Hasiči: Začíná se topit, nechte si zkontrolovat komín

Ačkoliv podle kalendáře podzim teprve začíná, teploty venku tomu moc nenasvědčují a mnohde již navečer občané svůj byt alespoň temperují. Jinými slovy - pomalu bychom se měli připravit na topnou sezónu. Užitečné rady přidává mluvčí krajských hasičů František Vaško.
Protože jsme již zaznamenali i požáry sazí v komíně, není na škodu si něco říci k problematice komínů.

Jarní servisní akce AUTO CB

Ačkoliv podle kalendáře podzim teprve začíná, teploty venku tomu moc nenasvědčují a mnohde již navečer občané svůj byt alespoň temperují. Jinými slovy - pomalu bychom se měli připravit na topnou sezónu. Užitečné rady přidává mluvčí krajských hasičů František Vaško.
Protože jsme již zaznamenali i požáry sazí v komíně, není na škodu si něco říci k problematice komínů. Kontrolu komína a nebo jeho vyčištění prostřednictvím kominické firmy si dnes musí zajistit každý sám. A jak uvidíte z následujících řádků nestačí nechat si komín zkontrolovat a vyčistit pouze jednou za rok. Například u komínů, kde je napojen spotřebič do výkonu 50 kw na paliva tuhá a kapalná by měl být komín kontrolován a čištěn až šestkrát ročně, u spotřebičů na plynná paliva dvakrát ročně pokud je komín opatřený komínovou vložkou, až šestkrát ročně pak, pokud tomu tak není. Pokud jde o spotřebiče nad 50 kw na tuhá a kapalná paliva i plynná paliva, pak je třeba zajistit čištění nebo kontrolu čtyřikrát ročně. U chalup a rekreačních chalup, které nejsou obývány celoročně, stačí komín nechat vyčistit nebo zkontrolovat jedenkrát ročně. O výsledku kontroly musí kominík vystavit řádný doklad v souladu s vyhláškou MV č. 111/1981 Sb. s razítkem a podpisem. Doklad musí obsahovat datum kontroly a vyjádření, je-li a nebo není komín schopen bezpečného provozu. O přezkoušení komínového tělesa je nutné požádat také před změnou otopného zařízení, či změnou paliva.
Někomu se to možná bude zdát přehnané. Nicméně zanedbaný komín může způsobit požár. A během minulého topného období jich bylo hned několik. V důsledku spalování vlhkého (syrového) dřeva v kotlích na dřevo, kde dochází ke zpliňování dřeva, totiž dochází k silnému zadehtování komínového průduchu a následně ke vznícení usazenin v komínovém tělese. Je-li navíc ještě na půdách v těsné blízkosti komínového tělesa hořlavý materiál jako seno, sláma, koberce aj., je neštěstí hotovo. Je třeba proto mít na paměti, že minimální vzdálenost hořlavých látek od komína je jeden metr. Ke komínům musí být volný a bezpečný přístup, stejně jako k čistícím dvířkům.
Pozor je třeba také dát u krbů a krbových vložek na tuhá paliva. V případě rozhodnutí vybudovat si doma krb je třeba vždy vzít v potaz stav stávajícího komínového tělesa a druh stropní konstrukce. Vždy je třeba také dodržet návod výrobců krbů a krbových vložek.
A ještě rada, co je třeba zkontrolovat na komínovém tělese. Komín musí mít kompaktní nepoškozené zdivo, které musí být omítnuto a obíleno. Vymetací a vybírací otvory musí být opatřeny dvojitými plechovými nebo betonovými dvířky. Dvířka nesmí být poškozená a musí být dostatečně těsná. Majitelé rodinných domku by se měli také přesvědčit nejsou-li v komíně zazděny trámy. J třeba dbát na řádné zaústění kouřovodu do komína a dodržení návodů a technických podmínek stanovených výrobcem tepelných spotřebičů. Pokud již dojde k požáru sazí v komíně, je nutné urychleně odstranit veškerý hořlavý materiál z blízkosti komínového tělesa. Hořící saze nikdy nehaste vodou, jelikož by mohl komín popraskat. Hasiči k uhašení a sražení hořících nebo doutnajících sazí používají zejména suchý písek. Každý požár bez odkladu ohlaste hasičům na linku 150 nebo 112.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 30.09.2007 07:44



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka