Intervenční centrum pomohlo dvěma ženám

Za první dva týdny platnosti nového zákona pomohlo intervenční centrum plzeňské diecézní charity už dvěma ženám, které se staly obětí domácího násilí. Své služby jim nabídli pracovníci centra na základě informací od Policie ČR, která násilníky vykázala z bytu.

Jarní servisní akce AUTO CB

Za první dva týdny platnosti nového zákona pomohlo intervenční centrum plzeňské diecézní charity už dvěma ženám, které se staly obětí domácího násilí. Své služby jim nabídli pracovníci centra na základě informací od Policie ČR, která násilníky vykázala z bytu.

K svému prvnímu případu vyjížděli pracovníci intervenčního centra pro oběti domácího násilí podle vedoucího Jana Junga v pátek 5. ledna do Stříbra, kde muž napadl 41-letou ženu. Podruhé zasahovali na základě informací od policie v neděli 14. ledna. V noci ze soboty na neděli totiž v Plzni napadl 66-letou ženu její manžel. V obou rodinách se jednalo o opakované násilí a hrozilo nebezpečí dalších útoků. Proto policisté využili institut vykázání.

Pracovníci centra ohrožené osoby kontaktovali vždy bezprostředně po tom, co se o události dozvěděli. Osvědčilo se propojení intervenčního centra s Terénní krizovou službou. Lidé z charitního krizového týmu totiž mají nejen možnost oběť rychle navštívit přímo v jejím bydlišti, ale i několikaleté zkušenosti s pomocí v krizových životních situacích. V obou zmíněných případech se setkali s dobrým přijetím. Jako důležitý přínos vnímaly ženy především to, že se jim dostalo podpory v odhodlání situaci řešit, vytrvat v učiněném rozhodnutí a praktické pomoci v prvních krocích. Pracovníci sepsali s dotyčnými osobami návrh pro soud na vydání předběžného opatření. To umožňuje např. prodloužení vykázání násilné osoby na jeden měsíc nebo svěření nezletilých dětí do péče napadeného. Osvobození z dlouhotrvajících pocitů viny nebo závislosti na partnerovi ale přesahuje možnosti krátkodobé krizové pomoci, proto pracovníci centra nabízejí obětem násilí např. také dlouhodobější terapeutickou péči u externích psychologických služeb.

Na centrum se obracejí nejen policisté, ale i přímo občané nebo pracovníci úřadů nebo dalších pomáhajících organizací v Plzeňském kraji, kteří se s domácím násilím setkávají. Všem je určena non stop linka 777 167 004.

Účinný způsob pomoci ohroženým osobám dává od nového roku Policii ČR zákon o ochraně před domácím násilím. Na jeho základě mohou policisté na místě vykázat násilníka z bytu a zakázat mu vstup na deset dní. Následně neprodleně informují krajské intervenční centrum, které ohrožené osobě nabídne pomoc. Po dohodě s instruktory policejního školicího střediska v Červeném Hrádku, se budou pracovníci intervenčního centra také osobně podílet na školení policistů v oblasti pomoci obětem domácího násilí.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 18.01.2007 13:00



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka