Horšice jsou bez vody, kraj asi pomůže

Téměř polovina obyvatel Horšic na Plzeňsku je už deset dnů bez pitné vody. Havárii způsobil ucpaný filtr úpravny ve vodojemu, který nejde opravit a obec musí čekat dva týdny na jeho dovoz z Francie.

Jarní servisní akce AUTO CB

Téměř polovina obyvatel Horšic na Plzeňsku je už deset dnů bez pitné vody. Havárii způsobil ucpaný filtr úpravny ve vodojemu, který nejde opravit a obec musí čekat dva týdny na jeho dovoz z Francie. Obec, jejíž občané si musí kupovat na vaření vodu balenou, chce rychle vybudovat přívod kvalitnější vody z vrtu místního družstva. Na stavbu potřebuje minimálně 800.000 korun, o něž dnes starosta Miroslav Čepický požádal krajský úřad. Kraj akutní pomoc neodmítl.
Na vodojem je napojeno 120 z 280 obyvatel, základní škola, mateřská školka a jídelna se 70 dětmi a deseti zaměstnanci.
"Peníze nemáme žádné. Jen škola a školka nás stojí 800.000 korun ročně," řekl Čepický. Požaduje polovinu sumy jako dotaci a zbytek jako bezúročnou půjčku. Zemědělské družstvo nevyužívaný vrt obci ihned prodá za zůstatkovou cenu několika desítek tisíc korun. "Voda v něm je téměř kojenecká, dělali jsme si už na jaře rozbory a čerpací zkoušky," uvedl Čepický.
"Obci pomůžeme zhruba polovinou. Tato havárie si podporu zaslouží," řekl náměstek hejtmana pro ekonomiku Vladislav Vilímec. Rozhodovat o ní bude zastupitelstvo 5. září. Bezúročnou půjčku kraj dosud nikdy neposkytl. Podle Vilímce mohou Horšice z daru zaplatit část a s dodavatelem se dohodnou na doplatku až příští rok. Obec se nechce před komunálními volbami zadlužit.
Horšice chtějí stihnout stavbu půlkilometrového řadu za dva až tři měsíce. Do té doby budou řešit dodávky současným vodojemem a novým filtrem za 35.000 korun. "Co nejdříve zadáme projekt nového vodovodu a budeme se snažit urychlit získání územního rozhodnutí a povolení ke stavbě," uvedl starosta. Rychlou stavbu už radnice sjednala s Kanalizacemi a vodovody Starý Plzenec, které spravují rozvody v obci. Firma dováží do vodojemu vodu v cisternách. Občané ji ale využívají jen jako užitkovou, na pití a vaření si kupují vodu v obchodech. Dovoz cisteren prodraží lidem cenu vodného.
Současný vrt je z roku 1987, údajně byl vybudován bez hydrobiologického průzkumu. O deset let později musel být rekonstruován a před šesti lety doplněn o novou drahou filtraci. V současné době překračuje voda limity manganu, železa a po nedávném zborcení stěn i nečistot z kalů.
"Zatím nevíme o jiné obci v kraji, která by měla problémy s dodávkami pitné vody," uvedla vedoucí krajského odboru vodního hospodářství Marie Hanušová. Všechny havárie se ale na kraj nestanou. Nejprve je řeší provozovatel vodovodu a poté pověřené obce. Nový vrt v Horšicích je součástí aktualizovaného krajské plánu rozvoje vodovodů na příští léta.



The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 25.07.2006 09:33



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka