Hejtmani dostali od obcí vyrovnané hodnocení

Po osmi letech fungování vyšších územních samosprávních celků se veřejné mínění o jejich smyslu začíná obracet. Společnost Westminster uveřejnila výzkum zaměřený na spolupráci měst a krajů, kterým oslovila pět náhodně vybraných obcí s rozšířenou působností v každém ze 13 krajů České republiky na poč...

Jarní servisní akce AUTO CB

Po osmi letech fungování vyšších územních samosprávních celků se veřejné mínění o jejich smyslu začíná obracet. Společnost Westminster uveřejnila výzkum zaměřený na spolupráci měst a krajů, kterým oslovila pět náhodně vybraných obcí s rozšířenou působností v každém ze 13 krajů České republiky na počátku října 2008.
K reformě veřejné správy v České republice, v rámci které 1. ledna 2000 vzniklo 13 krajů a hlavní město Praha s pravomocemi kraje, převažoval mezi veřejností negativní přístup. Zatímco v roce 2000 podporovalo ustavení nových krajů 39 % dotázaných, letos se 77 % občanů domnívá, že vznik krajů byl pozitivním krokem. Dokládají to již dříve zveřejněné průzkumy. „Úspěch krajů se odvíjí také od toho, že jsou schopny se učit navzájem, a to nejen v oblasti čerpání peněz ze strukturálních fondů,“ vysvětluje ředitel společnosti Westminster Tomáš Studeník.
Společnost Westminster vypracovala výzkum mezi zástupci měst, které fungování krajského zřízení bezprostředně ovlivňuje a zaměřila se na jejich vnímání reformy veřejné správy na krajské úrovni. Z průzkumu vyplývá, že téměř 79 % měst je schopno efektivně zasahovat do rozhodování na krajské úrovni.
Všechna oslovená města Jihomoravského a Karlovarského kraje jsou přesvědčena, že mají možnost ovlivňovat rozhodování na krajské úrovni. Naopak ve Zlínském kraji většina oslovených zástupců měst uvedla, že tuto možnost nemá.
Názor na nastavení kompetencí krajů je poměrně vyrovnaný. Jako optimální jej hodnotí jen o jedno procento méně dotazovaných zástupců obcí s rozšířenou působností (42%) než těch, kteří si myslí, že nastaveny optimálně nejsou (celkem 43 %).
Zástupci Jihočeského a Olomouckého kraje se domnívají, že kompetence mezi krajskými úřady a městy nejsou vhodně nastaveny (viz příloha č. 2). Za nejslabší místo spolupráce s krajskými úřady považují velkou geografickou vzdálenost sídla krajského úřadu. Naopak nedostatek peněz pro kraje i obce hodnotí jako nejmenší překážku ve vzájemné spolupráci.
„Přesto, že vzájemná spolupráce krajů a měst je prověřována již osm let, ukazuje se rezerva v komunikaci krajské a obecní samosprávy. Lepší komunikací krajů se dá zdánlivě snížit velká fyzická vzdálenost mezi úřady,“ uvedl Tomáš Studeník.
Většina oslovených zástupců měst vítá, že byly zrušeny okresní úřady (37 %), ve 32% zastávají názor, že to není dobře. Nejvíc zrušení okresních úřadů vítají zástupci měst Karlovarského kraje (75%), nejméně zástupci měst Středočeského (60%) a Královehradeckého kraje (60 %).
Mezinárodní společnost Westminster se věnuje zkvalitňování a zefektivňování výkonu státní správy a samosprávy a jejímu většímu zacílení na potřeby klientů. Poskytovatelům veřejných služeb Westminster nabízí komplexní pomoc při přeměně úřadu na zákaznicky orientovanou a otevřenou organizaci, při hledání a udržení rovnováhy mezi spokojeností uživatelů a dostupnými zdroji. Westminster realizuje celoevropský průzkum EMGC – European Monitor of Government Communications, který mapuje, jak úřady komunikují s občany.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 21.10.2008 17:50



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka