Hasiči vyjíždějí k požárům briket

Několik výjezdů kvůli špatně uloženému topivu na zimu měli v minulých dnech hasiči v Plzeňském kraji. Například museli na dvou místech zasahovat v domech, kde se vznítily brikety. Špatně uskladněné palivo podle hasičů zejména na začátku topné sezony patří vedle závad na komínech k častým příčinám požárů.

Jarní servisní akce AUTO CB

Několik výjezdů kvůli špatně uloženému topivu na zimu měli v minulých dnech hasiči v Plzeňském kraji. Například museli na dvou místech zasahovat v domech, kde se vznítily brikety. Špatně uskladněné palivo podle hasičů zejména na začátku topné sezony patří vedle závad na komínech k častým příčinám požárů. Zejména méně kvalitní druhy uhlí, například brikety, ale také piliny nebo kůra, se mohou při špatném skladování vznítit a způsobit požár, řekl mluvčí krajských hasičů František Vaško.
K požáru briket v kůlně domu v Koutu na Šumavě vyjížděli hasiči z Domažlicka. Z kolny museli vynést dvě propanbutanové lahve. V kolně bylo do téměř dvoumetrové výšky navršeno asi pět tun briket, uskladněny byly tři dny. Samy se vznítily, popsal mluvčí. Hasiči je museli vynosit na volné prostranství, aby zjistili a zlikvidovali ohnisko požáru. Oheň způsobil škodu 3000 korun, hasiči uložili majitelce blokovou pokutu za špatné uskladnění paliva.
K doutnajícím briketám, které ještě nezačaly hořet, vyjížděli hasiči také do Kařezu na Rokycansku. Ve stodole bylo uskladněno asi 40 metrických centů briket. Majitel před příjezdem hasičů počal brikety vyvážet a stříkat vodou. Hasiči ve vyvážení a vyhazování briket pokračovali, aby se dostali k ohnisku. K uhlí ve sklepě vyjížděli hasiči na Rokycansku i v pondělí. Zjistili, že ve sklepě je kvůli uhlí vyrovnanému do velké výšky malý prostor pro odvětrání vypařujících se zplodin z uhlí. V tomto případě se uhlí ještě nevznítilo.
Hasiči upozorňují lidi na to, aby věnovali uskladňování topiva pozornost a dodržovali určitá pravidla. Mohou tak předejít možným požárům. Skladovací plochu by měli před navezením paliva vysušit a vyčistit. Při skládání by neměli uhlí nebo piliny vršit do velké výšky kvůli nebezpečí samovznícení. "Na paměti je třeba mít, že kritická hranice je 1,5 metru. Riziková je také nestejnoměrná zrnitost paliva, tedy obsahuje-li například kusové uhlí prach, zbytky dřeva a pilin," popsal mluvčí.
Stěny uhelen by měly být omítnuté, jelikož cihlová drť podle odborníků urychluje proces samovznícení. Uhlí by mělo být vždy skladováno odděleně od ostatních paliv. V jeho blízkosti nesmí být rozvody trubek od ústředního topení, rozvody páry nebo vody. Do uhlí a briket by nikdy neměla zatékat voda. Kvůli nebezpečí samovznícení hasiči doporučují u nově naskladněného paliva provádět zpočátku denní, později týdenní kontroly teploty.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 05.11.2006 07:00



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka