Každý obyvatel kraje vytřídí ročně 42,8 kilo odpadu

Třídění odpadů už neodmyslitelně patří k životnímu stylu obyvatel Plzeňského kraje. Svědčí o tom i dlouhodobě nadprůměrné výsledky ve srovnání s ostatními kraji České republiky. Průměrně jeden obyvatel kraje v uplynulém roce vytřídil 42,8 kg papíru, plastů, skla a nápojových kartonů,což bylo o 7 kg ...

Jarní servisní akce AUTO CB

Třídění odpadů už neodmyslitelně patří k životnímu stylu obyvatel Plzeňského kraje. Svědčí o tom i dlouhodobě nadprůměrné výsledky ve srovnání s ostatními kraji České republiky. Průměrně jeden obyvatel kraje v uplynulém roce vytřídil 42,8 kg papíru, plastů, skla a nápojových kartonů,což bylo o 7 kg více než je celorepublikový průměr.
Při detailním pohledu zjistíme, že každý občan kraje vytřídil v roce 2009 průměrně 16,3 kg papíru, 10,6 kg plastů, 12,7 kg skla (čiré sklo tvořilo 1,3 kg) a 0,2 kg nápojových kartonů. V třídění plastů patří Plzeňský kraj spolu s Královehradeckým krajem mezi nejlepší v ČR. Množství vytříděného odpadu, které v loňském roce sesbírali občané kraje, činilo téměř 24 tisíc tun. Díky tomu tyto suroviny neskončily na skládce, ale byly předány k recyklaci.
Podstatnou roli v těchto výsledcích hraje hustota sběrné sítě a dostupnost nádob na třídění. Na konci loňského roku bylo na území Plzeňského kraje rozmístěno více než 12 tisíc barevných kontejnerů. Největší podíl tvořily kontejnery na plast (4,5 tisíce kusů) a kontejnery na sklo (více než 4 tisíce kusů). Meziročně vzrostl počet nádob na třídění odpadů v průměru o 7% ve srovnání s rokem 2008. Nejvíce přibylo kontejnerů na sklo a papír.
Prostřednictvím Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje podporují budování systému nakládání s odpady i významná města a obce.K již na jaře uzavřené dohodě o spolupráci se připojila např. města Tachov, Rokycany či Dobřany a také dva významné svazky obcí a měst pro odpadové hospodářství.
Časový průběh zpracování celé studie je v souladu s podmínkami pro žádost o finanční prostředky z Operačního programu životní prostředí (z prostředků EU a ČR) na zařízení pro energetické využívání odpadů v Chotíkově, která musí být podána do 30. 6. 2011. Cílem a smyslem celého projektu je mj. udržet po roce 2016 přijatelné ceny za odstraňování/využívání směsných komunálních odpadů pro obce a obyvatele Plzeňského kraje – získání uvedených finančních prostředků je v tomto ohledu klíčové. Současně by se podařilo vyhovět požadavkům EU, týkajících se snižování objemu biologických odpadů ukládaných na skládky – tyto požadavky zatím Plzeňský kraj ani celá ČR nesplňují.

Plzeňská teplárenská jako investor zamýšlené výstavby zařízení na energetické zpracování odpadu ZEVO Chotíkov předala všechny podkladové materiálu projektu, vypracované odbornou společností Chemoprag, k posouzení vlivu projektu na životní prostředí (tzv. EIA).
V Plzeňské teplárenské se schází každé dva týdny odborný tým, který reaguje na případné další požadavky v souvislosti s posuzování projektu.
Pro lepší informování široké veřejnosti o projektu byly zřízeny webové stránky www.spalovna.info, kde občané naleznou odpovědi na většinu svých otázek. Prostřednictvím těchto stránek je možno vznášet i další dotazy, týkající se budoucí spalovny.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
20.08.2010 12:14



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka