Kateřina Hlaváčková uspěla na olympiádě krajů

V termínu od 15. do 20. února 2004 se zúčastnil Plzeňský kraj 1. zimní Olympiády s Orbitem pro děti pořádané Středočeským krajem.

V termínu od 15. do 20. února 2004 se zúčastnil Plzeňský kraj 1. zimní Olympiády s Orbitem pro děti pořádané Středočeským krajem. Na olympiádě startovaly reprezentační výběry jedenácti krajů v deseti zimních olympijských sportech. Celkově se her zúčastnilo 783 účastníků. Naše výprava čítala 68 členů, 55 aktivních sportovců soutěžilo v sedmi sportovních disciplínách, ledním hokeji, běhu na lyžích, sjezdovém lyžování, biatlonu, krasobruslení, rychlobruslení (short tracku) a snowboardingu. Soutěží se zúčastnili žáci 6. – 9. tříd ZŠ, a tomu odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. Tato významná sportovní akce navázala na Hry první Olympiády s Orbitem pro děti České republiky, které proběhly v červnu 2003 v Pardubickém kraji.
Výběr a nominace závodníků provedly sportovní svazy. Celá výprava Plzeňského kraje byla oblečena v jednotném reprezentačním oděvu pořízeném za finanční prostředky účastníků, sponzorů a Plzeňského kraje.
Část výpravy bydlela a soutěžila v Mladé Boleslavi a Benátkách nad Jizerou – baště rychlobruslení. Ostatní sportovci bydleli v Albrechticích v Jizerských horách. Sjezdaři a snowboardisté soutěžili na Tanvaldském Špičáku, lyžaři běžci a biatlonisté dojížděli na trénink i závody do areálu Břízky u Jablonce nad Nisou. O sportovce se staraly dvě masérky – žákyně Školy Dr. I. Mauritzové, s. r. o.
V neděli 15. února okolo 14. hodiny byl na mladoboleslavském zimním stadionu slavnostně zapálen olympijský oheň za přítomnosti řady čestných hostů – olympioniků, členů Českého olympijského výboru a politických představitelů krajů. Pochodeň s olympijským ohněm donesli mladí běžci nejdříve z Řecka, pak putovala všemi zúčastněnými kraji naší republiky. Olympijský oheň zapálila Miss ČR - Lucie Váchová. Každý kraj vedl na plochu zimního stadionu významný sportovec. Plzeňský kraj vedl Ivan Vlček, hokejista s druhým největším počtem startů v extralize ledního hokeje, Pardubický kraj vedl rovněž hokejista Vladimír Martinec, v čele výpravy Zlínského kraje šla olympijská medailistka – sjezdařka Olga Charvátová-Křížová, a další významní sportovci. Slavnostní ceremoniál vztyčení olympijské vlajky a zapálení olympijského ohně ukončila slova předsedy ČOV Milana Jiráska a hejtmana Středočeského kraje – Petra Bendla, kteří zahájili 1. zimní olympiádu.
Od pondělního rána probíhaly na sportovištích tréninky, kvalifikace a první závody. První medailisté byli dekorováni v úterý večer v Albrechticích. Před penzionem Permon byl připraven malý amfiteátr, v němž byly pod olympijským ohněm a při světle barevných reflektorů předány úspěšným závodníkům medaile – kopie pravých olympijských medailí. Pro ty, kteří se stali olympijskými vítězi a aplaudoval jim celý amfiteátr, musel být tento okamžik zážitkem na celý život. Celý týden probíhaly urputné boje, tréninky, ale i bohatý kulturní program (koncerty, diskotéky, prohlídky muzea automobilky Škoda).
Velice kvalitní byl hokejový turnaj, na němž trenéři hokejového svazu vybírali budoucí reprezentanty. Tým Plzeňského kraje projevil velkou snahu, nicméně úspěch se nedostavil. Ve své skupině se střetli s pozdějším vítězem turnaje Hlavním městem Prahou a druhým v pořadí – Zlínským krajem. Celkově obsadili předposlední, tedy 10. místo
V pátek 20. 2. byla olympiáda ukončena závěrečným ceremoniálem. Olympijská vlajka byla stažena se stožáru a předána do péče Českého olympijského výboru, olympijský oheň zhasl. Vyfotili jsme medailisty našeho kraje a vydali se na zpáteční cestu do Plzně. Všichni se vrátili spokojeni a ve zdraví.
Druhá letní olympiáda se uskuteční v červnu roku 2005 v Jihomoravském kraji.

Martina Janoušková– běžecké lyžování, 3 km stíhací závod volně, starší žákyně
Martina Janoušková, Jana Lukešová, Vendula Janoušková - štafeta běžkyň na lyžích