Horšovský Týn má sběrný dvůr za podpory EU

Za účasti zástupců města Horšovský Týn, zástupců poskytovatele finanční podpory a ostatních hostů byl slavnostně ukončen projekt výstavby sběrného dvora odpadů ve městě Horšovský Týn. Jedná se o rozšíření stávajícího, plochou a vybavením nevyhovujícího sběrného dvora odpadů z hlediska potřeb měst...

Cílená propagace v Plzni

Za účasti zástupců města Horšovský Týn, zástupců poskytovatele finanční podpory a ostatních hostů byl slavnostně ukončen projekt výstavby sběrného dvora odpadů ve městě Horšovský Týn. Jedná se o rozšíření stávajícího, plochou a vybavením nevyhovujícího sběrného dvora odpadů z hlediska potřeb města a jeho systému nakládání s odpady. Celý projekt byl finančně podpořen z prostředků Evropské unie, Operačního programu životní prostředí (OPŽP). Jedná se o čtvrtý dokončený sběrný dvůr odpadů za pomoci finančních prostředků OPŽP v Plzeňském kraji.

Sběrný dvůr odpadů byl postaven na místě stávajícího sběrného dvora odpadů v Plzeňském předměstí. Jeho plocha byla zvětšena z původních 470 metrů čtverečních na dvojnásobek, celá plocha dostala zpevněný asfaltový povrch a nové modré oplocení. Nově byl zrekonstruován velký zděný přístřešek (sklad pro ukládání odpadů). Sběrný dvůr je vybaven velkoobjemovými kontejnery pro ukládání odpadů. Pro ukládání nebezpečných odpadů je sběrný dvůr vybaven speciálními ekologickými sklady s nádobami pro ukládání tuhých i kapalných nebezpečných odpadů (např.autobaterie, zářivky, oleje, nádoby od barev či laků apod.).

Nezbytnou součástí sběrného dvora je vybavení zázemí pro obsluhu sběrného dvora- buňkou s administrativním a sociálním zázemím. Celý areál sběrného dvora je oplocen a osvětlen a vybaven elektronickým zabezpečovacím a střežícím systémem včetně kamer, které jsou schopny detailně identifikovat každou „nežádoucí“ návštěvu sběrného dvora odpadů. Sběrný dvůr je tak dostatečně zabezpečen proti jakémukoli vniknutí ze strany nepovolaných osob.

Obyvatelé města budou moci do sběrného dvora ukládat jakýkoli odpad, který vyprodukovali ve své domácnosti, příkladem mohou být objemné odpady (nábytek, koberce, linoleum, pneumatiky), vyřazená elektrická a elektronická zařízení z domácností jakou jsou lednice, televize, mikrovlnky apod.

Sběrný dvůr byl rozšířen, stavebně vybudován a vybaven v průběhu tří kalendářních měsíců.
Celkové uznatelné náklady projektu vlastní výstavby nového sběrného dvora pro město Horšovský Týn jsou 2,426 miliónů Kč a Evropská unie (konkrétně Fond soudržnosti EU) spolu se Státním fondem životního prostředí v rámci Operačního programu životní prostředí přispěje téměř 90% těchto prostředků, konkrétně 2,062 miliónu Kč. Zbylých 243 tisíc Kč v rámci uznatelných nákladů výstavby sběrného dvora uhradí město Horšovský Týn ze svého rozpočtu.

Projekt výstavby nového, moderně vybaveného sběrného dvora odpadů byl připravován od začátku roku 2007, žádost o finanční prostředky Evropské unie byla podána koncem října roku 2007 a finanční podpora na projekt z prostředků Evropské unie byla přislíbena v dubnu letošního roku. Samotná realizace stavby byla zahájena v červenci letošního roku. Po vyřízení nezbytných administrativních kroků vedoucích k zajištění provozu sběrného dvora odpadů se předpokládá zprovoznění nového sběrného dvora pro veřejnost v průběhu prosince letošního roku.

Město Horšovský Týn předpokládá, že sběrný dvůr, který bude provozovat městem vlastněná společnost Bytes HT spol .s r.o. , bude zcela zdarma pro všechny občany, kteří uhradili příslušný poplatek za odpady v daném kalendářním roce. Město tak nabídne svým občanům výrazně kvalitnější službu a možnost, jak nakládat s odpady z domácností v souladu se základními zásadami ochrany životního prostředí.

Sběrné dvory odpadů jsou velmi důležitým zařízením pro nakládání s odpady ve městech a obcích. Jejich výhodou je, že díky obsluze jsou odpady odděleně shromažďovány a tříděny a velká většina z nich je pak materiálově využívána. V Plzeňském kraji bylo v letošním roce podpořeno z Evropské unie (Operačního programu životní prostředí) včetně města Horšovský Týn celkem osm sběrných dvorů odpadů (ve městech Horažďovice, Nepomuk, Plasy, Plzeň-Doubravka, Stříbro a obcích Líně a Zbůch).



Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 18.12.2008 07:02



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka