Jak se v Plzni popravovalo? Ukazuje výstava Zločin a trest

Meč, kterým kat setnul hlavy desítek lidí. Nebo potupné límce nasazované za špatně uvařené pivo. To jsou exponáty, které můžete vidět v nové výstavě Západočeského muzea v Plzni. Má stylový název Zločin a trest. Ve světové premiéře je vystaven originální plzeňský meč, kterým kat setnul až do kon...

Jarní servisní akce AUTO CB

Meč, kterým kat setnul hlavy desítek lidí. Nebo potupné límce nasazované za špatně uvařené pivo. To jsou exponáty, které můžete vidět v nové výstavě Západočeského muzea v Plzni. Má stylový název Zločin a trest.
Ve světové premiéře je vystaven originální plzeňský meč, kterým kat setnul až do konce 18. století hlavy několika desítek lidí. Na výstavě Zločin a trest na Plzeňsku je k vidění i šibenice, mučící nástroje, nebo takzvané "potupné límce", které se nasazovaly za špatně uvařené pivo. Trest ke zločinu patří a po těch nejtěžších kdysi následovaly popravy. V Plzni se seznámíte s těmi nejslavnějšími. Například popravou loupežníka Jana Bavora ze Švamberka v únoru 1507 na náměstí, nebo oběšením Jana Sladkého Koziny v listopadu 1695. Posledním popraveným byl klatovský krejčí Josef Vacovský. Oběšen byl roku 1897 za loupežnou vraždu matky. V Plzni se jen stínalo a věšelo, kati ale byli školeni i v jiných způsobech popravy. Být padělatelem si například asi člověk rozmyslel, mohl být totiž uvařen v oleji. Krvesmilníci zas končili naražení na kůl.
Výstava není určena slabým povahám a v Západočeském muzeu potrvá do 18. dubna. Svými pracemi ji doplnili také studenti Ústavu umění a designu Západočeské univerzity.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 07.03.2010 14:11



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka