Intervenční centrum už pomohlo čtyřem týraným ženám

Policisté a intervenční centrum v Plzeňském kraji řešili letos zatím čtyři případy domácího násilí, kdy policisté násilníka na deset dní vykázali z domu. Možnosti nového zákona, který od ledna mimo jiné umožňuje vykázání takových lidí, si chválí nejen policisté, ale i pracovníci intervenčního centra.

Jarní servisní akce AUTO CB

Policisté a intervenční centrum v Plzeňském kraji řešili letos zatím čtyři případy domácího násilí, kdy policisté násilníka na deset dní vykázali z domu. Možnosti nového zákona, který od ledna mimo jiné umožňuje vykázání takových lidí, si chválí nejen policisté, ale i pracovníci intervenčního centra. Po dohodě s krajským úřadem ho provozuje terénní krizová služba plzeňské diecézní charity. Dva případy se staly na Tachovsku a dva v Plzni, řekli policisté a pracovníci centra. V celé zemi zaznamenali policisté sedm desítek případů.
"Naše zkušenosti jsou dobré a také samotné ženy, kterým jsme pomáhali, tuto službu ocenily. Nestalo se nám, že by některá odmítla pomoc, kterou jsme jí nabídli. Kromě těch čtyř případů se na nás samy obrátily další dvě ženy," řekl ČTK vedoucí terénní krizové služby Jan Jung. Pochvaluje si i spolupráci s policií. Podobnou pomoc obětem domácího násilí poskytovali pracovníci terénní služby asi tři roky. Teď nastal posun k lepšímu, protože se od policistů dozvědí o všech takových případech, kdy je násilník vykázán z domu. Policisté jsou zase rádi, že mohou obětem násilí doporučit odbornou pomoc centra. "I z naší strany ta spolupráce probíhá velmi dobře," souhlasila Jolana Číhová ze západočeské policie.
Výhodou plzeňského intervenčního centra je podle Junga hlavně to, že na rozdíl od jiných center pracuje při terénní krizové službě. Nejen obětem domácího násilí je tak v případě nouze k dispozici v kteroukoliv hodinu a den v týdnu. Díky spolupráci s policií se tak centrum dozví o případu okamžitě. "Policisté vědí, že nám mohou volat nonstop, takže k těm, kteří naši pomoc potřebují, se můžeme dostat opravdu velmi rychle," řekl Jung. Pracovníci služby jsou navíc mobilní, takže mohou přijet přímo za týranými lidmi k nim domů. Pomoc centra tak není vázána jen na Plzeň, ale dostane se k lidem přímo v bydlišti kdekoliv v kraji.
Lidé z centra oběť domácího násilí kontaktují, pomohou jí zorientovat se v situaci a informují o možnostech řešení. Nabídnou jí základní sociální a právní poradenství, doprovodí při jednáních s úřady nebo vyšetřování a zprostředkují i další odborné služby, například lékařské, psychologické nebo právní. V případě potřeby zajistí azylové ubytování. Například v Plzni doprovázeli do časných ranních hodin na lékařská vyšetření ženu, kterou její muž opakovaně fyzicky napadal. V jedné vesnici na Tachovsku zase ženě poradili a asistovali i při při předání osobních věcí vykázanému druhovi.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 01.02.2007 09:30



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka