Hejtman rozdal ceny za občanskou statečnost

Hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmermann včera večer předal čtyřem našim spoluobčanům prestižní ocenění za statečnost. Cena hejtmana Plzeňského kraje za občanskou statečnost se uděluje každoročně od roku 2003 k datu státního svátku Dne boje za svobodu a demokracii, tzn. k 17. listopadu.

Jarní servisní akce AUTO CB

Hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmermann včera večer předal čtyřem našim spoluobčanům prestižní ocenění za statečnost. Cena hejtmana Plzeňského kraje za občanskou statečnost se uděluje každoročně od roku 2003 k datu státního svátku Dne boje za svobodu a demokracii, tzn. k 17. listopadu. Ocenění je určeno fyzickým osobám jako symbolické poděkování za jejich významné a výjimečné činy.

Včera 16.11. převzali „Cenu hejtmana Plzeňského kraje za občanskou statečnost“ tito lidé:

Za boj proti totalitě a zásluhy o vítězství demokracie získá tuto cenu pan Jaroslav Cuhra. Jeho otec vězněn v letech 1948 – 1960, znovu 1961 – 1966. On sám se v roce 1968 aktivně zapojil do politického dění v Čes. straně lidové – ze strany vystoupil v roce 1969 na protest proti ztotožnění vedení lidové strany s politikou KSČ, následně byl opakovaně vyšetřován StB. V roce 1977 se aktivně zapojil do disidentského hnutí v souvislosti s Chartou 77 a v roce 1987 podepsal Chartu 77, následovala další řada vyšetřování na StB, byl vězněn ve věznici Ostrov-Vikmanov. Po roce 1989 byl tři roky poslancem ve Federálním shromáždění, dále mj. tři volební období předseda plzeňské pobočky Konfederace politických vězňů.

Pan Josef Černohorský, který byl navržen Výborem pobočky Konfederace politických vězňů č. 48 Plzeň za boj proti totalitě a úsilí o spravedlnost a demokracii.
Jako 18-letý byl odsouzen za účast na demonstraci proti měnové reformě roku 1953 k 1 roku vězení – trest si odpykal v jednom z nejpřísnějších a nejkrutějších koncentračních táborů – v Jáchymově v uranových dolech. Po návratu z vězení byl neustále hlídán a pravidelně vyslýchán agenty státní bezpečnosti – pod dohledem StB žil prakticky až do roku 1989.

Paní Věrušce Lodrové bude cena udělena za dlouhodobou a nezištnou pomoc osamělým, starým, nemocným či nemohoucím lidem a za úspěšný boj proti hrubému násilí v médiích. Paní Lodrová patří k dlouholetým dobrovolníkům charity, a to i dnes přes svůj pokročilý věk. Sále pomáhá lidem kolem sebe, navštěvuje nemocné a opuštěné lidi v léčebnách a domovech důchodců, přispívá do charitativních sbírek a aktivně se zúčastňuje různých akcí Diecézní charity. Vedle toho je hlavní iniciátorkou sepsání Petice proti hrubému násilí v médiích, z jejího podnětu se toto téma veřejně projednávalo v Senátu, kde paní Lodrová vystoupila – z jejího podnětu také vznikl morální kodex televize Nova. Byla navržena paní Irenou Kastnerovou z Diecézní charity Plzeň

Čtvrtým oceněným bude pan Alexandr Matoušek, který zachránil život třem vodákům na jezu v Tuhnicích na Karlovarsku, kde pobýval na dovolené. Svým včasný, rozhodným a účinným zásahem zachránil na řece Ohři pod jezem u obce Tuhnice život třem vodákům, kteří se dostali do životu nebezpečné situace – po převrhnutí lodi za vyššího stavu vody zůstali uvězněni ve vývařišti pod jezem a silný proud je strhával pod hladinu. Na cenu byl nominován starostou obce Úherce panem Miroslavem Píškem.


Poprvé hejtman Petr Zimmermann udělil Cenu hejtmana PK za občanskou statečnost v roce 2003. Ocenění převzali dva muži - pan Luboš Hruška za celoživotní boj za svobodu a demokracii, a pan Václav Poláček za záchranu lidského života.
V roce 2004 byli oceněni paní Marie Macková za dlouholetou práci ve prospěch všech postižených občanů, pan Jakub Blacký za protikomunistickou činnost a za dlouholetou pomoc rodinám postiženým komunistickým režimem a pánové Luděk Nezbeda, Pavel Vrba a Miroslav Foltýn, kteří vyprostili těžce zraněnou ženu z hořícího automobilu po dopravní nehodě.
Minulý rok ocenění převzali tři lidé. Za dlouhodobou nezištnou pomoc a obětavost při charitativní práci byla cena udělena paní Anně Srbové z Městské charity Plzeň, dále ocenění získal učitel pan Aleš Gruber za poskytnutí včasné pomoci studentce, která během vyučování zkolabovala. A posledním oceněným byl pan František Juřička, který cenu dostal za řízení svobodného a protiokupačního vysílání Českého rozhlasu Plzeň v roce 1968 a pozdější protikomunistickou činnost.



The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
17.11.2006 08:08



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka