Jiří Barta bude vyprávět smutné historky z natáčení

V rámci výstavy se u příležitosti 6. výročí založení UUD ZČU v Plzni uskuteční 1. dubna v 17 hodin v aule ZČU (Jungmannova 3) setkání s Jiřím Bartou a jeho přednáška: „O půdě - triky a smutné historky z natáčení “ Jiří Barta (1948) absolvoval Vysokou školu umělecko-průmyslovou v Praze v oboru f...

Cílená propagace v Plzni

V rámci výstavy se u příležitosti 6. výročí založení UUD ZČU v Plzni uskuteční 1. dubna v 17 hodin v aule ZČU (Jungmannova 3) setkání s Jiřím Bartou a jeho přednáška: „O půdě - triky a smutné historky z natáčení “
Jiří Barta (1948) absolvoval Vysokou školu umělecko-průmyslovou v Praze v oboru filmová a televizní grafika v roce 1975. Během studií spolupracoval jako výtvarník s různými divadelními soubory, především s loutkovým divadlem „Vedené divadlo“ režiséra Karla Makonje. Od roku 1978 začal externě spolupracovat se Studiem Jiřího Trnky (Krátký film – Praha), kde natočil řadu animovaných filmů. V letech 1980 - 82 byl krátce zaměstnán jako asistent prof. Miloslava Jágra na VŠUP, v atelieru filmové a televizní grafiky v Praze. V letech 1993 - 2008 zastával funkci vedoucího pedagoga na VŠUP v Praze, pro atelier filmové a televizní grafiky. V roce 1993 byl habilitován na docenta a v roce 2001 byl jmenován profesorem. Od roku 2010 začal působit na Ústavu umění a designu v Plzni. Jiří Barta se svými filmy účastnil řady MFF po celém světě např. MFF Chicago, MFF Stuttgart, MFF Melbourne MFF Bilbao, MFF Oberhausen, MFF Espinho, MFF Royan, MFF San Sebastian, MFF Annecy, kde získal mnoho Velkých cen a ocenění.

Filmy, které Jiří Barta realizoval do roku 1989 vznikaly v různých kombinovaných technologiích a svým obsahem a formou jsou určeny spíše dospělým divákům. Proto jsou uváděny většinou ve filmových klubech nebo na filmových festivalech. Z jeho tvorby patří mezi známější např.: „Zaniklý svět rukavic“, „Krysař“, „Poslední lup“ nebo „Klub odložených“. Kromě práce na svých autorských animovaných filmech se Jiří Barta také podílel jako výtvarník na hraných filmech Věry Chytilové – „Vlčí bouda“ a Jaromila Jireše „Labyrint“.
Po roce 1989 obdržel také Jiří Barta grant Fondu kinematografie na částečnou realizaci celovečerního trikového filmu „Golem“, ze kterého zatím vznikla krátká ukázka.
Z jeho zakázkové tvorby mohu uvést spolupráci na představení typu laterny magiky „IBN BATTUTA“, které vzniklo v roce 1998 pro divadlo „DAR AL- ATHAR“ v Kuwaitu. Kromě drobných zakázek (animované reklamy, logo MTV, ilustrace na DVD) realizoval loutkovou africkou pohádku „THE TYRANT AND THE CHILD“, určenou pro televizi Burkina Faso a S 4C (televize Wales). Před čtyřmi lety se zúčastnil světové výstavy EXPO 2005 v japonském Aichi krátkým animovaným filmem „Český rok“, který byl součástí kolekce „Dopisy z Česka“. V následujících letech se věnoval výtvarné spolupráci s pražskými divadly (Divadlo komedie – „Alenka v říši divů“, putovní divadlo – „Ať žijí duchové“, animace k opeře ND – „Don Pasquale“).
V roce 2007 – 08 realizuje ve studiu Alkay krátký animovaný film (3D) „Domečku, vař!“ a připravuje natáčení celovečerního loutkového kombinovaného filmu pro děti – „Na půdě“, který byl v únoru 2009 dokončen.
Režijním záměrem animované celovečerní loutkové pohádky pro děti a dospělé „Na půdě“ (75 min.), 2009, je dle slov Jiřího Barty evokovat tvořivou fantazii a obrazotvornost, a to pomocí improvizované hry, kterou jsme všichni jako děti důvěrně znali: stará kamna = parní lokomotiva či ledoborec a nebo i těžké dopravní letadlo, skříně a bedny jsou vysokými horami, prostor pod starým kanapem = hluboký tmavý les atd.
„Vhodné prostředí a herce pro náš záměr jsme nalezli na starých půdách, nejenom mezi odloženým haraburdím (v bednách, skříních, kufrech), v místech, kde se věší prádlo, ale i ve vlhkých a nehostinných zákoutích, zaplněných dráty, cihlami, sádrovými bustami a vysloužilými televizory.
Technologie klasické animace reálných objektů nabízí neomezené možnosti jak takový bizarní svět vytvořit a rozehrát s dramatickým napětím a zároveň i s groteskním humorem. Kromě hlavních hrdinů (staré hračky, loutky a figurky) se ve filmu objevují i živí obyvatelé půdy - kocour, holubi, ploštice, živá mužská hlava (varianta sádrové busty), ale i obyvatelé domu – babička, holčička, které na půdě věší prádlo, a zasahují do děje nevědomým, leč fatálním způsobem. Věřím, že metafory a asociace, obsažené v naší „dobrodružné pohádce“, jsou nejenom součástí dětské představivosti, ale mohou zaujmout i dospělé diváky, kteří se rádi vrátí ve vzpomínkách o několik let zpět “ říká Jiří Barta.
Film má 1175 záběrů, z toho 137 reálných a 1038 animovaných.
Byl natočen klasicky tzn. ruční animací v ateliéru Krátkého filmu v Praze na Barrandově. Pro animaci nebyl použit jako záznamové médium negativní filmový materiál, jak bývalo obvyklé, ale obrázky byly snímány přímo do PC pomocí digitálních fotoaparátů (FUJI S5-rozlišení 4K). Záběry byly nakonec postprodukčně trikovány (kombinace s reálem) a ve dvou případech byla využita i 3D počítačová modelace a to: dopad uvolněného hřebíku při horolezeckém výstupu a moucha, která obtěžuje Krasoně. 75 minut představuje cca 2 250 metrů.
Na výstavě v Univerzitní galerii diváci uvidí
1. Výtvarné návrhy k filmu a ilustrace ke stejnojmenné knize: „Na půdě, aneb kdo má dneska narozeniny?“
2. Loutky, objekty a dekorace použité ve filmu
3. Filmovou upoutávku
4. Film – projekce DVD
Výstava Jiřího Barty patří do rozsáhlého cyklu výstavního programu Ústavu umění a designu v Plzni, ve kterém se představují jednotlivě pedagogové či absolventi, kteří zde působí. Dá se předpokládat, že výstava Na půdě bude doslova událostí ve výstavním programu Univerzitní galerie a zcela jistě přiláká mnoho návštěvníků a zájemců.
Obsáhlá přednáška a setkání s Jiřím Bartou v průběhu trvání výstavy se uskuteční 1.dubna 2010 - v den, kdy před šesti lety byl založen Ústav umění a designu v Plzni.
Přijďte se podívat na výstavu a srdečně Vás zveme také na doprovodný program !


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 03.03.2010 08:20



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka