Internet nabízí aktuální vývoj šumavského počasí

Lesníci, ekologové, zoologové, ochránci přírody, obyvatelé i turisté mohou nyní získat aktuální informace o vývoji počasí na Šumavě. Správci parku letos rozmístili po Šumavě meteorologické stanice. Data z nich jsou automaticky přenášena na internet. Tyto informace doplňují údaje o lokálních klimatických podmínkách Šumavy z velkých oficiálních stanic.

Jarní servisní akce AUTO CB

Lesníci, ekologové, zoologové, ochránci přírody, obyvatelé i turisté mohou nyní získat aktuální informace o vývoji počasí na Šumavě. Správci parku letos rozmístili po Šumavě meteorologické stanice. Data z nich jsou automaticky přenášena na internet. Tyto informace doplňují údaje o lokálních klimatických podmínkách Šumavy z velkých oficiálních stanic meteorologického ústavu na Churáňově a na Velkém Javoru, řekla vedoucí výzkumu národního parku Zdenka Křenová.
"Sledují základní parametry - teplotu ve 30 centimetrech a ve dvou metrech nad zemí, rychlost a směr větru, informace o množství srážek a teplotě půdy," popsala. Stanice napájí solární články, takže se podle ní může stát, že v zimě, při vysoké sněhové pokrývce, bude stanice mimo provoz. Kde to bude možné, například na Poledníku, chce správa parku napojit stanici na elektřinu a vyhřívat ji, aby mohly přístroje pracovat bez omezení i v zimě.
Většina z desítky stanic bude zaznamenávat informace o počasí na vrcholových lokalitách kolem 1100 metrů nad mořem - například na Polomu, Ždánidlech, Smrčině či Poledníku. Jiné budou naopak v inverzních kotlinách, v údolí potoků, třeba na Javoří pile. Zjišťování lokálních klimatických podmínek tam má význam mimo jiné pro správce lesa. Zjistí, zda jsou tam hlavně na jaře a na podzim přízemní mrazy, které mohou ohrozit obnovu lesa tím, že spálí smrkové výhonky. Aktuální informace, které lze najít na internetových stránkách národního parku, mohou pomoci turistům při plánování výletu či dovolené.
Rozmístění stanic je součástí nové koncepce vědeckého výzkumu Šumavy, který se má zaměřovat zejména na dlouhodobé, celoplošné monitorování přírodních procesů. Správci parku se také letos nově rozhodli část informací o počasí nebo o sledování rysů a jelenů prostřednictvím vysílaček, zpřístupnit aktuálně i veřejnosti na internetu.
Letos v lednu při orkánu Kyrill se ukázalo, jak by se informace z jednotlivých stanic nejen meteorologům, ale i správcům parku hodily. "Měli jsme málo informací o síle větru v jednotlivých lokalitách," řekla Křenová.





The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 08.10.2007 11:49



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka