých předmětů. A přiznejme si, že jich doma máme celou řadu. Zapálenou svíčku na adventním věnci nebo na poličce u stojánku s fotografií nesmíme v žádném případě nechat bez dozoru. A už vůbec nemůžeme odejít z bytu. Zapálenou svíčku musíme vždy umístit na stabilní nehořlavou podložku v dostatečné vzdálenosti od hořlavých předmětů. Neměla by být u okna v průvanu a v blízkosti záclon, sedaček či jiných textilií. Nebezpečné je také nechat svíčku bez nehořlavé podložky na nábytku a nebo poličce. Obdobná opatření je třeba dodržet i u vonné aromalampy. Nutno je také dávat pozor na děti, aby si bez dozoru nezapalovaly prskavku, či svíčku.
Pokud jde o adventní věnce, musí být svíčka vždy umístěna v nehořlavé misce tak, aby nebyla v přímém kontaktu s jehličím nebo, zpravidla hořlavým, základem věnce a zajišťovala zachycení horkého vosku. Není-li tomu tak, pak svíčky na adventním věnci v žádném případě nezapalujte. Jedná se totiž pouze o dekoraci. V minulosti se takovéto věnce prodávaly a lze se s nimi setkat i dnes. I zde platí nenechat zapálenou svíčku na adventním věnci bez dozoru.
Opatrnosti je třeba dbát také tam, kde před elektrickými svíčkami dávají přednost na vánočním stromečku klasické svíčce. Svíčka musí být umístěna v nehořlavém skřipci s kalíškem, který zachycuje horký vosk a zajišťuje stabilitu svíčky proti převrácení a pádu. Vždy je třeba dbát toho, aby plamínek svíčky byl v dostatečné vzdálenosti od jehličí. Velmi nebezpečné jsou také prskavky. Chceme-li si na stromečku zapálit prskavku, měla by být pod ním vždy nehořlavá podložka. Jiskra z prskavky, která dopadne na koberec, může totiž způsobit požár. Hasiči upozorňují veřejnost také na nebezpečnost házení zapálených prskavek z okna a jejich vhazování do míst, kde je jsou lidé. To se děje zejména o Mikuláši a na Silvestra. Prskavka je nebezpečná i v případě, že dopadne na člověka. Může zapálit jeho oděv.
Bez rizika není ale ani použití elektrických svíček. Také elektrický zkrat může způsobit požár stromku. Proto hasiči doporučují, aby si občané kupovali svíčky s českým návodem a patřičnými certifikáty.
Zejména v době novoročních svátků je třeba také dát pozor při vaření a ohřívání potravin. Zaznamenali jsme případy, kdy ,,společensky unavený“ občan při vaření, či ohřívání potravin usnul a došlo k jejich zahoření a následnému požáru bytu. Velmi nebezpečné je usnout se i zapálenou cigaretou. Dojde-li již k vznícení potravin na plotně, je nejlepší je přiklopit pokličkou a nebo hasící rouškou, máme-li ji k dispozici. Vznítí-li se na pánvi olej, rozhodně ho nehaste vodou, hrozí totiž popáleniny. Rozhodně pak nenechte na zapnutém sporáku olej bez dozoru. Kvůli této zapomnětlivosti došlo již k několika požárům a v Plzeňském kraji vyhořela takto například i jedna restaurace.
Samostatnou kapitolou je zábavní pyrotechnika. Ta přichází ke slovu zejména o Silvestru, ale i na Mikuláše. Hasiči mají každoročně na paměti bezpečnost prodeje a skladování pyrotechnických produktů. Kontroluje se, jsou-li výbušné a hořlavé látky bezpečně uloženy, mají-li prodejci v pořádku hasící přístroje, nástěnné hydranty, je-li pyrotechnika skladována v suchu a odděleně od hořlavin a zdrojů otevřeného ohně, jsou-li volné únikové cesty a zda-li prodejci nemají v místě prodeje větší než povolené množství zábavní pyrotechniky. Maximum je 100 kilogramů, které nesmí obsahovat více než 20 kg pyrotechnických složí v místě prodeje. V současné době trh nabízí širokou škálu těch nejrůznějších druhů dělových ran, velkých ohňopádů, raket a vystřelovacích efektů. Při používání těchto výrobků je třeba vždy dodržet návod k použití, který je na obalu a musí být uveden v českém jazyce. V návodu je vždy uveden způsob i místo zapalování, ale i návod co dělat, selže-li pyrotechnický efekt. Každý takový výrobek musí být označen také certifikátem státní zkušebny, klasifikační třídou, do které jsou pyrotechnické předměty zařazeny podle jejich nejnižšího stupně nebezpečnosti. Do I. třídy patří pyrotechnické hračky jako prskavky, pistolové kapsle, třaskavé proužky, malé tyčinky s barevnými plameny, ohňopády, blikavky, bouchací kuličky apod. U těchto předmětů záleží na rodičích nezletilých dětí, aby dobře zvážili, co z nabízené pyrotechniky dětem koupí a nebo, co jim svěří do rukou. Do II. třídy patří pyrotechnické předměty, které mohou být prodávány pouze osobám starším patnácti let. Patří sem předměty s hvízdavou náplní a rakety, bengálské ohně, gejzíry, petardy, rakety s náplní barevných světlic, výbuškové slože nebo barevné dýmy. Do třetí třídy nebezpečnosti jsou zařazeny předměty, které mohou být prodávány pouze osobám s kvalifikací odpalovače ohňostrojů. Každý prodavač takovéto pyrotechniky je povinen u kupujícího si tuto skutečnost ověřit. Do této třídy patří dělové rány, velké ohňopády, různé druhy raket a vystřelovacích efektů.
Hasiči doporučují občanům, aby zábavnou pyrotechniku nakupovali raději v kamenných obchodech, kde je zaručeno, že není vlhká. Neměli by také kupovat pyrotechnické předměty, které nemají český návod. Nutné je také pečlivě zvážit, kde bezpečně zábavnou pyrotechniku použít. Vždy je třeba před jejím použitím důkladně prostudovat návod k použití. Rozhodně nelze pyrotechnické efekty používat v blízkosti zaparkovaných automobilů, v místnostech, v blízkosti střech, balkonů a dalších hořlavých předmětů. Nebezpečné je také pyrotechniku používat tam, kde je velké množství lidí.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 09.12.2007 17:29



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka