Jeden svět v Plzni pokračuje. Navštívila ho Jiřina Šiklová

„Připravte se na stáří, najděte si smysluplný program na nějakých dvacet let svého života,“ poradila socioložka Jiřina Šiklová návštěvníkům festivalu Jeden svět. Pedagožka Karlovy univerzity se tématem stáří dlouhodobě zabývá a na plzeňskou část festivalu přijala pozvání k besedě s diváky filmů Na s...

Cílená propagace v Plzni

„Připravte se na stáří, najděte si smysluplný program na nějakých dvacet let svého života,“ poradila socioložka Jiřina Šiklová návštěvníkům festivalu Jeden svět. Pedagožka Karlovy univerzity se tématem stáří dlouhodobě zabývá a na plzeňskou část festivalu přijala pozvání k besedě s diváky filmů Na stupních vítězů a Není doma jako doma, které se promítaly ve čtvrtek večer v Divadélku JoNáš a zajímaly se o život seniorů.
„V seniorském věku na lidi čeká obrovské množství nových situací. Přestanou chodit do práce, musí změnit strukturu svého všedního dne, jsou najednou vnímání jen jako biologická kategorie, prostě jako ti staří, a přitom jsou mezi nimi obrovské rozdíly,“ popisuje ze sociologického hlediska problematiku seniorů Jiřina Šiklová a připomíná: „Naše společnost je bohatá a je založena na úspěchu, celý život jsme vedeni k tomu, abychom se s někým poměřovali, a najednou s odchodem do důchodu se úspěch od seniorů neočekává a i tím je potlačena kontinuita s jejich dosavadním životem.“
Jiřina Šiklová také připomněla, že senioři zatím tvoří menšinu naší společnosti, jenže to se brzy změní, naše společnost stárne. „Pokud chcete poradit, v čem úspěšně podnikat, tak určitě ve výrobě protéz, brýlí či pořádných širokých běžek. To je zboží, po němž bude za pár let poptávka,“ říká jen s jistou nadsázkou Jiřina Šiklová.
Oficiální část festivalu Jeden svět pokračuje dnes a zítra. V příštím týdnu se ale ještě v rámci přehlídky uskuteční dopolední projekce pro školy a doprovodný program v Divadle pod lampou. Ve středu 30. března se tam koná koncert známé plzeňské kapely ZNC. Na čtvrtek 31. března je od 17 hodin připravena panelová diskuse na téma Cizinci, jejíž součástí bude i promítnutí festivalového filmu Skvělá příležitost o Mongolech pracujících v České republice. Od 20 hodin se pak v Divadle pod lampou koná koncert kapely FEHER FEKETE KEREK.

PÁTEK 25. 4. 2011
Měšťanská beseda - Kinosál

16:00 Proti proudu - barmští političtí vězni, Thailand, Myanmar, 74 min.(Barma) Přestože Bo Kyi patří k uznávaným bojovníkům za lidská práva, pozornost médií příliš nevyhledává. Už v roce 1988 ale stál mezi studenty, kteří se aktivně postavili do čela demonstrací proti vojenskému režimu v Barmě. Po ozbrojeném zásahu vojenské junty, během něhož zemřely více než tři tisíce lidí, strávil přes sedm let ve vězení. Podařilo se mu uprchnout na hranice s Thajskem, odkud soustavně podporuje stovky kolegů a kolegyň z řad politických vězňů, jejich rodiny a další barmské bojovníky za demokracii. Bo Kyi ve snímku Jeanne Hallacy popisuje úsilí generací Barmánců osvobodit zemi od tyranie. Film představuje unikátní archivní záběry skupiny Democratic Voice of Burma z protivládních protestů nebo vystoupení komika Zarganara, jehož politická satira dostala mnohokrát do vězení.
host: Eva Homolková, šéfka barmské programů Čvt, Lucie Kundra, koordinátorka Barmských projektů / Člověk v tísni, o.p.s.

18:00 Haiti - zemětřesení zblízka, Canada, 87 min.(práce humanitární organizace) Během ničivého zemětřesení v lednu 2010 zemřelo na Haiti přes 250 000 lidí, dalších 300 000 bylo zraněno a jeden a půl milionu jich zůstalo bez domova. Pomoc humanitárních organizací z řady zemí celého světa včetně Člověka v tísni na sebe nenechala dlouho čekat. I pro hodně zkušené humanitární pracovníky však byla haitská mise velmi tvrdou zkouškou. Autorka snímku se zaměřila na práci Červeného kříže a zevrubně mapuje veškeré obtíže, se kterými se na místě museli vyrovnat jeho pracovníci a pracovnice. Jen během prvního měsíce se jim podařilo vyprostit ze sutin 132 přeživších, díky pomoci OSN se navzdory dramatickým okolnostem podařilo dostat základní potraviny k téměř dvěma milionům lidí.
host: Jakub Němec, instruktor v oblasti bezpečnosti pro humanitární pracovníky,
20:30 Vnoučata kubánské revoluce, USA, 60 min.(Kuba a mladí lidé) „V téhle zemi nemá cenu pracovat ani studovat," říká mladá Merci na ulici kubánského hlavního města Havany. Student Javi na otázku, jaké oběti je ochoten přinést myšlenkám revoluce, zvedá prostředníček. Podle některých hlasů roste na Kubě nová opozice. Jsou to dnešní mladí lidé, kteří nemají s padesát let starým revolučním tažením nic společného a necítí k jeho idejím už ani sentiment svých rodičů. Vnuci a vnučky kubánské revoluce otevřeně vypráví o frustraci a depresi mladé generace. Ta touží po cestování do zahraničí, slušném bydlení a svobodě projevu, který si v čím dál větší míře kompenzuje na internetu a v provokativních textech rapových skladeb. O pasti, do které jsou castrovským režimem chyceni, vypovídají ve filmu jak „děti ulice", tak nejvýznamnější kubánští opoziční novináři a novinářky, mezi nimi perzekuovaná bloggerka Yoani Sánchez, i kubánští hiphopoví umělci.
hosté: Pavla Holcová (šéfka kubánských programů Čvt) a Jan Fiřt a Pablo Chacón, kteří na Kubu vezli pomoc pro politické vězně.
SOBOTA 26.3.11
16:00 Šitkredit, Czech Republic, 30 min. (lichva) „Chtějí po mně 300 000 za jeden podpis a za to, že jsem si od nich žádný peníze nevzala," zpovídá se v dokumentu Šitkredit žena, kterou, stejně jako mnoho dalších, zlákala možnost snadné a rychlé půjčky. I když si žena celou transakci rozmyslela a od smlouvy odstoupila, nevýhodné podmínky umožnily úvěrové firmě obstavit její dům. Martin Řezníček ve snímku Šitkredit divákům a divačkám přibližuje neetické praktiky těchto firem a jejich dopady na osudy konkrétních dlužníků, většinou lidí s nízkými příjmy. V prostředí špatně regulovaného trhu s půjčkami může i jediná zpožděná platba znamenat pro úvěrovou firmu dlouholetý pravidelný příjem - navzdory tomu, že jejich dlužníci nemají žádný majetek.
Z kola ven – Co za tím je?, Slovensko, 30 min.(sociální pasti, gamblerství) Jožko žije se svou rodinou a se psem Nemem v polorozpadlém domku o jedné místnosti poblíž frekventované silnice kdesi na Slovensku. Jako bývalý narkoman je na odvykací kúře a chodí si pravidelně vyzvedávat své dávky metadonu. Prohledává popelnice a prodává časopis Nota Bene, slovenskou obdobu Nového prostoru. Rodinu živí matka, která nabízí u silnice sexuální služby, otec propadl závislosti hracích automatech. Režisér Jaro Vojtek ukazuje příběh rodiny, která se ocitla na okraji společnosti.
moderátor + host: Lenka Hollerová, Míša Baslová
18:00 Růžová sárí, UK, India, 98 min.(ženy v Indii) ”Jsem spásou indických žen," říká ve filmu Sampat Pal, proslulá jako zakladatelka skupiny Gulabi Gang (Růžový gang), bojující proti genderově diskriminačním tradicím. Dokument natočila režisérka Kim Longinotto, jež se dlouhodobě zabývá tematikou ženských práv. Ukazuje v něm každodenní úsilí indické aktivistky, k níž pravidelně přicházejí ženy vystavené v rodinách svých manželů násilí. Ve filmu vynikají příběhy dvou dívek, Rheky a Rheny, do jejichž života zasáhly rozdíly spojené s kastovním původem. Rheka otěhotněla se svým přítelem z vyšší kasty, jehož rodina ale brání jejich sňatku.
20:30 Kamerunský coming out, France, 52 min. (homosexualita a tradice) Roku 1972, téměř dvanáct let po vyhlášení státní samostatnosti, vešel ve středoafrickém Kamerunu v platnost zákon umožňující trestat homosexualitu až pěti lety vězení. V roce 2006 místní bulvární tisk zveřejnil seznam padesáti lidí z nejvyšších vrstev „podezřelých z homosexuality", na němž byla i polovina členů vlády. Pro společnost to byl šok, veřejné mínění mělo do té doby o tabuizovaném tématu jasno: V Kamerunu přece žádní homosexuálové nejsou! Místní lidé na kameru vysvětlují, že tohle „chování" sem zatáhli Evropané a homosexuály čeká vyhnanství z rodiny i komunity.


Měšťanská beseda, – JONÁŠ

17:00 V krajinách ticha - Nikolaj a Ludmila, Czech Republic, 65 min. (život na Sibiři) Při natáčení svého nejnovějšího filmu, který se odehrává v krajině sibiřské tajgy, zavál osud dokumentaristu Zdeňka N. Bričkovského k Nikolaji a Ludmile. I když se vzájemně neznají, mají mnoho společného. Padesátiletá Ludmila žije sama na okraji zapomenuté sibiřské vesnice Ordžonikidze. Píše básně, maluje, část života strávila v pravoslavném klášteře a je přesvědčená, že člověk bez Boha není ničím. Také stejně starý Nikolaj je hluboce věřící. Žije v malém domku na břehu řeky Angary a boží chrám pro něj představuje zdejší panenská příroda, do jejíhož lůna se každodenně vydává na lov zvěře a ryb.
host:

19:00 Nebe, Peklo, Czech Republic, 82 min. (masochismus) Dokumentarista David Čálek přináší ve svém nejnovějším snímku natočeném v produkci HBO filmovou mozaiku čtveřice lidí rozdílného věku, zaměření i povolání, kteří objevili rozkoš v bolesti a svou neobvyklou vášeň nepotlačují ani neskrývají. Volně provázané portréty Altaira, který svou preferenci zajímavě propojil se světem koní, milovnice latexu Fronémy, věčně provokující Lenky či vládní úřednice Terezie ve filmu skvěle doplňuje hudba britské skupiny Tiger Lillies.
host: Prof. MUDr. Kolomazník Milan
SOBOTA 26.3.11
17:00 Oči tygra, Czech Republic, 41 min. (boxerský klub Stanislava Tišera) „Než se doma nudit nebo se flákat po ulicích, je lepší jít si zaboxovat," popisuje středoškolák z pražského Žižkova, proč několikrát týdně navštěvuje místní tělocvičnu. Boxerský klub Oči tygra tu před lety otevřel bývalý šampión a osminásobný mistr republiky Stanislav Tišer, aby ochránil romské děti před nástrahami ulice. Z oprýskaného klubu se mu podařilo vybudovat důležité místo, které bezplatně navštěvují mladí lidé z celého Žižkova, žijící často ve složitých sociálních podmínkách.
host: Tady a Teď - Hanka Moravcová + Eliška
19:00 komponovaný pořad k výstavě Cesta životem – cesta světem (film + přednáška)
filmy: Fotbal pro rozvoj, Česká republika, 2007,režie: P.Ležáková, 24 minut, název debaty: Beseda o mezinárodním dobrovolnictví a globálním rozvojovém vzdělávání. Debatu o Fotbalu pro rozvoj Lukáš Policar (Glen 2006 koordinátor projektu Youth For Global Responsibility).
Masuku high,Česká republka, 2006, režie: M.Herová, 13 minut - debatu o Masoku povede Jana Havlíčková (Glen 2010) + power pointová prezentace
host: INEX SDA (2 krátké filmy, přednáška), 728 873 503 , grv@inexsda.cz , Monika Kolomazníková


DIVADLO POD LAMPOU – doprovodné koncerty a panelová diskuse

25.3. 2011 - DISQUIET, PETTING ZOO, SPACE FARMERS
26. 3. 2011 - "Authentic Czech Tones Tour" - Unaffected Evolution, Killerpanda, Mara Jade a speciální host: Le Bain de Maid
30. 3. 2011 – koncert ZNC
31. 3. 2011 17:00 panelová diskuse na téma: Cizinci, projekce festivalového filmu: Skvělá příležitost, Czech Republic, 64 min. (Mongolové za prací v ČR)
host: Tomáš Janeba, tomasjaneba@yahoo.com , autor původního námětu, spoluautor scénáře a výkonný producent, práce v Mezinárodní organizaci pro migraci
31.3. 21:00 koncert skupiny FEHER FEKETE KEREK





The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
25.03.2011 12:09



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka