Josef Straka: Začátky zápasů nám nesmí utíkat

Byl vyhlášen nejlepším plzeňským hráčem zápasu, připsal si dvě asistence. Přesto byl Josef Straka, centr první formace, po prohraném zápase Plzně se Zlínem 3:4 skleslý a moc do řeči mu nebylo. „Nebýt tak špatného začátku, mohlo být všechno jinak,“ zamyslel se, „ale to jsou kdyby…“

Plzeň po první třetině prohrávala 0:2 a každému z šesti tisíc diváků na stadionu bylo jasné, že dosáhnout na jakýkoliv bodovaný výsledek bude hodně obtížné. Zlín bezchybně bránil a i v útoku byl hodně nebezpečný. „Ten začátek nám jednoznačně utekl,“ vzpomněl Josef Straka góly Erata a Balaštíka ze čtvrté a čtrnácté minuty, „a potom jsem už museli jenom dotahovat. Vyrovnat se navíc nepodařilo, vždycky jsme se dostali jen na odstup jediné branky. Na začátky utkání si vůbec musíme dávat pozor“

Nadějně to pro Plzeň vypadalo od dvaatřicáté minuty, kdy Kracík dorážel vyraženou Výborného střelu od modré, Plzeň se dostala na 2:3 a dál měla řadu šancí. „To byly klíčové momenty, kdy jsme měli srovnat,“ míní Josef Straka. To se ale Plzni nepodařilo. Ani v poslední třetině nevyužili domácí žádnou z šancí a o všem definitivně rozhodla chyba v plzeňské rozehrávce z osmapadesáté minuty. Úplně volný Čajánek totiž nezaváhal a čtyři minuty před koncem to bylo 2:4. Strakův kolega z obrany Martin Výborný na tento okamžik vzpomíná: „To byl konec. To, co mi blesklo hlavou, je nepublikovatelné.“ Pospíšilův gól při power play Plzně z šedesáté minuty tak znamenal už jen kosmetickou úpravu skóre.

Josef Straka nastupoval v útoku na pravém křídle se jmenovcem Martinem a na levém křídle se Slovákem Cibákem, který nahradil zraněného Dušana Andrašovského. V utkání měl řadu šancí, na gól ale nedosáhl. „Murín je výborný gólman a pořád mu drží skvělá fazóna z loňského play off,“ nešetří Straka chválou. Jak dodává, Plzeň moc chtěla přerušit skvělou zlínskou sérii čtrnácti bodovaných zápasů v řadě. To nevyšlo a Zlín ji tak prodloužil na patnáct zápasů. „Mrzí to. Hlavně kvůli divákům, kterých chodí hodně a fandí i když se nedaří,“ lituje Josef Straka. Stadion ocenil houževnatý výkon Plzňáků a tleskal i po prohraném souboji. „Moc si toho vážíme. A snad můžu slíbit, že jim to vrátíme,“ uzavírá Josef Straka.