Jak bydlet levně?

Již nějakou dobu hledám pro sebe a svojí rozrůstající se rodinu k bydlení nový rodinný domek. Je to velké rozhodnutí a obrovská investice do budoucnosti. Vzhledem ke světovému hospodaření s energiemi je mi jasné, že éra „levných“ energií dávno skončila. Navzdory všem odborným článkům, kde nás specia...

Jarní servisní akce AUTO CB

Již nějakou dobu hledám pro sebe a svojí rozrůstající se rodinu k bydlení nový rodinný domek. Je to velké rozhodnutí a obrovská investice do budoucnosti. Vzhledem ke světovému hospodaření s energiemi je mi jasné, že éra „levných“ energií dávno skončila. Navzdory všem odborným článkům, kde nás specialisté zahlcují svými výpočty a tabulkami, kterým já osobně stejně moc nerozumím, jsem se rozhodl na vlastní oči vidět a vyzkoušet si, jaké je to být alespoň hostem v pasivním domě.

Přes internet a zajímavé fotky jsem se dostal na projektanta a stavitele Martina Uhlíře, který si takový pasivní dům navrhl a postavil i pro svojí rodinu ve Třemošné u Plzně a již v něm bydlí 1,5 roku. Moje obavy, zda mne vůbec pustí dovnitř byly zbytečné.

Když jsem k domu přijížděl, tak mne překvapilo, že se zvenku dům vůbec neliší od okolní zástavby. Jen mne zaujaly velké prosklené plochy, které jak říká majitel, pan Uhlíř, jsou orientovány na jih a slouží k vytápění domu. Přes léto, kdy je vstup slunce do domu nežádoucí, jsou okna stíněná balkonem.

Samozřejmě mne hodně zajímaly náklady na provoz domu. Někde jsem četl, že se v pasivních domech vůbec netopí. „To jen pokud by Vám stačilo 17°C. My máme rádi komfortnější teploty okolo 23°C, a proto si od konce října do začátku února občas přitápíme v krbových kamnech, to je 2-3krát týdně na dvě hodiny. Na celou naší topnou sezonu nám stačí 2,5 m³ palivového dřeva, a to při vytápění 153 m² obytné plochy. To je super, ne?“ říká majitel domu Martin Uhlíř.

Takže ty solární kolektory na střeše nevyužíváte k topení?

„Ne, protože v zimních měsících mají malý výkon, který si šetříme na ohřev vody pro domácnost. Kolektory nám ročně pokryjí naší spotřebu teplé vody ze 70 – 80%. Tahle investice se nám vrátí za několik let,“ říká Uhlíř.

Koukám, že máte vše dobře spočítané. „Ano. Máte dvě možnosti. Na domu ušetřit a celý život platit vysoké náklady na provoz domu nebo investovat do vybraných nových technologií, které Vám náklady na provoz domu výrazně sníží. A touto druhou cestou jsme se vydali my,“ říká majitel domu. Takže pokud to chápu dobře, Vás energie nestojí skoro nic. Platíte vlastně jen za elektřinu na provoz domácnosti a za vodu? „Ano,ale i náklady na vodu můžete snížit“ a ukazuje mi podzemní zásobník na dešťovou vodu, která se dá využít z 1/3 spotřeby domácnosti.

Jaké tady máte další vychytávky?

„Máme tu rekuperaci, která nám zajišťuje přes zimní období řízené větrání. Tu jsme si pořídili hlavně proto, že jsme žádali o dotaci, kde tato byla jedna z podmínek.“ To všechno zní úžasně, ale asi to bylo drahé. „Více náklady, které jsme měli, máme obdržet z dotace a pokud bychom jí nakonec neobdrželi je návratnost investice jen několikaletá. Ale vzhledem ke vzrůstajícímu trendu všech energií bude naše návratnost určitě ještě kratší. Ne nadarmo se říká, že investované peníze do pasivních domů je výborná investice,“ říká pan Uhlíř.

A kolik peněz bych tedy ušetřil na energiích, když bych se rozhodl místo klasického domu pro dům pasivní?

„Plyn ani zavedený nemáme, protože by se nám nevyplatil, teplou užitkovou vodu nám ohřívá převážně sluníčko, jen v některých zimních dnech dotápíme elektřinou. Dle protokolu energetické náročnosti budovy, který nám zpracoval autorizovaný energetický auditor, vychází spotřeba elektrické energie na topení na 6 000,- Kč za rok. Ale my elektřinu na topení nepoužíváme, jak jsem již uvedl, topíme dřevem, kde jsou naše náklady asi 1 500,- Kč za rok, no a posledním nákladem je spotřeba vody,“ uvedl Martin Uhlíř.

V úvodu jsem zmínil, že jste si dům navrhl a postavil sám, takže se věnujete plně takovýmto domům?

„Ano, moje firma se zabývá jak projektováním, ale i výstavbou nízkoenergetických, pasivních a nulových domů. Máme jednak typové projekty, kde se u nízkoenergetického domu dostáváme již na 17 500,- Kč za m² užitné podlahové plochy v ceně na klíč včetně základů, což si myslím, je velice slušná cena, když průměrná cena nového bytu v Plzni přesahuje částku přes 30 000,- za m². U pasivních domů je naše cena jen o několik tisíc více. A protože se normy zpřísňují, bude povolena od roku 2018 v České republice výstavba výhradně pasivních domů, “ říká majitel Martin Uhlíř.

„Náš dům, ve kterém se nacházíme, slouží jako ukázkový, vzorový dům a jeho prohlídka je možná pro všechny zájemce o nízkoenergetické stavění. Člověk zde uvidí, že předsudky o pasivních domech, které slyšel, neplatí. Například tloušťku stěny, máme stejnou jako sousedé a okno si také otevřeme kdykoliv chceme.“ A kde Vás zájemci mohou kontaktovat? „Veškeré informace najdete na stránkách mojí firmy www.pasivtech.cz“.

Děkuji Vám za zajímavou a určitě nejen pro mne přínosnou diskusi. Všechny Vaše informace mne inspirovali a teď už je mi jasné, jakým směrem se s mojí rodinou budeme ubírat.

Sídlo společnosti:
Myslivecká 1157
330 11 Třemošná

Kontaktní osoba:
Martin Uhlíř
tel. 737 440 560

Asistentka:
Jana Šnajdrová
732 733 001


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 12.09.2011 10:47




0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka