Každá čtvrť v Plzni chce dráhy pro bruslaře

Každá čtvrť v Plzni chce vybudovat dráhy na in-line bruslení. Okresní města v Plzeňském kraji o tom zatím neuvažují, i když radnice připouštějí, že se tomuto modernímu rekreačnímu sportu věnuje stále více lidí širokého věkového spektra.

Jarní servisní akce AUTO CB

Každá čtvrť v Plzni chce vybudovat dráhy na in-line bruslení. Okresní města v Plzeňském kraji o tom zatím neuvažují, i když radnice připouštějí, že se tomuto modernímu rekreačnímu sportu věnuje stále více lidí širokého věkového spektra.
V Plzni je nejkvalitnější cyklodrom SKP Rapid na Doubravce, kde je široká asfaltová dráha o délce téměř 1100 metrů. Od loňského roku tam bruslaři platí 30 korun za hodinu a parkovné, což výrazně snížilo zájem o tento areál. "Stovky lidí denně sportují na kratší a užší dráze ve Škoda Sport Parku na Slovanech v Malostranské ulici," řekl Jiří Michalík z magistrátního odboru školství, mládeže a tělovýchovy.
Vstup do areálu, kde už je dnes i lanové centrum, lezecká věž, hřiště na basket i pozemní hokej, dvě hřiště na beach volejbal i základní prvky pro skateboardisty, je zdarma. Lidé si platí pouze instruktora v lanovém centru. Plzeňský obvod Slovany, kterému tato plocha u řeky Radbuzy patří, plánuje rozšířit parkoviště, vybudovat vyšší U-rampu a další prvky za miliony korun. Obvod otevřel nedávno vedle dráhy občerstvení a WC a plánuje i půjčovnu sportovního zboží, například bruslí.
"Někteří občané se báli, že nehlídaný areál zdemolují vandalové. Opak je pravdou. Mládež i děti si ho sami hlídají a rozšiřují," uvedl Michalík. Do nákupu atrakcí vkládá peníze radnice, údržbu hradí Škoda Holding.
V Plzni je už sedm let nejstarší areál pro skateboardisty a bruslaře v Lochotínské ulici směrem k zoo. Vzhledem ke stísněnosti prostoru tam ale nelze dobudovat bruslařskou dráhu. Kromě oficiálních míst jezdí bruslaři také po silnici kolem stadionu ve Štruncových sadech v centru města, podél pravého břehu řeky Radbuzy v Doudlevcích a v zóně Borská pole, největším novodobém průmyslovém areálu v kraji.
"Každý městský obvod má zájem zřídit in-line dráhu. Například územně největší třetí centrální obvod i Doubravka," uvedl Michalík. O dotace na dráhu požádal také sportovní klub Slávie VŠ, který chce na Borech předělat pro bruslení třísetmetrovou škvárovou dráhu.
Skateboardový a streetballový areál za 1,4 milionu korun vybudovaly loni Janovice na Klatovsku. Po uzavření podobného areálu v Klatovech je to údajně jediná překážková plocha v okrese. Zájem mladých je velký. Janovice připravují také tzv. dirtový areál pro skoky na kolech.
Klatovy, druhé největší město v kraji, svůj skateboardový park po roce fungování koncem loňského září uzavřely. Důvodem byly stížnosti majitelů sousedních rodinných domů na okraji města ve směru na Horažďovice. "Vadil jim hluk. Hledáme jiný prostor pro umístění překážek," řekla místostarostka Věra Tomaierová. Ze skateparku vznikne víceúčelové hřiště.
Čím dál více bruslařů jezdí po asfaltové cyklostezce do Vrhavče, kterou jsme otevřeli loni. Zatím se tam vejdou i s cyklisty a chodci, uvedla místostarostka. Je dlouhá přes tři kilometry a vede z městského parku přes Luby až do Vrhavče. Samostatnou dráhu zatím město neplánuje.
Podobně jsou na tom Rokycany. "Zatím s návrhem dráhy pro bruslaře nikdo nepřišel," řekl starosta Jan Baloun. A to i přesto, že po loňských povodních je stále zničená asfaltová cyklostezka do Kamenného Újezda. V Rokycanech jsou dvě bezplatná skateboardová hřiště s U-rampami. Větší v Jeřabinové ulici za nádražím patří učilišti, druhé vedle Lidlu je městské.
Podle Ivety Konkolové z plzeňského Sportu Dvořák jsou nejlevnější brusle za 1700 korun. Většinou ale lidé sahají po dražších značkových, které mají kvalitnější ložiska i kolečka. Jejich ceny se pohybují kolem 3000 Kč. Na odbyt jdou i chrániče, vůbec se neprodávají přilby.



The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 17.04.2007 07:35



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka