Helsinský výbor kritizuje státní zástupce v Plzni

Český helsinský výbor (ČHV) kritizuje postup krajského státního zastupitelství v Plzni i dalších orgánů, které rozhodovaly o osudu dvou uzbeckých uprchlíků Omonulla Maksudova a Zochidžona Mirzaeva. Důrazně je žádá, aby se Uzbekům omluvily.

Jarní servisní akce AUTO CB

Český helsinský výbor (ČHV) kritizuje postup krajského státního zastupitelství v Plzni i dalších orgánů, které rozhodovaly o osudu dvou uzbeckých uprchlíků Omonulla Maksudova a Zochidžona Mirzaeva. Důrazně je žádá, aby se Uzbekům omluvily. Informoval o tom František Valeš z ČHV. Státní zastupitelství ale pochybení odmítá, postup podle něj byl standardní.
Valeš uvedl, že bylo neakceptovatelné držení uprchlíků ve vazbě i to, že ČR zvažovala jejich vydání do Uzbecké republiky. Podle výboru jde o zemi s jedním z nejhorších režimů, co se týče dodržování lidských práv. A to i přesto, že orgány měly k dispozici zprávu Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, v níž se uvádí, že oba jsou pod ochranou úřadu a bylo jim v Německu přiznáno postavení uprchlíka z politických důvodů.
Maksudova propustily české úřady z plzeňské věznice 16. srpna po 46 dnech zadržování. Mirzaev, propuštěný už dříve, strávil ve vydávací vazbě 20 dnů. Uzbecká republika na ně vydala mezinárodní zatykač v souvislosti s krvavě potlačenou protivládní demonstrací ve městě Andižan z května 2005. Účastí na demonstraci se údajně dopustili terorismu, organizování zločinného spolčení, nelegálního držení zbraní a střeliva a vraždy. Po vydání zpět do republiky, podle výboru autoritářské a nedemokratické, by je podle Valeše čekaly kruté podmínky, zpravidla vězení. Obvinění z terorismu používá Uzbekistán proti svým politickým odpůrcům zcela účelově. "Je snad akceptovatelné, že bylo řízení o jejich vydání zahájeno, za zcela neakceptovatelné pokládáme, že byli drženi ve vydávací vazbě," uvedl Valeš. Zjistit informace o případu obou uprchlíků by státnímu zástupci prý jistě nezabralo více času než den, možná jeden telefonát.
Podle náměstkyně krajské státní zástupkyně v Plzni Dagmar Lindenthalové postupovalo zastupitelství s maximální snahou ukončit předběžné šetření v co nejkratší lhůtě. "Státní zástupce postupoval v souladu s příslušnými ustanoveními trestního řádu standardně," uvedla. Zadržením začalo předběžné šetření, které by mělo zjistit, zda vydání osoby do cizího státu nebrání okolnosti, pro něž by bylo vydání nepřípustné.
Vzhledem k tomu, že zadržené nepojil k ČR žádný trvalý vztah a také s přihlédnutím k závažnosti obvinění, podal prý státní zástupce návrh na vzetí do předběžné vazby krajskému soudu. Přiložil k němu i vyjádření Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. "Krajský soud shledal důvody vazby a konstatoval, že vyjádření Vysokého komisaře bude předmětem dalšího zjišťování v rámci předběžného šetření," dodala mluvčí. Státní zástupce pak prý informoval mezinárodní odbor ministerstva spravedlnosti a Nejvyšší státní zastupitelství a neobdržel proti postupu žádné výhrady.
Při masakru ve městě Andižan střílely uzbecké vládní jednotky do demonstrujícího davu. Podle některých zdrojů během incidentu zahynulo až tisíc lidí. Masakr dodnes nebyl uspokojivě vyšetřen, uzbecká vláda ale z vyvolání nepokojů obviňuje údajné islamistické radikály a do vězení už poslala řadu účastníků i svědků událostí. Soudní řízení, která případ provázela, byla podle pozorovatelů zinscenovaná.
Kvůli Uzbekově případu ČR tvrdě kritizovali ochránci lidských práv. Maksudovovi příbuzní v čele s jeho otcem poslali například otevřený německé kancléřce Angele Merkelové, prezidentu Václavu Klausovi i šéfovi české diplomacie Karlu Schwarzenbergovi.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 15.09.2007 11:51



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka